PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Na Litwie o bałtyckim wsparciu Ukrainy

Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i członkini Zarządu Związku Miast Bałtyckich podczas wystąpienia na XVII Konferencji Generalnej ZMB w Połądze. Źródło: zrzut ekranu transmisj online

Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i członkini Zarządu Związku Miast Bałtyckich podczas wystąpienia na XVII Konferencji Generalnej ZMB w Połądze. Źródło: zrzut ekranu transmisj online

W litewskiej Połądze odbyła się XVII Konferencja Generalna Związku Miast Bałtyckich. Gdynię reprezentowały Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i członkini Zarządu ZMB oraz Paulina Szewczyk, zastępczyni dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni i Przewodnicząca Komisji Planowania Miast ZMB. Cel - wymiana doświadczeń i omówienie sposobów integracji uchodźców wojennych, w tym z Ukrainy.


W litewskim kurorcie Połąga odbyła się w dniach 24-26 października XVII Konferencja Generalna Związku Miast Bałtyckich „Miasta Morza Bałtyckiego wspierają Ukrainę". Jej celem była wymiana doświadczeń i omówienie sposobów integracji uchodźców z krajów ogarniętych wojną, w tym z Ukrainy. Dyskutowano pomysły na wsparcie ukraińskich miast w ich przyszłej odbudowie, a także rolę Związku w procesie przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. W programie konferencji znalazły się również kwestie energii odnawialnej, dekarbonizacji, zaangażowania młodzieży i transformacji cyfrowej.

Gdynię w Połądze reprezentowały Maja Wagner, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i członkini Zarządu ZMB kadencji 2021-2023 oraz Paulina Szewczyk, zastępczyni dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni i przewodnicząca Komisji Planowania Miast ZMB.

Paulina Szewczyk poprowadziła wspólnie z Kasparsem Vārpiņšem, przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa ZMB warsztaty, podczas których dyskutowano o tym, jak z perspektywy ochrony ludności cywilnej i planowania przestrzennego można przygotować się na rosnącą liczbę różnorodnych zagrożeń oraz jak można przygotować się do wspierania przyszłej odbudowy miast Ukrainy, tak by zapewnić ich odporność i zrównoważony rozwój.

Ludzie siedza na krzesłach w sali.
Warsztaty podczas XVII Konferencji Generalnej Związku Miast Bałtyckich prowadzone przez Paulinę Szewczyk (pierwsza z lewej) wraz z Kasparsem Vārpiņšem. Źródło: archiwum Pauliny Szewczyk.


W sesji plenarnej Maja Wagner opowiedziała o wsparciu dla ukraińskich dzieci i rodzin w Gdyni wyróżnionej przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF, podobnie jak np. Londyn, Paryż czy Quebec, tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF. W prezentacji Maja Wagner przedstawiła projekt SPILNO, którego szósty w kraju i pierwszy na Pomorzu punkt został uruchomiony w marcu br. przy ulicy Starowiejskiej 25.

– Na początku wojny priorytetowym zadaniem było błyskawiczne udzielenie podstawowej pomocy humanitarnej bardzo wielu uchodźcom, przyjeżdżającym z Ukrainy do Gdyni - zapewnialiśmy noclegi, posiłki, podstawowe artykuły do codziennego życia. Dzisiaj koncentrujemy się na działaniach włączających ich w życie lokalnej społeczności, która jest bardziej wielokulturowa, niż półtora roku temu. Bardzo ważnym momentem było rozpoczęcie współpracy z UNICEF-em i możliwość korzystania z funduszy, które zapewniają Narody Zjednoczone. Większość z nich przeznaczamy na wsparcie ukraińskich dzieci – ich edukację, ale równie ważna jest integracja, działania kierowane do wszystkich mieszkańców Gdyni, zarówno tych którzy się tu urodzili, jak i przyjeżdżających z Ukrainy. Realizujemy te działania w szkołach otwartych, domach sąsiedzkich, Wymiennikowni czy właśnie w punkcie „SPILNO" – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

W części panelowej Maja Wagner wzięła udział wraz z Meit Fohlin, burmistrz szwedzkiego regionu Gotland i Gunarsem Ansinsem, burmistrzem łotewskiej Lipawy. Zapytana o najbliższą dla niej inicjatywę na rzecz ukraińskich uchodźców, naczelniczka Wydziału Kultury wskazała na różne działania miejskich instytucji kultury oraz NGO-sów, mające na celu zachowanie na uchodźstwie ukraińskiej kultury i pokazanie jej wielkiego bogactwa gdynianom.

32 lata w Związku


Związek Miast Bałtycki powstał w 1991 roku w Gdańsku w celu rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń między nimi oraz dążenia do demokratycznego, gospodarczego, społecznego, kulturalnego i przyjaznego dla środowiska rozwoju całego regionu bałtyckiego.

Dziś do Związku należy blisko 70 miast z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii i Niemiec, wśród nich Gdynia, obecna w ZMB od 1991 roku. Ponadto ze Związkiem współpracuje 6 miast ukraińskich. Najwyższym organem decyzyjnym ZMB jest odbywająca się co 2 lata Konferencja Generalna, podczas której wybierane jest Prezydium oraz Zarząd.

Maja Wagner została ponownie i jednogłośnie wybrana na członkinię Zarządu na lata 2023-2025. Skład Prezydium na kolejną kadencję niemal się nie zmienił, jedynie po 16 latach ze stanowiska wiceprezydenta zrezygnował Norweg Jørgen H. Kristiansen, radny Miasta Kristiansand.

Prezydium Związku Miast Bałtyckich:

  • Mantas Jurgutis, prezydent ZMB, zastępca burmistrza Kowna
  • Elina Rantanen, wiceprezydentka ZMB, zastępczyni burmistrza Turku
  • Malin Lauber, wiceprezydent ZMB, burmistrz Växjö 
  • Piotr Grzelak, wiceprezydent ZMB, zastępca prezydenta Gdańska

Dwie kobiety i dwóch mężczyzn usmiecha się i pokazuje kciuk w górę.
Prezydium ZMB, od lewej: Mantas Jurgutis, Malin Lauber, Elina Rantanen, Piotr Grzelak. Źródło: www.facebook.com/UnionoftheBalticCities


Więcej o działalności ZMB na stronie: ubc.net.

ikona

Najnowsze