PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Oryginalny nocleg #wGdyni 3

Kolaż zdjęć - od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Willa Lubicz, Gdynia Centrum, Longstay Premium Apartments, źródło: materiały prasowe

Kolaż zdjęć - od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Willa Lubicz, Gdynia Centrum, Longstay Premium Apartments, źródło: materiały prasowe

Choć wakacje dobiegły końca, to lepiej widzieć szklankę do połowy pełną niż pustą i cieszyć się, że przed nami jeszcze dwa tygodnie lata oraz złota polska jesień. Warto więc wybrać się do Gdyni i zatrzymać w oryginalnym miejscu, którego nietuzinkowa atmosfera, historia lub położenie umilą pobyt w mieście.

W poprzednim odcinku naszego miniprzewodnika po niebanalnych miejscach noclegowych w Gdyni przybliżyliśmy większe, ekskluzywne obiekty. Dziś wracamy do miejsc bardziej kameralnych, ale pełnych czaru.

Willa Lubicz

Willa Lubicz, materiały promocyjne

To kolejne miejsce na hotelowej mapie Gdyni, które może się pochwalić przedwojenną, modernistyczno-morską historią. Pobyt tu to podróż do lat 30. XX wieku. Atmosferę tamtego czasu udało się odtworzyć w oryginalnej willi, zbudowanej w 1936 roku z inicjatywy Władysława Zaleskiego, herbu Lubicz, kapitana żeglugi wielkiej.

Urodzony w 1889 roku w Saratowie nad Wołgą Władysław Zaleski przybył z dalekiej Rosji do naszego miasta, by budować gospodarkę morską Polski. Jako szef Kapitanatu Portu w Gdyni współpracował z inż. Tadeuszem Wendą. W sierpniu 1923 roku przyjmował w gdyńskim porcie pierwszy zagraniczny statek handlowy – „Kentucky”. Oprowadzał też po porcie marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Ignacego Mościckiego.

Zaleski zbudował w Orłowie dwa domy. Pierwszy stanął przy ul. Miodowej 15. Zamieszkała w nim rodzina kapitana, a dwa pokoje przeznaczono na wynajem dla letników. Większy, dwupiętrowy, modernistyczny budynek powstał przy ul. Orłowskiej 43. To właśnie pensjonat Willa Lubicz. W tym czasie Orłowo rozbudowywało się i przekształcało w dzielnicę willową, gdzie na wypoczynek przyjeżdżały znane postaci II RP, jak Stefan Żeromski czy Władysław Orkan.

W 2001 roku, po 65 latach przerwy, Willa Lubicz znów zaczęła przyjmować gości. Przedwojennemu pensjonatowi przywrócono dawną rangę i stworzono kameralny, trzygwiazdkowy hotel, w którym znajduje się 16 pokoi. Wśród nich jest luksusowy apartament Kapitański z przestronnym tarasem z widokiem na morze i Orłowo. Goście mogą korzystać też z restauracji, bogatej winoteki, sauny i jacuzzi.

Po wyjściu z hotelu, idąc klimatyczną ulicą Orłowską, wzdłuż której stoją zarówno modernistyczne wille, nowoczesne apartamenty, jak i wiejskie domki, dojdziemy do największych atrakcji dzielnicy – 180-metrowego drewnianego molo, przystani rybackiej z malowniczymi kutrami i klifów rezerwatu Kępa Redłowska.

Na stronie www.willalubicz.pl znajdziemy także oferty specjalne i vouchery.

Gdynia Centrum

Gdynia Centrum, źródło: https://www.facebook.com/centrumgdynia

Gdynia Centrum to hotel w Śródmieściu, w otoczeniu wielkomiejskiej zabudowy, gdzie za sąsiadów będziemy mieli ikoniczne budynki modernistyczne, jak Bankowiecbiurowiec ZUS-u (dziś Urząd Miasta Gdyni) czy Urząd Pocztowo-Telegraficzny (obecnie Poczta Główna). To miejsce znajduje się przy ul. 10 lutego 37 i jest położone zaledwie 400 metrów od Dworca PKP Gdynia Główna, ale i niedaleko morza. Wyjątkowa lokalizacja pozwoli na zwiedzanie miasta bez potrzeby korzystania z samochodu czy transportu publicznego, czyli w najzdrowszy z możliwych sposobów – pieszo.

Ale nie tylko otoczenie hotelu stanowi modernistyczną, zabytkową zabudowę, którą, będąc w Gdyni, koniecznie trzeba zobaczyć. Komfortowe apartamenty i pokoje znajdują się bowiem w wybudowanej w 1932 roku i pieczołowicie odrestaurowanej butikowej kamienicy. We wnętrzach zadbano o designerski wystrój i kameralną atmosferę. 

Oryginalne wnętrza hotelu Gdynia Centrum można obejrzeć na stronie: www.gdyniacentrum.com.

Longstay Premium Apartments

Longstay Premium Apartments, materiały prasowe

To miejsce wyróżnia się wyjątkowym położeniem. Apartamentowiec jest wprawdzie niski, bo ma zaledwie trzy piętra, ale rozpościerają się z niego widoki jak z drapacza chmur. A to dlatego, że powstał na szczycie Wzgórza Świętego Maksymiliana, które przed wojną nazywano Wzgórzem Focha, a od lat 50. Wzgórzem Nowotki. Morska panorama, którą można podziwiać z przestronnego tarasu oraz balkonów, zapiera dech w piersiach.

Goście mogą spędzić czas w jednym z 27 pokoi i apartamentów o podwyższonym standardzie. Mają one od 20 do 101 metrów kwadratowych. Apartamenty wyposażono w aneks kuchenny, ale serwowane są także śniadania. Obiekt dysponuje ponadto całodobową recepcją i ochroną, podziemną halą garażową, salą fitness oraz sauną.

Z hotelu jest zaledwie kilka kroków do lasów rezerwatu Kępy Redłowskiej, a dojście nad morze zajmuje około 15 minut.

Przed przyjazdem warto zapoznać się z ofertami specjalnymi dostępnymi na stronie www.longstay.pl.

  • ikonaOpublikowano: 10.09.2021 15:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.09.2021 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze