PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Pożegnaliśmy Leszka Kopcia

Urna z prochami Leszka Kopcia spoczęła na Cmentarzu Łostowickim w jego rodzinnym Gdańsku (fot. Michał Puszczewicz)

Urna z prochami Leszka Kopcia spoczęła na Cmentarzu Łostowickim w jego rodzinnym Gdańsku (fot. Michał Puszczewicz)

W sobotę, 26 kwietnia na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Leszka Kopcia. Ceniony filmowiec, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej i były, wieloletni dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego odszedł w środę, 23 kwietnia. Miał 73 lata.


Filmowiec, twórca kultury, producent, dyrektor i prezes – to tylko niektóre z określeń, którymi przez lata opisywano zawodową działalność Leszka Kopcia. Dla gdyńskiej społeczności to przede wszystkim wybitna postać środowiska kinematografii, jeden ze współautorów rozpoznawalnej dziś marki Gdyńskiego Centrum Filmowego i człowiek, który na stałe powiązał Gdynię z najbardziej prestiżowym polskim festiwalem filmowym. Orędownik wysokiej kultury filmowej, opiekun kilkudziesięciu zdolnych absolwentów gdyńskiej filmówki, który wspierał młodych twórców przy produkcji ich pierwszych – nierzadko wielokrotnie nagradzanych – etiud.

Kaplica na cmentarzu, tłum ludzi, samochód - karawan, na czele pochodu niesiony krzyż, za nim ksiądz
Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Łostowickim (fot. Michał Puszczewicz)

Przed uroczystościami pogrzebowymi bliscy i przyjaciele zmarłego wzięli udział w mszy żałobnej w rodzinnym Gdańsku, w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela. Ostatnie pożegnanie Leszka Kopcia miało natomiast miejsce na Cmentarzu Łostowickim.

W ceremonii o kameralnym charakterze, poza rodziną, wzięli też udział m.in. przedstawiciele środowiska filmowego i współpracownicy. Władze miasta Gdyni reprezentowali prezydent Aleksandra Kosiorek, wiceprezydent Bartłomiej Austen oraz dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga.

Tłum osób na cmentarzu, widoczni Mariusz Bzdęga, Aleksandra Kosiorek, Bartłomiej Austen i Maja Wagner
Delegacja gdyńskiego samorządu podczas uroczystości pogrzebowych w Gdańsku. Widoczni, od lewej: dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni Maja Wagner i wiceprezydent Gdyni Bartłomiej Austen (fot. Michał Puszczewicz)

Przypomnijmy, że wcześniej w budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego – miejscu będącym przez lata centrum zawodowej aktywności Leszka Kopcia – wystawiono także księgę kondolencyjną. W piątek, 25 kwietnia swój wpis złożyła w niej prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

Hol Gdyńskiego Centrum Filmowego, czarny stolik ze zdjęciem Leszka Kopcia i księgą kondolencyjną, stoi prezydent Aleksandra Kosiorek, wpisuje się do księgi
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podczas wpisu do księgi kondolencyjnej Leszka Kopcia w Gdyńskim Centrum Filmowym (fot. Magdalena Starnawska)

Oto treść wpisu:

Bardzo trudno jest myśleć o Leszku Kopciu w czasie przeszłym. Równie trudno jest myśleć o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych bez Leszka Kopcia.

Tegoroczna, 50. edycja Festiwalu miała być Jego świętem i ukoronowaniem dzieła życia. Leszek Kopeć żył filmem i dla niego. Miał go w duszy i w sercu. Niewiele jest osób w kraju, które dla polskiej kinematografii zrobiły tyle, co on. A jednak są ludzie niezastąpieni.

Aleksandra Kosiorek
Prezydent Miasta Gdyni

Leszek Kopeć – urodzony 3 lipca 1951 roku w Gdańsku. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, którą ukończył w 1976 roku. W latach 1973-1977 redaktor (i współzałożyciel) literackiego pisma studenckiego UG „Litteraria”. W latach 1993-1994 redaktor naczelny wydawnictwa „Fokus”. W latach 1995-2002 współpracownik kuriera czytelniczego „Megaron”. Od 1999 do 2005 dyrektor Neptun Filmu, od 2000 do 2002 producent, a następnie dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Od 2010 wydawca kwartalnika artystycznego „Bliza”.

W 2005 roku objął stery Centrum Kultury w Gdyni, które prowadził przez pięć lat. Za całokształt dokonań i szerokie spektrum działań, ze szczególnym naciskiem na powołanie w 2009 roku pierwszego w historii Gdyni kwartalnika artystycznego „Bliza”, nagrodzono go Galionem Gdyńskim. W 2010 roku został dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a w 2015 roku - dyrektorem Gdyńskiego Centrum Filmowego. Stanowisko to piastował nieprzerwanie do 26 kwietnia 2022 roku. Był także prezesem Pomorskiej Fundacji Filmowej. W ciągu tych wszystkich lat sprawił, że kino ambitne i artystyczne, ale również dokument mają się w Gdyni świetnie, zaś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych stał się prawdziwym świętem kina.

Leszek Kopeć był także producentem kilkudziesięciu filmów dyplomowych absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, które zdobyły setki nagród i nominacji na festiwalach w kraju i za granicą, w tym dwukrotną nominację do Złotej Palmy w konkursie Court Metrage w Cannes („Olena” Elżbiety Benkowskiej i „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy).

Odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Medalem Gloria Artis Ministra Kultury oraz laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni. W 2017 roku uhonorowany Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 2022 roku został także uhonorowany wyróżnieniem podczas gali Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.04.2025 17:58
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2025 21:58
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze