PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Odkryj „Pradzieje”, czyli podróż do przeszłości Gdyni i… niezwykły prezent od Wojciecha Szczurka

Otwarcie wystawy „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” w Muzeum Miasta Gdyni. Na zdj. prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Fot, Michał Puszczewicz

Otwarcie wystawy „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” w Muzeum Miasta Gdyni. Na zdj. prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Fot, Michał Puszczewicz

Niecodzienny przebieg miało otwarcie wystawy „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”. Podczas wernisażu Muzeum Miasta Gdyni wzbogaciło się bowiem o bezceny eksponat, przekazany przez prezydenta Wojciecha Szczurka; eksponat spinający klamrą dzieje pradawnej i współczesnej Gdyni. 

Przed tysiącami lat teren, który zajmuje obecnie Gdynia, nie przypominał miasta, w którym dziś mieszkamy. Mimo to tętniło tu życie i to na długo przed nastaniem naszej ery. O tym opowiada otwarta dziś w Muzeum Miasta Gdyni niezwykła wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”, przygotowana i zrealizowana własnym sumptem przez pracowników Referatu Promocji i PR Urzędu Miasta GdyniAleksandrę FijałkowskąMartę Toczek - która prywatnie przygotowała imponującą oprawę graficzną wystawy - oraz Pawła Lewinowicza.


Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” Fot. Michał Puszczewicz

- W dniu naszego święta wszystkim gdynianom, wszystkim naszym przyjaciołom chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia, żeby miłość do naszego miasta towarzyszyła nam każdego dnia, żebyśmy poprzez poznanie historii Gdyni, jej współczesności, pielęgnowali w sobie to poczucie bycia częścią wspólnoty niezwykłej, unikatowej – mówił na otwarciu wystawy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Wydawałoby się, że o Gdyni wiemy wszystko, natomiast pani dyrektor Karin Moder wraz z zespołem za tę pracę ukazania historii miasta w taki niezwykły sposób bardzo dziękuję – podkreślił Wojciech Szczurek.  

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” Na zdj. m.in. prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek oraz radny Zenon Roda. Fot. Michał Puszczewicz


Podróż tysiące lat wstecz 


Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.”, otwarta w Muzeum Miasta Gdyni w sobotę, 10 lutego, czyli w 98. rocznicę urodzin miasta, to podróż tysiące lat wstecz do najdawniejszych dziejów miejsca, które dziś znamy jako Gdynię. Stanowi wyjątkową okazję, aby poznać pochodzące z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza zabytki archeologiczne. Odkryte na terenie dzielnic Gdyni popielnice twarzowe i relikty kultury pomorskiej takie jak ozdoby, urny i broń sprzed około 2,5 tysiąca lat, są teraz dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. To niepowtarzalna szansa zrozumienia przeszłości i życia tych, którzy mieszkali tu przed nami. 

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.”  Fot. Michał Puszczewicz

Sobotniemu wernisażowi towarzyszyła publikacja „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku.”, która opowiada o intrygującej, tajemniczej i fascynującej przeszłości jednego z najmłodszych polskich miast. Co zaskakujące - miasta, którego korzenie sięgają jednak aż do zamierzchłych czasów.  

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” Na zdj. Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Michał Puszczewicz

- Przygotowaliśmy dla państwa rzecz szczególną, wystawę „Pradzieje”, realizowaną w ramach kampanii „Odkryj w Gdyni nieoczywiste”. Wyraz „nieoczywiste” ma tutaj ogromne znaczenie, musicie sami bowiem przyznać, że Gdynia z archeologią nie idą w parze zbyt często – mówiła na otwarciu wystawy Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni.  - Wydaliśmy niedawno przy wsparciu miasta książkę o archeologii Gdyni, a dziś otwieramy wystawę, która jest jej uzupełnieniem. W Gdyni istniało ponad 300 stanowisk archeologicznych, to jest absolutnie nieoczywiste – podkreśliła dyrektorka gdyńskiego muzeum. 


Niespodzianka od prezydenta Gdyni 


Ogromną niespodzianką podczas uroczystego wernisażu było przekazanie placówce Księgi Pamiątkowej Miasta Gdyni z 1928 roku, do której wpisali się m.in. marszałek Józef Piłsudski czy słynny śpiewak, Jan Kiepura. To zaskakujący i szczególny prezent od prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. 


Wojciech Szczurek z niezwykłym prezentem dla muzeum - Księgą Pamiątkową Miasta Gdyni. Fot. Michał Puszczewicz

- Zanim zaczniemy przyglądać się pradziejom Gdyni, to chciałbym korzystając z okazji wręczyć na ręce pani dyrektorki elementy historii naszego miasta, takiego świadka historii Gdyni, który przez ostatnie ponad 20 lat był w moim gabinecie, ale myślę, że to jest taki właściwy moment, święto naszego miasta, żeby trafił w ręce muzealników – powiedział Wojciech Szczurek pokazując księgę pamiątkową miasta sprzed ponad 90 lat. 

