Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Odszedł Szymon Pawlicki

Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, działacz „Solidarności”, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu. Miał 85 lat. // fot. Wojciech Milewski

Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, działacz „Solidarności”, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu. Miał 85 lat. // fot. Wojciech Milewski

Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, działacz „Solidarności”, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu. Miał 85 lat.


Szymon Pawlicki urodził się 28 lutego 1935 r. w Koninie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Aktorsko związany był z Teatrem Wybrzeże. Grał w teatrach w Gdyni, Kaliszu, Szczecinie, a także w spektaklach teatru telewizji i filmach fabularnych. Od 1980 roku był związany z „Solidarnością”. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznakę Honorową Krzyż Ligi Morskiej i Rzecznej „Pro Mari Nostro”. Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Ślesin.

W latach 1990-1994 radny Gdyni I kadencji, wybrany z list Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” z okręgu Orłowo, Mały Kack, Karwiny, Dąbrowa. Wiceprzewodniczący Rady Miasta (8.06.1990 – 31.12.1991), przewodniczący Komisji Kultury i Rekreacji oraz członek Komisji Budżetowej. Współinicjator wmurowania tablicy ku czci Józefa Piłsudskiego na budynku Urzędu Miasta Gdyni oraz usunięcia pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, tzw. „Nataszy”.

Od 1980 r. był koordynatorem ds. kultury KKP NSZZ „Solidarność”, we wrześniu 1980 r. został przewodniczącym strajku pracowników kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S”, członkiem ZRG, w 1981 roku współorganizował I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku.

Za udział w Komitecie Strajkowym Stoczni Gdańskiej aresztowano go 16 grudnia 1981 r. W więzieniu przebywał do 27 września 1982 r. Został zwolniony z więziennego szpitala w Bydgoszczy z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Wrócił do domu, jednak już nie na scenę. Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku nie pozwolił mu na granie w Teatrze Dramatycznym w Gdyni. W latach 1983-1989 współorganizował uroczystości religijno-patriotyczne m.in. w kościele NSPJ w Gdyni.

Po zarejestrowaniu drugiej „Solidarności” był członkiem prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, szefem biura Kultury Komisji Krajowej. Prowadził gdańską część kampanii wyborczej Lecha Wałęsy, a następnie pracował w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Pełnił funkcję rzecznika prasowego Wspólnoty Polskiej w Warszawie, a następnie kierował jej gdyńskim oddziałem. Działał także w Lidze Morskiej i Rzecznej w Gdańsku. Był inicjatorem nagrody „Pierścień Hallera”

W 2004 r. opuścił Gdynię, mieszkał w Ślesinie koło Konina.

Życie Szymona Pawlickiego zostało udokumentowane w filmie Andrzeja Mosia "Wspomnienie to cicha nuta", którego premiera odbyła się w 2018 r.

  • ikonaOpublikowano: 26.01.2021 10:26
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.01.2021 18:05
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze