Co nowego

O finansowaniu oświaty – Komisja Edukacji ZMP obraduje w Gdyni

Członkowie Komisji Edukacji Związku Miast Polskich podczas obrad. Wśród zgromadzonych m.in.: Beata Chrzanowska – wiceprezydent Słupska i przewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich, Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim, która jest prezydentką Sopotu i skarbniczką Związku Miast Polskich (fot. Magdalena Czernek)

Członkowie Komisji Edukacji Związku Miast Polskich podczas obrad. Wśród zgromadzonych m.in.: Beata Chrzanowska – wiceprezydent Słupska i przewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich, Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim, która jest prezydentką Sopotu i skarbniczką Związku Miast Polskich (fot. Magdalena Czernek)

Komisja Edukacji Związku Miast Polskich obraduje po raz drugi w obecnej kadencji. Tym razem gremium spotyka się w Gdyni. Głównym tematem rozmów jest finansowanie oświaty. Uczestnicy wypracują dobre praktyki oraz rekomendacje w tej kwestii. Spotkanie rozpoczęło się w czwartek, 27 lutego i potrwa dwa dni.


Ponad 50 samorządowców z całej Polski obraduje w Gdyni, gdzie trwa spotkanie Komisji Edukacji Związku Miast Polskich. Nie zabraknie dyskusji, wypracowywania dobrych praktyk i rekomendacji.

Pierwszy dzień obrad skupia się na tematach: finansowania zadań oświatowych, dotacji dla szkół i placówek niepublicznych, a także finansowania kształcenia młodocianych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych.



Spotkanie otworzyły Beata Chrzanowska – wiceprezydent Słupska i przewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich i Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich.

To będą dwa dni ważnych rozmów, wymiany doświadczeń i opinii. Głównym tematem dzisiejszego spotkania jest finansowanie oświaty. To bardzo szeroki temat, więc z pewnością wymienimy się swoimi opiniami i spostrzeżeniami po wprowadzeniu nowych przepisów. Będziemy gościć również specjalistę w tym zakresie. Podzieli się on z nami swoją wiedzą. Mam nadzieję, że komisja wypracuje stanowisko, które będziemy mogli przedstawić zarządowi Związku Miast Polskich, a następnie będzie ono przekazane do ministerstwa – mówi Beata Chrzanowska, wiceprezydent Słupska i przewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich.

Temat naszego spotkania jest bardzo ważny, bo to finansowanie oświaty. Jak wiemy, budzi ono zawsze wiele pytań, wątpliwości, kontrowersji, dlatego że część ta budżetu miasta, która dotyczy edukacji, jest po prostu bardzo duża. Wspólnie będziemy się szkolić, rozmawiać o tym, jak radzić sobie na co dzień, jak rozwiązywać te dylematy, które dotykają finansów. Naszym celem jest troska o edukację. Myślimy o tym, jak sprawić, żeby wydawać pieniądze lepiej, bardziej świadomie, jak poszukiwać tych rozwiązań, które służą i środowisku edukacyjnemu, i oczywiście dzieciom oraz młodzieży – dodaje Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich.


Głos zabrała również przedstawicielka zarządu ZMP – Magdalena Czarzyńska-Jachim, która jest prezydentką Sopotu i skarbniczką Związku Miast Polskich.
Niezależnie, o czym rozmawiamy, niezależnie, jakie problemy rozwiązujemy w naszym kraju, to zawsze kończymy na potrzebie reformy i zmiany edukacji. I mam takie poczucie, że jeżeli radykalnie nie zmienimy edukacji, to różne inne zmiany będą bardzo trudne do wdrażania. Obecnie mamy dwa główne aspekty w rozmowach samorządowych. To są oczywiście finanse. Nowy system finansowania samorządów, gdzie mamy określone potrzeby edukacyjne. Ten rok będzie rokiem eksperymentu dla nas wszystkich i zobaczymy, jak z tego eksperymentu wyjdziemy. Druga kwestia to jest widmo niżu, który w pewnym momencie do nas dojdzie i który wcale nie oznacza obniżenia kosztów oświaty, wręcz przeciwnie. Życzę owocnych obrad i zachęcam Państwa do tego, żeby formułować wnioski na zarząd Związku Miast Polskiej – powiedziała Czarzyńska-Jachim.

Oficjalną część zakończyła dyskusja, wnioski i rekomendacje. Obecnie trwa druga część spotkania. Uczestnicy biorą udział wykładzie eksperckim Grzegorza Pochopnia, byłego pracownika Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie jako dyrektor departamentu odpowiadał za system informacji oświatowej, finansowanie zadań oświatowych oraz opracowanie algorytmu podziału subwencji, a także autor ustawy o ich finansowaniu. Prezentacja dotyczy finansowania zadań oświatowych.

Pierwszy dzień komisji zakończy wieczorny spacer po Gdyni z przewodnikiem – Arkadiuszem Brzęczkiem, pasjonatem historii Gdyni.

Od prawej: Beata Chrzanowska – wiceprezydent Słupska i przewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich i Oktawia Gorzeńska – wiceprezydent Gdyni i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich podczas obrad komisji w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)
Od prawej: Beata Chrzanowska – wiceprezydent Słupska i przewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich oraz Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni i wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Związku Miast Polskich podczas obrad komisji w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Piątek, 28 lutego samorządowcy rozpoczną od wizyty w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdyni. Weźmie w niej udział także Grzegorz Kryger – pomorski kurator oświaty. Potem uczestnicy będą kontynuować obrady, podczas których komisja wypracuje i przyjmie wspólne stanowisko.

Komisja Edukacji ZMP zbiera się co kwartał. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie w Poznaniu. W 2025 roku poza Gdynią posiedzenia zostaną zorganizowane w ToruniuKrakowie i Lesznie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.02.2025 15:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.02.2025 19:02
  • ikonaZmodyfikował: Joanna Śliwińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze