Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Podpisanie kontraktu na rozbudowę oczyszczalni 'Dębogórze'

W czwartek 3 listopada został podpisany kolejny kontrakt w ramach projektu 'Dolina Redy i Chylonki - zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków'.

W wyniku przetargu, realizację tego przedsięwzięcia powierzono firmie Budimex Dromex S.A, znanej z podobnych inwestycji w kraju i za granicą . Wspomniany kontrakt stanowi jedno z najważniejszych i najbardziej kosztownych zadań w ramach całego projektu. Jego wartość wyniesie ponad 12 mln brutto. Wykonanie całości prac zaplanowane jest w ciągu 21 miesięcy.

Zakres działań objętych kontraktem jest bardzo rozległy. Obejmuje m.in. rozbudowę układu oczyszczania ścieków i przebudowę obiektów zarówno części ściekowej, jak i osadowej oraz systemu rurociągów na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków 'Dębogórze'. Najważniejszą zmianą w zakresie modernizacji części ściekowej oczyszczalni będzie włączenie do eksploatacji nieużywanych do tej pory reaktorów oraz dobudowa dwóch osadników wtórnych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych automatów sterujących praca oczyszczalni ulegnie istotnemu usprawnieniu. Zostaną również zmodernizowane istniejące już obiekty gospodarki ściekowej oraz osadowej z wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych, zaś dzięki budowie stacji oczyszczania powietrza zmniejszy się istotnie uciążliwość dla lokalnego środowiska.

W wyniku planowanych prac GOŚ 'Dębogórze' zostanie przystosowana do przyjęcia zwiększonej ilości ścieków z rejonu Gdyni, Redy, Rumi i Wejherowa oraz okolicznych gmin wiejskich. Jej zdolności przerobowe zapewnią nie tylko pełną realizację bieżących potrzeb, lecz również planowanych w przyszłości. Wyraźnie wzrośnie skuteczność oczyszczania ścieków zgodnie z wymaganiami dyrektyw unijnych. Po całkowitym zakończeniu prac nastąpi znacząca poprawa stanu czystości Zatoki Puckiej. Stworzone zostaną warunki do pełniejszego gospodarczego i turystycznego korzystania z wód Zatoki i plaż w tym rejonie.

  • ikonaOpublikowano: 02.11.2005 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze