Co nowego

Planiści i mieszkańcy dyskutowali o Małym Kacku

Fragment ortofotomapy przedstawia granice obszaru objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nr 1618 (mat. Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni)

Fragment ortofotomapy przedstawia granice obszaru objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nr 1618 (mat. Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni)

15 stycznia odbyła się dyskusja o rozwiązaniach przyjętych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni obejmującego rejon ulicy Dragonów. Jest to niewielki obszar położony w rejonie pętli autobusowej przy ul. Strzelców. Do 28 stycznia 2025 roku projekt będzie dostępny do publicznego wglądu. Do 11 lutego 2025 r. można też zgłaszać do niego uwagi. Wszystko po to, by umożliwić realizację założeń mieszkalnictwa wspieranego w tej lokalizacji.



Wyłożony od 7 do 28 stycznia 2025 r. do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni obejmuje rejon ulicy Dragonów.

Obszar objęty pracami nad planem położony jest pomiędzy dwoma osiedlami wielorodzinnymi. Teren stanowi posesję zabudowaną domem jednorodzinnym z ogrodem. Od północy graniczy ze skarpą i porastającymi ją drzewami. Od południa przylega do nieurządzonego odcinka ul. Dragonów. Najbliższe sąsiedztwo od zachodu stanowi zabudowa mieszkaniowo-usługowa, od wschodu zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i tereny niezabudowane.

Celem sporządzenia planu jest umożliwienie realizacji zabudowy dla tzw. wspomaganych społeczności mieszkaniowych. Teren objęty projektem planu położony jest w sąsiedztwie Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Marzeń”.

Przyjęte w projekcie planu rozwiązania przewidują weryfikację dotychczasowych funkcji i zasad kształtowania zabudowy ustalonych w planie obowiązującym. Ustalenia projektu planu wpisują się w istniejące i planowane zagospodarowanie w otoczeniu oraz pozwalają na utrzymanie dotychczas ustalonego przeznaczenia na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą. Jednocześnie sporządzany plan miejscowy będzie szansą na realizację nowego miejsca do mieszkania w Gdyni dla osób z niepełnosprawnościami.

Tradycją wypracowywania rozwiązań przyjętych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego są w Gdyni konsultacje z mieszkańcami. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbyła się 15 stycznia o godz. 17:00 w siedzibie Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni (Morski Instytut Rybacki Państwowy Instytut Badawczy) przy ul. Hugo Kołłątaja 1.
Na spotkaniu, na którym obecny był wiceprezydent Maciej Zielonka, przedstawiciele Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni omówili uwarunkowania terenu objętego projektem planu oraz zaprezentowali główne założenia projektu planu. Przedstawiła je Justyna Sobczak-Kozłowska – kierownik II Zespołu Urbanistycznego w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
Głos w dyskusji zabierały osoby poruszające kwestie usług przewidzianych w ramach inwestycji. Rozmawiano również o zagospodarowaniu wód opadowych. Poruszano również kwestię wjazdu na teren działki oraz stanu drogi przylegającej do działki objętej planem. Zgadzano się co do faktu, że musi być ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które miałyby zamieszkać w mieszkaniach wspieranych.

Osoby kwestionujące ustalenia projektu planu do 11 lutego 2025 r. mogą składać uwagi do Prezydenta Miasta Gdyni w formie:
papierowej, na adres Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni ul. Hugo Kołłątaja 1, 81-332 Gdynia
lub
elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej na adres email: sekretariat@bpp.gdynia.pl, przez platformę ePUAP lub formularz dostępny na stronie internetowej https://bip.um.gdynia.pl/bppmg_mpzp_1618.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.01.2025 16:15
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.01.2025 16:21
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze