PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Nocne widowisko obłoków srebrzystych

Nocna widokówka z letniej Gdyni - klif w Orłowie i widowisko obłoków srebrzystych // fot. Oskar Lewiński (Gdynia NOCĄ - fb.com/lewinskiphotography)

Nocna widokówka z letniej Gdyni - klif w Orłowie i widowisko obłoków srebrzystych // fot. Oskar Lewiński (Gdynia NOCĄ - fb.com/lewinskiphotography)

Błękitno-pomarańczowa, jasna łuna w środku nocy, a nad nią wyjątkowe chmury zwane obłokami srebrzystymi. Taki widok można zobaczyć tylko latem i tylko w niektórych miejscach globu. Jednym z nich jest Gdynia. Czym są obłoki srebrzyste? Gdzie i kiedy można je zaobserwować oraz jak uwiecznić je na fotografii? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym artykule.


Być może niektórzy mieszkańcy Gdyni, a także odwiedzający nas goście mieli okazję zaobserwować srebrzystobiałe chmury na nocnym niebie, delikatnie podświetlone łuną wędrującego tuż pod horyzontem Słońca. To obłoki srebrzyste. Czym one są? Jak informują naukowcy, to najwyżej znajdujące się obłoki, jakie można zaobserwować z powierzchni Ziemi. Znajdują się w mezosferze na wysokości oscylującej w granicach 80-85 kilometrów.

Obłoki srebrzyste to po angielsku „noctilucent clouds”. Samo słowo noctilucent wywodzi się z łaciny i można przetłumaczyć je jako nocne lśnienie – obłoki srebrzyste można bowiem dostrzec jedynie po zmroku. Chmury te składają się z kryształków lodu i są zbyt wątłe, by można było zaobserwować je w świetle dziennym. Ludzkie oczy widzą je jedynie, gdy niższe warstwy atmosfery skryte są już w mroku, a one same pozostają jeszcze podświetlone przez promienie słoneczne. Stąd występują tylko w określonym czasie i tylko w niektórych rejonach świata. Na półkuli północnej pojawiają się latem, kiedy dni są najdłuższe, a słońce zachodzi nisko poza horyzont i przez znaczną część nocy pozostawia wyraźną łunę.

– Obłoki srebrzyste pojawiają się w okolicy letniego przesilenia, plus minus 3 tygodnie od 21 czerwca, kiedy to Słońce wędruje nocą nisko pod horyzontem. Zdarzało się, że widziano je już po 20 maja. Występują na północnej stronie nieba. Nie ma reguły, czy zaczynają się pojawiać po stronie północno-zachodniej czy też północno-wschodniej. Potrafią nawet sięgnąć zenitu, lecz są wtedy słabo widoczne i bardziej przypominają cirrusy. Co najważniejsze i najgorsze jednocześnie – nie ma reguły, czy w ogóle będzie je danej nocy widać! – wyjaśnia Oskar Lewiński, gdyński fotograf, pasjonat nocnych zdjęć i specjalista od uwieczniania obłoków srebrzystych.
Ubiegłoroczne obłoki srebrzyste uchwycone z bulwaru Nadmorskiego // fot. Oskar Lewiński (Gdynia NOCĄ - fb.com/lewinskiphotography)
Ubiegłoroczne obłoki srebrzyste uchwycone z bulwaru Nadmorskiego // fot. Oskar Lewiński (Gdynia NOCĄ - fb.com/lewinskiphotography)

Jak podają naukowcy, obłoki srebrzyste można obserwować na obszarach pomiędzy 50° a 65° północnej szerokości geograficznej. Gdynia, położona na szerokości 54°31′08″N, jest więc idealnym miejscem, gdzie można zobaczyć te wyjątkowe chmury.

– Najlepsze miejsca do obserwacji obłoków srebrzystych to położone wyżej dzielnice z otwartą ekspozycją na północne niebo, np.: Leszczynki, Grabówek, Cisowa, Działki Leśne, Karwiny. Jeśli chodzi o mnie, to upodobałem sobie miejscówki z dobrym pierwszym planem: punkt widokowy przy ul. Floriana Ceynowy na Leszczynkach, Kamienną Górę, molo w Orłowie czy małe molo i oczywiście molo Południowe – mówi Oskar Lewiński.

Obłoki srebrzyste są bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Zdjęcia, na których je uwieczniono, można obejrzeć m.in. na prowadzonym przez Lewińskiego facebookowym profilu – Gdynia NOCĄ. Jakie rady ma on dla wszystkich tych, którzy chcieliby sfotografować wyjątkowe, nocne chmury nad Gdynią? Wspomina przede wszystkim o stosowanej przez siebie „zasadzie 500”, która mówi o tym, że maksymalny czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 500 dzielone na ogniskową stosowanego obiektywu. Zapewni to duet nieporuszonych obłoków srebrzystych i gwiazd. Znaczenie ma również obiektyw, który powinien być jak najjaśniejszy.

– Podstawowa rada, a może nawet życzenia dla fotografujących obłoki srebrzyste, to przede wszystkim: determinacja, upór i cierpliwość. Czarujące chmurki potrafią dać czasem w kość: raz – nie pojawiając się wcale, dwa – pojawiając się na chwilę, a jeszcze innym razem nie tam, gdzie się ich spodziewamy. Bardzo kapryśne i trudne z nich modelki – dodaje Lewiński.

Wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym Gdynię gościom życzymy jak najczęstszych spotkań z obłokami srebrzystymi – zarówno w te, jak i przyszłe wakacje. O tym, jak piękne tworzą widowisko na nocnym niebie, z pewnością świadczą prezentowane przez nas zdjęcia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.07.2021 12:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.07.2021 19:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze