PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Nominowani do NLG 2021 – Rafał Księżyk – kategoria esej

Na zdj. Rafał Księżyk, mat. prasowe

Na zdj. Rafał Księżyk, mat. prasowe

Eksplozja wolności, erozja etatów, bezrobocie i inflacja – te określenia zdominowały nasze wspomnienia o transformacji. Ale przecież były też inne oblicza tych słodko-gorzkich czasów: zespoły, kluby, piosenki i ludzie przekonani, że w końcu można. Kolejny nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej to Rafał Księżyk. W swojej książce pt. „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” jest jak zwykle rzeczowy i kompetentny, a jednocześnie, chyba jak nigdy wcześniej, melancholijny.


Rafał Księżyk – kolejny pisarz nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej – w swojej książce „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.
 

O autorze

Na zdj. Rafał Księżyk, mat. prasowe

Rafał Księżyk urodził się w 1970 roku. Jest dziennikarzem i krytykiem muzycznym. W latach dziewięćdziesiątych redagował magazyny: „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine” i „Aktivist”. Od 2012 do 2017 roku był redaktorem naczelnym „Playboya”.

Księżyk jest także współautorem autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego i Marcina Świetlickiego oraz autorem dwóch zbiorów esejów: „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” oraz „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”.

Obecnie Księżyk prowadzi audycję „Nokturn” w Programie 2 Polskiego Radia oraz współpracuje z magazynem „Dwutygodnik.com”.

O książce


Okładka książki pt. „Dzika rzecz Polska muzyka i transformacja 1989-1993”, mat. prasowe

„Chaos się nadyma, by wypluć sens” – śpiewał Lech Janerka w 1985 roku, a zaledwie kilka lat później przyszła transformacja, która skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo.

Nadejściu wolności towarzyszył niepokój. Niepewność jutra na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce niezwykły czas przełomu wywołał eksplozję i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów oraz najdziwniejsze alternatywne zjawiska.

Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave'y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty. O tym wszystkim Księżyk opowiada w swojej książce.

  • ikonaOpublikowano: 12.08.2021 12:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.08.2021 20:52
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze