Co nowego

Nietypowa inauguracja roku akademickiego UMG

Ślubowanie studentów I roku podczas inauguracji roku akademickiego UMG. Fot. Przemysław Kozłowski

Ślubowanie studentów I roku podczas inauguracji roku akademickiego UMG. Fot. Przemysław Kozłowski

W sobotę, 7 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tym razem jednak tradycji nie stało się zadość – uroczystość nie miała miejsca na pokładzie Daru Młodzieży, który obecnie jest na regatach, lecz na molo Południowym, a porywisty wiatr zmusił do zmiany scenariusza wydarzenia. Do studentów przemówił m.in. JM Rektor UMG Adam Weinrit oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Porywisty wiatr targał taśmami mocującymi scenę ustawioną na molo Południowym i gwizdał niczym na wantach, łopotał z mocą flagą państwową, strącał czapki z głów. Można było się poczuć jak na morzu. A na morzu, a właściwie – oceanie, bo na Atlantyku, obecnie jest Dar Młodzieży – statek szkolny uczelni, na pokładzie którego tradycyjnie odbywają się inauguracje roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego. Dar Młodzieży bierze z sukcesem udział w regatach. Stąd pierwsza zmiana w scenariuszu wydarzenia. Drugą zmianę – inne ustawienie trybuny honorowej wymusił właśnie wiatr.

Kobieta i mężczyzna w mundurach marynarskich wciągają flagę Polski na maszt.
Wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Fot. Przemysław Kozłowski


Jak mówił z trybuny honorowej JM Rektor UMG Adam Weinrit, w pierwotnym planie trybuna miała być ustawiona tak, by studenci patrzyli na wschód, w stronę Dalekiego Wschodu, gdzie jak się wydaje, przenosi się stolica światowego shippingu. W Tokio bowiem jest stolica Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich. Wykładowcy zaś mieli pierwotnie patrzeć na zachód - na Londyn, gdzie mieści się siedziba Międzynarodowej Organizacji Morskiej, na Lizbonę, gdzie jest siedziba Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego, na Brukselę, gdzie znajduje się siedziba Unii Europejskiej. Po wczorajszych, niepokojących prognozach pogody zapadła jednak decyzja, że trybunę honorową należy ustawić inaczej, a wykładowcy i goście będą patrzyli na południe - na Warszawę, gdzie znajduje się siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Infrastruktury, a tam minister odpowiedzialny za sprawy gospodarki morskiej.

Przemawia rektor uniwersytetu na trybunie ustawionej na dworzu.
Przemawia JM Rektor UMG Adam Weinrit. Wśród wykładowców uczelni siedzą: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski


- Spełnieniem przepisów tych wszystkich organizacji międzynarodowych zapewniamy wam taką sytuację, że po ukończeniu studiów otrzymacie nie tylko dyplomy inżyniera, licencjata czy później magistra, ale także, zwłaszcza ci studenci, którzy studiują na kierunkach o specjalnościach morskich, otrzymacie pierwsze dyplomy morskie, dzięki którym będziecie mogli podejmować pracę u wszystkich armatorów na całym świecie bez jakiejkolwiek nostryfikacji. Tu otrzymacie przepustkę do bycia obywatelem świata, pływając na wszystkich morzach i oceanach - mówił do studentów prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, JM Rektor UMG.


Głos z trybuny honorowej po Rektorze zabierali inni goście, wśród nich prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Uniwersytet Morski to uczelnia z pięknymi tradycjami. Od 1930 roku w naszym mieście. Od zawsze budująca kadry gospodarki morskiej. A dzisiaj podmiot, który z jednej strony każdego dnia podejmuje prace badawcze dotyczące gospodarki morskiej, ale co równie ważne kształci kadry dla gospodarki morskiej. To dla Gdyni bardzo ważki sektor gospodarczy, ale też pewnego rodzaju wizytówka. Bardzo się cieszymy, że nowe roczniki zasilają Uniwersytet i niech ten czas studiowania będzie nie tylko czasem nauki, ale też czasem poznawania naszego miasta – mówi Wojciech Szczurek.


Na trybunie honorowej przemawia mężczyzna.
Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski


Wśród gości uroczystości była także Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

- Kilka lat temu obchodziliśmy 100-lecie szkolnictwa morskiego i rzeczywiście Szkoła Morska pierwsze swoje kroki stawiała w Tczewie. Ale w momencie kiedy się przeniosła do Gdyni, stała się uczelnią bardzo silnie związaną z miastem. Największa uczelnia gdyńska - Uniwersytet Morski ma cztery wydziały, ma bardzo dużo studentów na studiach dziennych, na studiach zaocznych, ale ma również studia doktoranckie, ma MBA, czyli jest uczelnią wszechstronną, taką jaką powinien być uniwersytet. Jest, myślę, bardzo silnie związana z Gdynią i życzę jej wszystkiego najlepszego – mówi Joanna Zielińska.


Śpiewa chór akademicki.
Występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski


Oprócz okolicznościowych przemówień w programie inauguracji roku akademickiego znalazły się takie obowiązkowe punkty, jak: odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie flagi państwowej, ślubowanie oraz immatrykulacja studentów i doktorantów I roku, Gaudeamus Igitur w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wprowadzenie i wyprowadzenie sztandaru. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć również Kompanii Honorowej Uniwersytetu Morskiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.10.2023 18:18
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.10.2023 18:32
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze