Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Po pierwszym ataku przedwczesnej zimy w Gdyni

Gdyńscy drogowcy oceniają tę wczesna zimę jako średnio ciężką, ale warunki na drogach są według nich trudne. Apelujmy do kierowców, by zostawiali samochody w garażach i na parkingach osiedlowych, gdyż trudno spodziewać się oczyszczenia tych lokalnych traktów. Lepiej korzystać z komunikacji miejskiej, choć i ZKM informuje o utrudnieniach. Poniżej treść komunikatów.

W związku z brakiem możliwości bezpiecznego przejazdu przez górny Grabówek i Leszczynki autobusy linii 102 kursują na zmienionej trasie. Zachęcamy Państwa, by co jakiś czas sprawdzać czy na stronie internetowej ZKM w Gdyni nie pojawiły się nowe komunikaty.

Przypominamy również, że:
Właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za stan zimowego utrzymania dróg i chodników (zarówno w granicach własnego terenu, jak i położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości). Oczyszczanie przystanków komunikacji autobusowej i trolejbusowej należy do Zarządu Komunikacji Miejskiej.
Do egzekwowania od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminie upoważnieni są funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem akcji zimowej w imieniu Gminy sprawuje Zarząd Dróg i Zieleni. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel.:
58 76 12 083, 58 76 12 073, 58 76 12 071 (chodniki),
58 76 12 071, 58 76 12 072 (jezdnie).

Zgłoszenia o nieprawidłowościach prowadzenia akcji zimowej oraz o zagrożeniach występujących na drogach i utrudnieniach w komunikacji można kierować do Straży Miejskiej (tel. całodobowy 986) lub do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.


Zobacz: szczegóły nt. zimowego utrzymania dróg w Gdyni

Przypominamy także właścicielom obiektów o konieczności usuwania śniegu i lodu. Dotyczy to wszystkich obiektów, a w szczególności: wielkogabarytowych obiektów handlowo - usługowych (hipermarkety, supermarkety), hal sportowych i widowiskowych, obiektów biurowych, szkół, przedszkoli, stacji paliw i obsługi pojazdów, salonów samochodowych, hal magazynowych i innych obiektów użyteczności publicznej.
Zobacz: Śnieg na dachach jest niebezpieczny!

Obecnie w pięciu gdyńskich placówkach dla osób bezdomnych przebywa 210 osób. Przypominamy, że schronienie w nich może znaleźć 225 bezdomnych. Poza tym MOPS podpisał umowę z dziewięcioma schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, co pozwoliło zwiększyć łączną liczbę miejsc do 319. Warto zaznaczyć, że to minimalna liczba miejsc udostępnionych. W razie konieczności, zostanie uruchomionych więcej.

Koordynacją wszelkich spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie Gdyni zajmuje się Zespół ds. Bezdomnych MOPS-u (ul. Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11, czynny w godz. 7.45 - 15.45). Osoby, które się tam zgłoszą, otrzymają kompleksową pomoc m.in: schronienie, posiłek, zasiłek celowy, porady prawnika. Będą miały także możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.

Mieszkańcy miasta mogą zgłaszać obecność osób bezdomnych potrzebujących pomocy właśnie w Zespole ds. Bezdomnych, a także w Centrum Powiadamiania Ratunkowego (tel. 58 660 22 03 i 58 662 22 04 - całodobowo) i Straży Miejskiej (tel. 986 - całodobowo).

UWAGA!
W przypadku zauważenia obecności osób bezdomnych w miejscach, które zagrażają ich życiu i zdrowiu (w opuszczonych budynkach, kanałach, w pergolach śmietnikowych itp.) - zwłaszcza podczas mrozów - należy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie służby miejskie!

Zobacz: przegląd gdyńskich placówek dla osób bezdomnych.


Policjanci przypominają, że już odnotowano w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną było wychłodzenie organizmu. Także w Gdyni doszło do pierwszego takiego zdarzenia.
Zobacz: Pierwsza ofiara mrozu w Gdyni. Nie bądźmy obojętni!


Gdyński OTOZ Animals oraz Fundacja Emir otrzymują zgłoszenia o nieodpowiedzialnym traktowaniu zwierząt - przykładGdyński OTOZ Animals oraz Fundacja Emir otrzymują zgłoszenia o nieodpowiedzialnym traktowaniu zwierząt. Docierają do nich informacje o psach trzymanych na krótkich łańcuchach przy prowizorycznych budach, niedających żadnego schronienia przed mrozem i śniegiem, kotach, które zamarzają, bo ktoś zamknął okienko do piwnicy czy zwierzętach gospodarskich stojących przez całą dobę na szczerym polu, bez osłony przed lodowatym wiatrem. Organizacje apelują, by pomóc przetrwać zimę swym podopiecznym.


Pamiętajmy, że:

- nie można pozostawiać zwierząt na zewnątrz budynków, szczególnie tych starych i chorych!;

- zwierzęta gospodarskie nie powinny być pozostawiane na polu, ale w przeznaczonych do tego budynkach;

- budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą oraz przybić zasłonkę z grubego koca przed wejściem;

- nie można zapominać o regularnym napełnianiu misek świeżą wodą; psy powinny otrzymać wysokokaloroczyną karmę (szczególnie te na uwięzi); metalowe łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję bez skórzanej obroży; w czasie największych mrozów należy psa spuścić, oczywiście na ogrodzonym terenie;

- psy ras nieprzystosowanych do niskich temperatur i szczeniaki nie mogą długo przebywać na zewnątrz, a na noc należy je bezwzględnie zabrać do domów lub ocieplonych pomieszczeń gospodarczych;

- należy pamiętać, że koty nie są przystosowane do mrozów i w tak niskich temperaturach giną, nie można pozostawiać ich na zewnątrz, tylko pozwolić schronić się w stodole, ciepłej szopie lub piwnicy;

Gdyński OTOZ Animals oraz Fundacja Emir otrzymują zgłoszenia o nieodpowiedzialnym traktowaniu zwierząt - przykład 2- podczas największych mrozów należy dokarmiać dzikie ptaki w mieście, parkach i na plażach (ale dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu); do karmników powinniśmy wsypywać mieszankę różnych ziaren, owoców, a także warzyw ugotowanych w nieosolonej wodzie (taki pokarm jest też odpowiedni dla łabędzi); karmniki należy regularnie sprzątać, aby jedzenie nie pleśniało; należy również pamiętać, że bez dostępu do niezamarzniętej wody ptaki nie przeżyją zimy.


Jeśli ktoś jest świadkiem nieodpowiedzialnego traktowania zwierząt, natychmiast powinien powiadomić o tym policję, straż miejską (tel. 986) lub najbliższą organizację ochrony zwierząt! Czasem wystarczy odrobina troski, aby uratować życie zwierzęciu.


Zobacz: Zimą dbajmy o zwierzęta

ikona

Najnowsze