Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Piotr Pawłowski Honorowym Obywatelem Gdyni

golfW Teatrze Muzycznym podczas gali “Gdynia bez barier' odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdyni Piotrowi Pawłowskiemu.


Piotr Pawłowski - Urodził się w 1966 r. w Legionowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zanim stał się osobą niepełnosprawną był wysportowany, grał w koszykówkę i uprawiał lekkoatletykę. Gdy miał 16 lat, podczas wakacji skoczył do wody. Od tamtej pory jest prawie całkowicie sparaliżowany. Porusza się na wózku inwalidzkim.

Piotr maluje ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Jest rzecznikiem prasowym Artystów Malujących Ustami i Nogami. w Polsce. Jest założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji 'Polska bez barier' oraz twórcą i redaktorem naczelnym magazynu dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół 'Integracja'. Jest także autorem wielu programów radiowych i telewizyjnych. Poza tym jest członkiem m.in. Rady Programowej przy Muzeum Narodowym w Warszawie, Zarządu Stowarzyszenia Inicjatorów Społecznych Fundacji Ashoka

Pasją życia Piotra Pawłowskiego stało się umożliwienie niepełnosprawnym normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, aby dzieci niepełnosprawne mogły bez problemów uczęszczać do normalnych szkół, aż po uświadamianie wszystkim, że niepełnosprawni mogą być - jeśli im tylko pomożemy - pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju. Nie muszą być obciążeniem dla państwa. Mając określoną wizję przyszłości i związanie z nią ideały, żeby móc to wprowadzać w życie Piotr Pawłowski zainicjował w 1994 pisma “Integracja', a potem powstanie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (1995). Trzy lata później, przy Stowarzyszeniu powołuje do życia Fundację “Polska bez barier', ażeby swoje zamierzenia móc jeszcze skuteczniej realizować.

- Założyłem obie organizacje dla Integracji, ponieważ bolało mnie to, w jaki sposób sam przeżywałem niepełnosprawność i w jaki sposób inni sobie z nią nie radzili. Po wypadku długo nie mogłem wrócić do normalnego życia. Byłem bezradny wobec własnej niepełnosprawności i otaczających mnie barier... Po siedmiu latach działania Integracji już przynoszą swój efekt, chociaż do normalności jeszcze bardzo daleko.

Dzięki Stowarzyszeniu i Fundacji zorganizuje swoją pracę wokół idei - integracji jako normalność we wszystkich relacjach życia społecznego. W tym celu edukuje i informuje o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami i aspiracjami w życiu naszego kraju. Organizuje kampanie społeczne, konferencje, spotkania, wystawy i koncerty. Prowadzi akcje edukacyjne, wydaje czasopismo, książki i broszury, tworzy programy radiowe i telewizyjne.

Wszystko, co robi Piotr Pawłowski od 1994 roku jest w Polsce działalnością nowatorską. Jako pierwszy stworzył platformę porozumienia pomiędzy światem ludzi sprawnych i niepełnosprawnych oraz dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół a także tych, którzy niedostatecznie jeszcze wiedzą, na czym polega niepełnosprawność... Dzięki tej platformie uczciwego dialogu - łatwiej obalać mity, stereotypy i uprzedzenia. pokonywać bezradność instytucji państwowych, bezradność społeczeństwa i samych niepełnosprawnych. Według Piotra - niepełnosprawność przestanie być problemem dopiero wtedy, kiedy dwa światy: sprawnych i niepełnosprawnych zaczną poznawać się poprzez współistnienie, współpracę i współprzeżywanie świata.

Piotr jest absolwentem Instytutu Studiów nad Rodzina Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i podyplomowego studium etyki i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1996-90 był doktorantem Międzynarodowej Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Otrzymał m.in. następujące nagrody:
  • wyróżnienie Międzynarodowej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL
  • Nagroda Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego za działalność w służbie społecznej, a w szczególności za upór i konsekwencję w rozwiązywaniu problemów społecznych
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za całokształt pracy
  • Medal Edukacji Narodowej za wieloletni wkład w edukację osób niepełnosprawnych (2003 r.)
  • Katolicka nagroda TOTUS
  • Nagroda Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej za działalność humanitarną
  • Medal 400-lecia m.st. Warszawy i 'Muzeum Narodowego Bez barier'

    Kampania 'Niepełnosprawni - normalna sprawa' zdobyła nagrodę Golden World Awards 2001 (International Public Relations Association ) oraz nominację do nagrody ONZ, jako projekt realizujący idee zgodne z celami międzynarodowej społeczności; a także nagrodę dla najlepszej zrealizowanej kampanii społecznej w Konkursie Działań Public Relations 'MEDIUM 2001'

    - Kiedy słyszę o sobie - 'publicysta', 'nauczyciel', czy 'artysta malarz', to czuję się zażenowany. Zawsze bowiem mam problem z wypełnianiem w przeróżnych formularzach rubryki 'zawód'. Nie potrafię się jednoznacznie określić, bo tak wiele dziedzin mnie pasjonuje. Dziennikarstwo wynikło powinności społecznikowskiej, kiedy okazało się, że trzeba tworzyć pismo, programy dla radia i telewizji. Z wykształcenia jestem pedagogiem i filozofem, ale nie czuję się do końca ani nauczycielem, ale jeszcze bardziej filozofem, chociaż w swojej pracy wykorzystuję dobrodziejstwa tych nauk.