Księga Pamiątkowa Miasta Gdyni towarzyszyła Gdyni od momentu, gdy Gdynia otrzymała prawa miejskie. Znajdują się tu wpisy wszystkich wybitnych gości, którzy odwiedzali miasto, m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, burmistrza Augustyna Krauze, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Tadeusza Wendy i wielu innych postaci, które budowały potencjał Gdyni. 


Prezydent Gdyni przekazuje prezent na ręce dyrekorki Muzeum Miasta Gdyni, Karin Moder. Fot. Michał Puszczewicz

Jak zaznaczył włodarz Gdyni, księga ma swoją historię. Zaginęła w okresie II Wojny Światowej, po czym została przez przypadek odnaleziona i zdeponowana do przełomu lat 80 i 90-tych XX wieku. Następnie, poprzez Fundusz Daru Narodowego trafiła do Gdyni. 

- Towarzyszyła Gdyni w uroczystościach związanych z obchodami 75. rocznicy nadania praw miejskich, potem została zdeponowana i leżała u mnie w sejfie. Od dzisiaj przekazuje ją do Muzeum Miasta Gdyni z takim głębokim przekonaniem, że tak księga powinna żyć. Zbliżają się setne urodziny miasta, ja mam taką nadzieje i przekonanie, że pani dyrektor zadba o to, aby kolejne wpisy na tych stronach towarzyszyły historii naszego  miasta; żeby ta księga towarzyszyła Gdyni przez kolejne dziesięciolecia. Pani dyrektor, przekazuję księgę na pani ręce – mówiąc to prezydent Gdyni przekazał księgę na ręce Karin Moder, która podziękowała za ten fantastyczny dar dla placówki.


Karin Moder z Księgą Pamiątkową Miasta Gdyni. Fot. Michał Puszczewicz


Gdynia, choć młoda, sięga daleko w przeszłość 

Choć Gdynia właśnie obchodzi 98 urodziny, to wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” przypomina, że na tym terenie ludzie mieszkali kilka tysięcy lat przed naszą erą. 

- Zobaczymy tu bardzo atrakcyjne zabytki archeologiczne, które zostały odkryte na terenie Gdyni, pochodzące z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, a więc okresu od około VIII do III wieku przed naszą erą. Prezentujemy m.in. urny twarzowe kultury pomorskiej, a także elementy uzbrojenia oraz biżuterię - mówi kuratorka wystawy Aleksandra Fijałkowska

Zaznacza, by zwrócić uwagę na oprawę graficzną wystawy, do stworzenia której zainspirowały zdobienia występujące na zabytkach, a kórą stworzyła pracująca w Referacie Promocji i PR Urzędu Miasta Gdyni Marta Toczek. Uwieczniono na nich postacie ludzi, zwierzęta, ale również używane przed tysiącami lat przedmioty.



„Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”. Wystawa została przygotowana i zrealizowana własnym sumptem przez pracowników Referatu Promocji i PR Urzędu Miasta Gdyni: od lewej Aleksandrę Fijałkowską, Pawła Lewinowicza oraz Martę Toczek - która prywatnie przygotowała imponującą oprawę graficzną wystawy. Fot. Beata Sikorska


Zabytki archeologiczne, które prezentowane są na wystawie, dokumentują najdawniejsze ślady bytności człowieka, żyjącego tu na tysiące lat przed założeniem Gdyni. 

Eksponaty sprzed tysięcy lat na wystawie „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”. Fot. Michał Puszczewicz


Aleksandra Fijałkowska
podkreśla, że wystawa stanowi część kampanii "Odkryj w Gdyni nieoczywiste" i przy okazji... zaprasza na spacery archeologiczne. 



Aleksandra Fijałkowska opowiada o wystawie „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”. Fot. Beata Sikorska

- W kampanii zapraszamy do odkrywania naszego miasta w bardzo indywidualny, subiektywny sposób. Służy temu m.in. „Spacerologia nieoczywista”, czyli oferta odkrywania miasta z pominięciem utartych ścieżek. Jestem przewodniczką spacerów archeologicznych, realizowanych w ramach tego projektu, podczas których uczestnicy odwiedzają miejsca, z których pochodzą prezentowane dziś na wystawie w muzeum prehistoryczne przedmioty. Warto udać się na taki spacer szlakami tysięcy lat wstecz, bo  niewykluczone, że na jego trasie, pod ziemią, jeszcze wiele tajemnic sprzed wieków czeka na odkrycie – podsumowuje Aleksandra Fijałkowska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.02.2024 00:38
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.02.2024 15:47
  • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także

Najnowsze