Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Podpisanie umowy dotyczącej monitoringu w Gdyni

W czwartek 21 sierpnia 2008 r. w Urzędzie Miasta Gdyni została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji i wykonanie rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego w mieście. Umowę  w imieniu Gminy Gdynia podpisali wiceprezydenci: Ewa ŁowkielBogusław Stasiak, a ze strony wyłonionej w przetargu firmy SPRINT Sp. z o.o. – Wiceprezes Marek Kamiński. 

W ramach zawartej umowy zostanie zainstalowanych w Gdyni 100 nowoczesnych, szybkoobrotowych kamer, które zostaną podłączone do nowego centrum oglądowego  w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Władysława IV. Gospodarzem systemu będzie Straż Miejska, w której z tego tytułu zostaną zatrudnione dodatkowe osoby.
Obecnie funkcjonujących 17 kamer
, obsługiwanych  przez Komendę Miejską Policji,  zostanie w pełni zintegrowanych z nowym system monitoringu. 

Realizację inwestycji podzielono na 3 etapy:
  1. do czerwca 2009 roku zostanie opracowana dokumentacja projektowa dla całego systemu
  2. do listopada 2009 roku będzie budowany system w  dzielnicach Śródmieście, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Cisowa, Demptowo, Obłuże, Oksywie, Babie Doły
  3. do maja 2010 roku system będzie zbudowany w kolejnych  dzielnicach: Działki Leśne, Wzg. Św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo, Witomino, Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa 
Monitoring w Gdyni będzie zbudowany z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Aby przesyłać sygnały wizyjne i sterujące kamerami zostanie specjalnie wybudowana radiowa sieć transmisji danych, która charakteryzuje się m.in. wysoką odpornością na zakłócenia oraz przepustowością.
Obraz z kamer systemu będzie zapisywany przez 30 dni na tzw. macierzach dyskowych o pojemności 117 TB, a następnie będzie mógł być wykorzystywany dla celów operacyjnych lub dowodowych.  

Nowy system monitoringu w Gdyni będzie jednym z największych systemów w Polsce (większy jest tylko w Warszawie) oraz największym pod względem wykorzystania technologii radiowej do transmisji danych. Choć decyzja o jego instalacji zapadła  przed informacją o EURO 2012, to z pewnością jest to dodatkowy argument, uzasadniający potrzebę tej inwestycji.  

Doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji monitoringu wizyjnego w Gdyni i innych miastach polski dowodzą, że poprawia on zdecydowanie bezpieczeństwo w rejonach jego funkcjonowania. Ponieważ nasz system obejmie praktycznie obszar całego miasta, należy sądzić, że od roku 2010 Gdynia będzie miastem w pełni bezpiecznym.   


Koszt całej inwestycji wyniesie 12 185 360, 00 złotych brutto i zostanie pokryty z trzech kolejnych budżetów miasta.


Podpisanie umowy dotyczącej monitoringu w Gdyni, fot.: Dorota Nelke
na zdjęciu od lewej: Wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak, Wiceprezydent Ewa Łowkiel oraz Wiceprezes firmy SPRINT Sp. z o.o. Marek Kamiński

Podpisanie umowy dotyczącej monitoringu w Gdyni, fot.: Dorota Nelke

fot.: Dorota Nelke

ikona

Najnowsze