Co nowego

Od 17 kwietnia zakaz fotografowania obiektów krytycznych

Takie tabliczki - zgodne z resortowym rozporządzeniem - będą informować, gdzie nie możemy wykonywać już swobodnie zdjęć lub nagrań

Takie tabliczki - zgodne z resortowym rozporządzeniem - będą informować, gdzie nie możemy wykonywać już swobodnie zdjęć lub nagrań

Fotografujesz lub filmujesz – nawet amatorsko – różne przestrzenie lub miejskie krajobrazy? Od 17 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące uwieczniania na zdjęciach i nagraniach tzw. infrastruktury krytycznej. Zakazy, oznaczone odpowiednimi tabliczkami, pojawią się w przypadku Gdyni m.in. na obiektach wojskowych, części portu czy strategicznych budynkach i urządzeniach kolejowych bądź energetycznych.


 

Rozporządzenie wprowadza nowe zasady


Zmiany wynikają z treści Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 rokuw sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny, wzoru znaku zakazu fotografowania oraz sposobu jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczenia”.

Doprecyzowuje ono ogólne zasady, które zostały wskazane już wcześniej, w ustawie o obronie Ojczyzny z 2022 roku.
 

Czym jest infrastruktura krytyczna?


Statek z kontenerami wpływający do portu, zachód słońca, mężczyzna w czapce robi zdjęcie smartfonem
Na nowe przepisy powinni zwrócić uwagę m.in. miłośnicy fotografowania statków czy kolei (fot. Ania Wojciechowska Photography, z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”)

Co dokładnie zmieni się 17 kwietnia? MON przede wszystkim stawia na bezpieczeństwo wrażliwych danych w obliczu niestabilnej sytuacji międzynarodowej, chroniąc silniej przed postronnymi obserwatorami infrastrukturę krytyczną.

Pod tym pojęciem kryją się wszystkie obiekty, budynki, instalacje czy urządzenia, które mają duże znaczenie dla funkcjonowania państwa. To łącznie tysiące lokalizacji w całym kraju, z czego sporo znajduje się w Gdyni – przypomnijmy, że na terenie miasta zlokalizowane są m.in. obiekty Marynarki Wojennej z portem wojennym, obiekty wojskowe, wojskowe lotnisko, placówka Straży Granicznej, port morski o strategicznym znaczeniu dla państwa czy elektrociepłownia.
 

Tabliczki ostrzegą przed zakazem


Gdzie fotografowanie lub filmowanie nie będzie już możliwe bez uzyskania zgody? O wszystkim poinformują odpowiednie tabliczki – ich stały wzór określa rozporządzenie MON. Pojawią się na ogrodzeniach i bezpośrednio na obiektach, informując w ten sposób o obowiązującym zakazie.

Biały znak z czerwoną obwódką, zakaz fotografowania, przekreślone ikony aparatu, kamery i smartfona oraz napisy w pięciu językach
Obowiązujący od 17 kwietnia wzór tabliczki informującej o zakazie fotografowania – określony przez MON

Ustawa (art. 616a ust. 1 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny) wskazuje na:
  • obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa;
  • obiekty resortu obrony narodowej nieuznane za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa;
  • obiekty infrastruktury krytycznej;
  • osoby i ruchomości znajdujące się na terenie tych obiektów.

Za każdym razem, gdy znajdziemy się w pobliżu miejsc, które mogą zaliczać się do tych kategorii, warto będzie rozejrzeć się w poszukiwaniu wspomnianego oznaczenia. Szczególnie dotyczy to terenów wojskowych, administrowanych przez port, infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej, kolejowej czy lotniczej oraz wszelkich miejsc związanych z pracą różnych służb.
 

Potrzebujesz zdjęcia/nagrania? Wystąp o zezwolenie


Nowe przepisy przewidują też, jak zrobić w tych miejscach zdjęcie lub nagranie zgodnie z prawem – należy wówczas wystąpić o zezwolenie do organu, który zarządza obiektem. Można zrobić to na piśmie lub elektronicznie (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym).

Wniosek musi zawierać:

  • dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania i do korespondencji, numer i serię dokumentu tożsamości,
  • nazwę, dane i adres podmiotu, jeżeli wnioskujący reprezentuje np. firmę lub organizację;
  • przyczynę ubiegania się zezwolenie oraz nazwę i adres obiektu, którego dotyczy wniosek;
  • termin realizacji.

Według rozporządzenia, właściwy organ zajmujący się ochroną danego obiektu wydaje zezwolenia w terminie do 14 dni od doręczenia wniosku.

Nadal fotografować lub filmować bez zezwolenia będzie można za to w kilku przypadkach, między innymi:

  • na potrzeby dokumentowania stanu technicznego, remontów, inspekcji, audytu, kontroli czy działań marketingowych dla zarządcy obiektu;
  • przy dokumentowaniu np. podpisywania ważnych umów przez zagraniczne delegacje, konferencji prasowych lub nagrywaniu wywiadów;
  • w ramach prac geodezyjnych (w określonym w rozporządzeniu zakresie)
  • podczas działań ratowniczych straży pożarnej;
  • podczas realizacji zadań służbowych przez funkcjonariuszy policji, straży granicznej, Służby Ochrony Państwa, służb specjalnych, organów ścigania, sądy i prokuraturę czy na potrzeby informacyjne dowódcy jednostki wojskowej (oraz innych, wymienionych w rozporządzeniu).
 

Określono kary za złamanie zasad


Warto pamiętać, że w świetle nowych przepisów  publikowanie zdjęć np. z okolic jednostek wojskowych, strategicznych mostów czy terminali przeładunkowych może stać się naruszeniem prawa – nawet, jeśli to zwykłe zdjęcie wykonane ze smartfona czy amatorskiego aparatu.

Ewentualne kary za naruszenia określa artykuł 683a wspomnianej ustawy o obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 roku – mowa m.in. o przepadku przedmiotów związanych z wykroczeniem, a w skrajnych przypadkach także areszcie lub grzywnie.

  • ikonaOpublikowano: 16.04.2025 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.04.2025 08:16
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze