Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Nowe informatory dla miłośników historii Gdyni

Mamy miłą wiadomość dla wszystkich, którzy interesują się historią Gdyni, a zarazem lubią z bliska oglądaą zabytki mając w ręku rzetelene i przystepnie napisane informacje...Urząd Miasta Gdyni wydał kolejne dwa bezpłatne foldery z cyklu „Krótka wędrówka po zabytkach Gdyni". Cykl ten zapoczątkowała w 2007 roku wędrówka po Śródmieściu.

Krótka wędrówka po zabytkach Gdyni - Kolibki (okładka)


I tak - pierwszy przewodnik opisuje historię Kolibek i całego zespołu dworsko - parkowego. Możemy na historycznych zdjęciach obejrzeć dwór i porównać ze stanem obecnym ( przynajmniej - z zewnatrz). Kolibki to dawna posiadłość m.in. Wejherów, Sobieskich i Przebendowskich. Zachowały się tu dwór i stajnia z XIX w. oraz park z wiekowymi drzewami, w tym z dębem nazywanym imieniem Marysieńki Sobieskiej. Od kilku lat trwa rewaloryzacja parku, który jest otwarty dla publiczności. Od dwóch lat odbywają się tu - w naturalnej scenerii - imprezy których charakter konweniuje z tutejsza przyroda (np. Dary Ziemi, Ogrody oraz koncerty etno w ramach festiwalu Globaltica).










Krótka wędrówka po zabytkach Gdyni - Redłowo (okładka)





Z drugiego folderu dowiemy się jak powstała bateria w Gdyni Redłowie i gdzie dokładnie w redłowskim rezerwacie rozmieszczone są stanowiska artyleryjskie, jak tam dotrzeć itd.. Bateria artyleryjska w Redłowie powstała pod koniec lat 40. XX w., jako zespół broniący portu wojennego przed atakiem z morza. Analogiczne baterie z działami wycelowanymi w morze, powstały także przy innych portach polskiego wybrzeża. Bateria redłowska, położona malowniczo na klifowym brzegu, jest z nich najlepiej zachowana. Od kilku lat, na wiosnę stanowiska z armatami są porządkowane przez miłośników fortyfikacji przy współpracy z Marynarką Wojenną i Urzędem Miasta Gdyni. W tym roku opieki nad baterią podjęła się Rada Dzielnicy Redłowo







8 - stronicowe, poręczne informatory wydane zostały w nakładzie 15 tys. egz. każdy. Opracowało je Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dostępne są w Miejskiej Informacji Turystycznej na dworcu kolejowym Gdynia Główna i w Bałtyckim Punkcie Informacji Turystycznej, na Molo Południowym (al. Jana Pawła II 1).

Sylwia Szumielewicz

ikona

Najnowsze