Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Po XXVI sesji Rady Miasta Gdyni

17 grudnia 2008 r. odbyła się XXVI w bieżącej V kadencji samorządu sesja Rady Miasta Gdyni. W rocznicę wydarzeń grudniowych 1970 roku, sesja Rady Miasta Gdyni rozpoczęła się przedstawianiem młodzieży z II LO z Gdyni. Uczniowie zaprezentowali przejmujący patriotyczny montaż muzyczno-słowny. Ponadto, badacze społeczni z Uniwersytetu Gdańskiego zwrócili się z prośbą do radnych o wypełnienie ankiety dotyczącej samorządności i dotychczasowego doświadczenia w pracy na szczeblu gminnym.

Podczas sesji zostało także przegłosowanych 30 uchwały, a wśród nich:

- Najważniejszym punktem w porządku obrad XXVI sesji rady miasta było uchwalenie budżetu miasta Gdynia na rok 2009.
Uchwała budżetowa została przyjęta 19 głosami za, 6 przeciw oraz 3 wstrzymującymi się.

Dochody w przyszłorocznym budżecie wynieść mają 924 958 471 mln złotych, zaś po stronie wydatków znalazło się łącznie 1,103 mld złotych, co stanowi 96,63% całej kwoty budżetowej.

Budżet na 2009 rok został zaprojektowany zgodnie z najistotniejszymi wskaźnikami makroekonomicznymi czyli poziomem inflacji, która według założeń ma wynieść w przyszłym roku 2,9% oraz czynnikiem PKB, który ma być na poziomie 5% .Należy zaznaczyć, że gdyński budżet ma charakter wzrostowy, gdyż jego dynamika ma utrzymać się na poziomie 5,4 %, czyli tempie wyższym niż inflacji i PKB, ustalonych na szczeblu krajowym.

Uchwalony budżet jest kontynuacją założeń z poprzednich czterech lat budżetowych. Jednym z głównych wytycznych jest zachowanie równowagi pomiędzy inwestycjami a bieżącymi wydatkami. Nie zmienia to faktu, że środki finansowe przeznaczane na inwestycje utrzymują się nadal na wysokim poziomie, a w 2009 roku wyniosą one 27% budżetu.

Ogromną część dochodów budżetowych - około 73% - w 2009 roku stanowić będą dochody własne. Po stronie wydatków dominują dwa obszary: transport i łączność (27,7%) oraz oświata i opieka wychowawcza.

Zadłużenie całkowite gminy wyniesie w 2009 roku 37% i będzie się zmniejszać. Taka sytuacja wynika bowiem z faktu, że spłacane są ostatnie raty kredytów, zaciągniętych przez miasto jeszcze przed 2005 rokiem.

Warto dodać, że w „nowym" budżecie zarezerwowano środki finansowe w wysokości 21 mln zł na opracowanie dokumentacji technicznej oraz procedurę wykupu gruntów, związanych z TRISTAR-em - Inteligentnym Systemem Zarządzania Ruchem w aglomeracji trójmiejskiej.

Budżet został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkowa, zarówno w części dotyczącej całej konstrukcji budżetowej jak i części odnoszącej się do poziomu zadłużenia gminy.

Pozostałe uchwały dotyczyły:
- opłaty za korzystanie z usług Tramwaju wodnego w 2009 roku wzrosną o 20%.
Będzie to pierwsza podwyżka cen biletów od początku funkcjonowania regularnego transportu wodnego czyli od 2006 roku. Od tego czasu wzrosły natomiast koszty funkcjonowania tramwaju wodnego, a dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i dopłaty z budżetów miast nie są w stanie pokryć wszystkich niezbędnych wydatków.
Cena biletu normalnego na Tramwaj wodny w sezonie letnim 2009 wyniesie 12 złotych, a ulgowego 6 złotych. Za przewóz roweru pasażerowie zapłacą 3 złote.
I jeszcze dobra informacja, zwiększona zostanie częstotliwość kursowania Tramwaju wodnego w powszednie dni tygodnia w okresie wakacyjnym.

- rozszerzono uprawnienie niepełnosprawnych uczniów do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji na minibusy na zamówienie.
Minibusy nie funkcjonują w ramach regularnej komunikacji miejskiej, a ich zaletą jest przystosowanie do przewozu osób niepełnosprawnych.
Dotychczas uczniowie niepełnosprawni - niezależnie od rodzaju szkoły do jakiej uczęszczają czyli podstawowej, gimnazjalnej lub licealnej, mogą korzystać z bezpłatnych biletów na trasach linii zwykłych, pospiesznych i nocnych.

- uchwalono dwa gminne programy: Profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.
Pierwszy z programów uchwalany jest raz do roku i zawiera diagnozę oraz charakterystykę problemu nietrzeźwości w Gdyni. Źródłami informacji o skali zjawiska alkoholizmu są przede wszystkim dane Komendy Miejskiej Policji i MOPS-u. Według statystyk w 2007 roku świadczeniami socjalnymi objęto 478 rodzin z problemami alkoholowymi.
Z kolei, Gminny program przeciwdziałania narkomanii obowiązywać będzie w latach 2009 - 2010. Zawarto w nim główne cele oraz ogólny charakter działań. Nie bez znaczenia jest w Gdyni problem tzw. dopalaczy oraz trwających obecnie prac legislacyjnych, dążących do zmiany przepisów prawych umożliwiających funkcjonowanie sklepów z tymi środkami.

- utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gdyni przy ul. Wąsowicza 3.
Idea stworzenia takiej placówki pojawiła się jesienią ubiegłego roku. Placówka, która rozpoczęła działalność już 1 grudnia, prowadzona przez MOPS w Gdyni świadczy usługi dla 50 osób, w tym starszych, cierpiących na chorobę Alzheimera oraz niepełnosprawność umysłową. Nowy ŚDS, oprócz całodziennej, fachowej opieki, zapewnia gdyńskim seniorom także zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne.

- w sprawie wspólnego opracowania przez samorządy województwa pomorskiego projektu Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej (OPAT).
Inwestycja ma zapewnić stabilny i trwały rozwój północnej części naszego województwa. Ma także przenieść ruch tranzytowy w centralnych obszarach miast Gdyni, Rumi, Redy. Całkowity koszt opracowania dokumentacji: Studium Techniczno -Ekonomiczno - Środowiskowego ustalono wstępnie na około 1,1 mln zł. Udział Gdyni ustalono w wysokości 34% kosztów zadania.

Uchwały dostępne będą w ciągu najbliższych dni w wersji elektronicznej na stronie: http://www.gdynia.pl/wladze/rada/63_53454.html

ikona

Najnowsze