Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Ogródki działkowe w planie zagospodarowania miasta

Przygotowanie planów jest obowiązkowe, na podstawie ustawy. Wszystkie miasta mają na to czas do końca 2025 r.fot. materiały prasowe

Przygotowanie planów jest obowiązkowe, na podstawie ustawy. Wszystkie miasta mają na to czas do końca 2025 r.fot. materiały prasowe

548 pism z wnioskami do przygotowywanego Planu Ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta wpłynęło w terminie, czyli do 10 maja br. Mieszkańcy cały czas dosyłają kolejne. Zdecydowana większość dotyczy uwzględnienia w nim rodzinnych ogrodów działkowych. Przygotowanie planów jest obowiązkowe. Wszystkie miasta mają na to czas do końca 2025 roku.

 
Zgodnie ze zmienioną we wrześniu 2023 r. ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotychczasowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni utraci moc z dniem 31 grudnia 2025 r. Do tego czasu Rada Miasta Gdyni powinna uchwalić Plan Ogólny. Jest to dokument obejmujący cały obszar gminy, który będzie wiążący zarówno przy sporządzaniu planów miejscowych, jak i przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy.
 
- W Planie Ogólnym zostaną określone strefy planistyczne, czyli ustalenia dotyczące funkcji terenów oraz parametry zabudowy, a także mogą zostać określone obszary zabudowy śródmiejskiej i obszary uzupełnienia zabudowy – wyjaśnia Iwona Markešić, Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
 
Ogrody działkowe nie mają przypisanej strefy, ponieważ nie zgodził się na to rząd i parlament poprzedniej kadencji. W związku z tym organizacje zrzeszające działkowców, zaapelowały do nich o lobbowanie na rzecz zachowania rodzinnych ogrodów działkowych w takim kształcie i miejscu, jak do tej pory.
 
- Ogrody działkowe ujęte zostały w profilach funkcjonalnych innych stref, co jednak nie zadowoliło Polskiego Związku Działkowców. Proponowane przez nich zmiany przepisów dotąd nie zostały uwzględnione przez ustawodawcę – dodaje Iwona Markešić.
 
Obecnie miejscy planiści pracują nad sporządzeniem projektu Planu Ogólnego, który następnie zostanie przedstawiony właściwym instytucjom do opiniowania i uzgodnienia. Po zakończeniu tego etapu rozpoczną się konsultacje społeczne.
 
-  Tryb sporządzania Planu Ogólnego, tj. poszczególne czynności dokonywane przez Prezydenta Miasta, który jest właściwym organem do sporządzenia tego planu, wynika z ustawy. Istotne naruszenie tego trybu może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały uchwalającej plan ogólny – mówi radca prawna Anna Wołejko z Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. – Projekt planu zostanie poddany konsultacjom społecznym, a ostatecznie przedstawiony będzie do uchwalenia Radzie Miasta Gdyni.  
 
Mimo że plan ogólny jest nowym strategicznym dokumentem, to planiści nie zakładają przeprowadzenia rewolucji. Polityka planistyczna zawarta w studium jest konsekwentnie realizowana, jej założenia zostaną zweryfikowane w pracach nad planem ogólnym miasta. Potwierdza to też prezydent Gdyni, która zapewnia, że ogródkom działkowym w Gdyni nic nie grozi.
 

 
- W planie tym będziemy starać się uwzględniać dotychczasowe przeznaczenie wynikające z obowiązujących planów miejscowych. Zachęcamy mieszkańców do zaangażowania się w proces konsultacji społecznych, który planowany jest w drugim kwartale 2025 r. Będziemy o nim informować – mówi dyrektor Biura.

Wszelkie informacje dotyczące planu ogólnego dostępne są na stronie internetowej https://bip.um.gdynia.pl/bppmg_pog

ikona

Najnowsze