Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Poradnia FAS powstała w Gdyni

Zakaz picia alkoholu w czasie ciąży (125x127)9 września w Światowym Dniu FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) w Gdyni zaczął działać Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny dla dzieci cierpiących na tę chorobę i ich rodzin. Placówka mieści się przy ul. Wejherowskiej 65. Otwarcia dokonali wiceprezydent Gdyni Michał Guć oraz dr Krzysztof Liszcz, krajowy ekspert i popularyzator problematyki FAS w Polsce, a także merytoryczny opiekun nowo otwartego punktu.

Głównym zadaniem Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego dla Rodzin i Dzieci z FAS będzie diagnoza i rehabilitacja osób dotkniętych tą chorobą oraz wsparcie i udzielanie fachowej pomocy ich rodzinom. W tym zakresie pomogą zatrudnieni w placówce pedagodzy, psycholog, psychiatra i neurolog.

Podstawowe zadania placówki to: wykonywanie kompleksowych diagnoz w zakresie FAS, konsultacje i indywidualna praca z dzieckiem, w tym instruktaż rodziców w zakresie pracy w domu, pozyskiwanie wolontariuszy pomagających w ćwiczeniach rewalidacyjno-kompensacyjnych. Punkt będzie również pełnił funkcje informacyjne dla instytucji współpracujących oraz wszystkich mieszkańców Gdyni.

Szacuje się, że w 2010 r. z pomocy punktu (od września do grudnia) skorzysta 20 - 25 dzieci z FAS.

W uroczystym otwarciu poradni uczestniczył wiceprezydent Gdyni Michał Guć / fot. Cezary HorewiczSpecjaliści pracują w poniedziałki i piątki w godz.12.00 - 16.00, we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 12.00, natomiast w środy w godz. 13.00 - 17.00. Umówić się na wizytę można telefonicznie - tel. 58 664 33 66, wew. 22 lub emailowo - fas@zps.net.pl. 

Na powstanie placówki z budżetu miasta przeznaczono 30 tys. zł oraz 20 tys. z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W 2011 r. na utrzymanie punktu i zakup specjalistycznego sprzętu diagnostycznego gmina przeznaczy 50 tys. zł.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny dla Rodzin i Dzieci z FAS jest częścią Gminnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego FAS, który rozpoczął się w październiku 2009 r. i potrwa do 2011 r. Oprócz uruchomienia punktu specjalistycznej diagnozy i terapii dla dzieci dotkniętych FAS program zakłada również przeszkolenie w tym zakresie szerokiego grona specjalistów w mieście. Jego zadaniem jest także uświadamianie społeczeństwu zagrożeń płynących z faktu spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży bądź kobiety karmiące.

Wejście do poradni / fot. Cezary HorewiczW poradni / fot. Cezary Horewicz
fot. Cezary Horewicz

ikona

Najnowsze