    Malowanie zaś jest moim hobby i jednym z filarów mojego życia. Kiedyś włożyłem w usta ołówek i zacząłem rysować. Było to o tyle proste, ze wcześniej nauczyłem się już pisać ustami.

    Im bardziej rozwijam i poszerzam działalność 'Integracji', tym częściej tęsknię za paletą. Z Zajmowanie się sztuką daje mi przede wszystkim wielką radość. Mogę dzięki niej mogę odpoczywać, wyciszać się a czasem odnajdywać. Sztuka też uczy cierpliwości w oczekiwaniu na odpowiednią chwilę do malowania. Cierpliwości w szukaniu kolorów, kompozycji, formy przekazu. Cierpliwości i akceptacji siebie samego. Daje nieograniczone poczucie wolności duchowej.

    Zatem w rubrykach pt. 'zawód' powiniem pisać: 'pasjonat', 'społecznik'.
    mówi o sobie Pawłowski.


    Tekst laudacji wygłoszony przez Prezydenta Gdyni w trakcie uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa:

    '... nadawać sens życiu, to motto życiowe, które wiernie odzwierciedla to, co robi Piotr Pawłowski.

    Pasjonat i społecznik, tak jest najczęściej nazywany, twórca platformy porozumienia pomiędzy światem ludzi sprawnych i niepełnosprawnych. Autor licznych kampanii, projektów i publikacji służących łamaniu stereotypów i obalaniu mitów dotyczących niepełnosprawności. Ma do tego największe prawo...

    Trzeba było ogromnej determinacji i siły by po niefortunnym skoku do wody i dramatycznym zakończeniu dzieciństwa w wieku 16 lat stawić czoła bezradności, zwątpieniu, cierpieniu i rozpaczy.

    Na szczęście - dzięki samozaparciu, ogromnej ambicji, sile woli, wielkiej pracy i pomocy najbliższych odzyskał nadzieję, a potem wiarę, że będzie żył intensywnie, ciekawie i pięknie.

    Pasją życia Piotra Pawłowskiego stało się umożliwienie niepełnosprawnym normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

    Rozpoczął pracę od podstaw, wypowiedział wojnę barierom architektonicznym, ale i - a może przede wszystkim - barierom mentalnymi - pokutującym zarówno wśród ludzi zdrowych, jak i środowisku niepełnosprawnych.

    Obalanie fałszywych stereotypów, to najtrudniejszy z celów, jakie postawił przed sobą Piotr Pawłowski, a z czasem coraz liczniejsza grupa ludzi podobnie jak on pojmujących ideę integracji, czyli współistnienia, współpracy i współodczuwania świata przez sprawnych i niepełnosprawnych, we wszelkich aspektach życia.

    To Piotr Pawłowski dziesięć lat temu zainicjował powstanie pisma 'Integracja', następnie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, a trzy lata później, w 1998 r powołał do życia fundację 'Polska bez barier', by przekonywać, nie tylko decydentów, lecz ogół społeczeństwa, że niepełnosprawni są pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju.

    Od lat Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a także Fundacja 'Polska bez barier' uświadamiają, uczą, krzepą i promują postawy - tolerancji, akceptacji, zrozumienia, wreszcie - wzajemnej sympatii i ufności.

    Wszyscy pamiętamy kampanię społeczną pod hasłem 'Niepełnosprawni - normalna sprawa', czy 'Płytka wyobraźnia to kalectwo' autora Piotra Pawłowskiego. Realizowane w Gdyni os samego początku wspólnie z Piotrem Pawłowskim programy 'Gdynia bez barier', konferencje Godność - niepełnosprawna?, 'Without limits', 'Miasta otwarte', dały początek nowego etapu w relacjach. Wielu Gdynianom otworzyły oczy i serca na ludzi niepełnosprawnych.

    Dzięki niemu mogliśmy poznać twórców malujących ustami i nogami, czy gościć wspaniałą wystawę prac najlepszych polskich fotografików, pt.: 'Wiedzieć, słyszeć, dotykać'.

    Praca i zasługi Piotra Pawłowskiego doceniają kolejne gremia. Jest laureatem nagrody Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za działalność w służbie społecznej, a w szczególności za upór i konsekwencje w rozwiązywaniu problemów społecznych. Uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Medalem Edukacji i nagrodą TOTUS 2003.

    Konferencje, spotkania, książki, broszury, konkursy, koncerty, kampanie informacyjne, programy radiowe i telewizyjne - pod egidą Piotra Pawłowskiego zmieniły Polskę! Problematyka osób niepełnosprawnych ma dzisiaj w naszym kraju nieporównywalnie wyższą rangę niż przed laty!

    To, co dziś wydaje się tak oczywiste: integracyjne przedszkola i szkoły, niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej, podjazdy w teatrach, kinach, dyskotekach i restauracjach, a przede wszystkim - coraz bardziej zauważalna obecność osób niepełnosprawnych w miejscach publicznych - jest bez wątpienia zasługą Piotra Pawłowskiego.

    Filozof i nauczyciel, zawodowo czynny jako dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny pisma, wydawca, artysta malarz, organizator wielkich kampanii oraz programów społecznych i edukacyjnych, animator zdarzeń i niezwykle skuteczny człowiek walce na rzecz systemowych rozwiązań prawnych, w ciągłych rozjazdach, a przy tym wszystkim - szczęśliwy, bo kochający i kochany?
    - od dziś Honorowy Obywatel Gdyni! PIOTR PAWŁOWSKI'


    foto: Maurycy Śmierzchalski
    • ikonaOpublikowano: 23.05.2004 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze