PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Po 39. sesji Rady Miasta Gdyni

27 stycznia 2010 r. odbyła się XXXIX, w bieżącej V kadencji samorządu i pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Gdyni. Radni podjęli rezolucję i przegłosowali 30 uchwał.
 
- Radni jednogłośnie uchwalili rezolucję następującej treści:
 
Rezolucja Rady Miasta Gdyni
z dnia 27 stycznia 2010 r.
 
Prowadzone do tej pory przez Rząd RP działania, mające na celu zapewnienie pracy zwolnionym stoczniowcom, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Duża grupa gdyńskich rodzin odczuwa skutki upadku stoczni i problemy jej dotychczasowych kooperantów. Jednocześnie tereny stoczniowe kryją w sobie ogromny potencjał i możliwości prowadzenia działalności produkcyjnej.
 
Dlatego apelujemy do Rządu RP o niezwłoczne podjęcie działań prowadzących do objęcia  Specjalną Strefą Ekonomiczną gdyńskich terenów stoczniowych.
 
Jesteśmy przekonani, że byłby to impuls dla inwestorów i przedsiębiorców do aktywności właśnie tutaj. System zachęt podatkowych wiążący się z funkcjonowaniem specjalnej strefy ekonomicznej w wielu miejscach w Polsce okazał się skuteczną motywacją dla firm i bodźcem do rozwoju – wierzymy,  że doskonale wpisałby się w specyfikę miejsca i czasu, tym bardziej, że pojawiają się firmy zainteresowane inwestowaniem na tym terenie. Dziś największą potrzebę stanowią nowe miejsca pracy i  takich możliwości oczekują stoczniowcy. Jesteśmy przekonani, że to nie system odpraw i zasiłków, ale właśnie stworzenie warunków do rozwoju działalności gospodarczej i zatrudniania ludzi, będzie adekwatną reakcją rządu na obecną sytuację.
 
Rada Miasta Gdyni apeluje także do pomorskich parlamentarzystów o wsparcie inicjatywy i podjęcie wszelkich działań mogących ułatwić Rządowi RP niezwłoczne podjęcie stosownych decyzji.
 
 
Przewodniczący Rady Miasta Gdyni
 
dr inż. Stanisław Szwabski

 
 
 
Wśród przegłosowanych uchwał znalazły się m.in.:
 
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
 
- Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Wielki Kack w Gdyni – tzw. Kacze Buki, która wprowadza korektę w zakresie przebiegu jednej z ulic.
 
Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 
- Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Chwarzno-Wiczlino – rejon ulicy Wiczlińskiej i tzw. Wielkiej Roli. Granice obszaru przebiegają: od północy – wzdłuż ul. Wiczlińskiej, od południowego wschodu – wzdłuż linii rozgraniczającej projektowanej drogi biegnącej od węzła w Chwarznie do gminy Szemud, od południowego zachodu – wzdłuż górnego odcinka Potoku Wiczlińskiego i południowej granicy, dalej drogą leśną w kierunku tzw. Wielkiej Roli, następnie granicą lasu do ul. Wiczlińskiej, obejmując obszar Wielkiej Roli.
 
Na tym obszarze powstanie strefa przedmieść w otoczeniu terenów leśnych i terenów zieleni krajobrazowo-ekologicznej.
 
Przystąpienie do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
 
- Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście w Gdyni – rejon ulic Jana z Kolna i Portowej.
Granice obszaru przebiegają: od północy – wzdłuż projektowanej ulicy Nowej Węglowej, od wschodu – wzdłuż granic terenu Stoczni Remontowej Nauta S.A., następnie w wzdłuż ulic Waszyngtona i Derdowskiego, od południa – wzdłuż ulicy Jana z Kolna obejmując Plac Konstytucji i rejon Dworca PKP Gdynia Główna, od zachodu – wzdłuż linii kolejowej Gdańsk - Wejherowo.
 
Obszar ma w założeniu stanowić strefę śródmieścia, w której wyróżnia się centrum miasta – tereny wielofunkcyjne, a ponadto zespół handlowo-usługowy.
 
- Radni podjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieścia – rejon ulic Węglowej i Waszyngtona. Granice obszaru przebiegają: od północy – wzdłuż ulicy Węglowej, od wschodu – wzdłuż granic terenu Stoczni Remontowej Nauta S.A., następnie, obejmując Pirsy Północny i Południowy, wzdłuż Nabrzeża Przydokowego, od południa – wzdłuż ulicy św. Piotra, od zachodu – wzdłuż granic terenu Stoczni Remontowej Nauta S.A.
 
Obszar ma w założeniu stanowić strefę portowo-przemysłowo-usługową.
 
Obie uchwały mają na celu optymalizację zagospodarowania terenów postoczniowych, a także stworzenie dodatkowych miejsc pracy i prawidłowy rozwój tego obszaru.
 
Ustalenie przebiegu drogi powiatowej
 
- Radni podjęli uchwałę regulującą status Skweru Kościuszki jako drogi powiatowej (od ul. Świętojańskiej do al. Jana Pawła II).
 
Projekt TRISTAR
 
- Radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia zasad wspólnej z Gminą Miasta Gdańska i Gminą Miasta Sopotu realizacji projektu pn.: „Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR w Gdańsku, Gdyni i Sopocie”.
 
Gdynia jest liderem projektu. Uchwała pozwoli na zawarcie umowy między nią, Gdańskiem a Sopotem, niezbędnej do złożenia wniosku o środki finansowe w konkursie Ministerstwa Infrastruktury.
 
Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania
 
- Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały z 27  lutego 2008 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie Miasta Gdyni oraz wysokości stawek opłat za parkowanie i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania oraz wprowadzenia opłaty abonamentowej.
 
Na prośbę mieszkańców oraz Rady Dzielnicy Kamienna Góra wprowadzono SPP obejmującą wszystkie ulice tej dzielnicy. Po wprowadzeniu SPP w Śródmieściu Gdyni Kamienna Góra, ze względu na swoją bliskość do centrum miasta, stała się parkingiem dla wielu kierowców pracujących w SPP. Nie opowiada to funkcji zaplanowanej dla tej dzielnicy. Dodatkowo zbyt duża ilość zaparkowanych samochodów znacznie utrudnia ruch drogowy oraz poruszanie się pieszych. Uchwała wprowadza również SPP na ulicach T. Wendy (do skrzyżowania z ul. Portową) i św. Piotra. Podkreślono, że poza strefą znajduje się duża rezerwa wolnych miejsc parkingowych. W Gdyni aktualnie jest zarejestrowanych 150 tys. samochodów osobowych, a z badań marketingowych wynika, że śródmieście to główny cel podróży samochodami z poszczególnych dzielnic. Niedostatek miejsc parkingowych w śródmieściu stanowi główny powód wprowadzenia SPP, podobnie jak w innych miastach Polski i Europy.
 
W wyniku próśb osób niepełnosprawnych dokonano zmian w zapisie o abonamentach. Umożliwiono zakup abonamentu typu „N” wszystkim osobom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w zakresie schorzeń narządu ruchu i neurologicznych bez względu na miejsce zatrudnienia i zamieszkania. Cena za taki abonament (miesięczny lub 30-dniowy) wynosi 20 zł.
 
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
 
- Radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
 
Z danych zebranych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gdyni wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat (2008-2009) dwukrotnie zwiększyła się ilość osób, które zwróciły się o pomoc z powodu doznawanej przemocy w rodzinie. Celem programu jest zwiększenie znaczenia profilaktyki w obszarze rozwiązywania problemów związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. Działania obejmują prowadzenie społecznych kampanii informacyjno-edukacyjnych, realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, prowadzenie zajęć warsztatowych i grup wsparcia dla rodziców.
 
Godziny pracy aptek
 
- Radni uchwalili rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Gminy Gdynia  w 2010 r. W mieście funkcjonować będą m.in. trzy apteki całodobowe: przy Placu Kaszubskim 8, ul. Chwaszczyńskiej 21C i Starowiejskiej 34.
 
Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
 
- Radni podjęli trzy uchwały w sprawie nadania Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Otrzymają go: Eugeniusz Wrochna, Kazimierz Małkowski, Mieczysław Krawczyk.
 
Eugeniusz Wrochna  - aktywny działacz i społecznik. Od sierpnia 1944 r. do września 1945 r. należał do Armii Krajowej. Po wojnie został powołany do służby wojskowej w Marynarce Wojennej. Odznaczony Krzyżem ?Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska.
 
Kazimierz Małkowski – rodowity gdynianin, aktywny działacz Towarzystwa Miłośników Gdyni i Koła Starych Gdynian, „chodząca encyklopedia” wiedzy o tym mieście i popularyzator jego fenomenu, autor przewodników po Gdyni i Trójmieście.
 
Mieczysław Krawczyk – od 1993 r. prezes drużyny koszykarek Lotos Gdynia, z którą w ciągu ostatnich lat zdobył dziewięć tytułów Mistrza Polski, dwa tytuły Wicemistrza Europy oraz Klubowego Wicemistrza Świata.
 

ikona

Najnowsze