Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Międzynarodowa konferencja o ssakach

golfW dniach 2 - 7 kwietnia Gdynia jest gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. 'Ssaki morskie i człowiek w przybrzeżnym ekosystemie - czy współistnienie jest możliwe'. Podobne konferencje pod egidą European Cetacean Society odbywają się już od 20 lat, gromadząc setki uczestników z całego świata. Jest to największe wydarzenie świata nauki działającego na rzecz badań i ochrony ssaków morskich. Uczestnicy przez kilka dni obrad omówią między innymi problemy koegzystencji człowieka i ssaków morskich, wynikające z współużytkowania morza i jego zasobów.

Konferencji towarzyszą liczne konkursy poszerzające i przybliżające wiedzę na temat ssaków morskich, przegląd filmów o problemach tych zwierząt oraz przegląd filmów dokumentalnych 'Ssaki morskie'. Nowością w tym roku jest fakt, iż obradom przysłuchiwać się będzie młodzież.

W gdyńskiej edycji konferencji w Teatrze Muzycznym uczestniczy około 450 naukowców i studentów z Europy oraz innych części świata. Warto podkreślić, że konferencja jest największym na naszym kontynencie spotkaniem międzynarodowego stowarzyszenia ludzi działających na rzecz badań i ochrony ssaków. Po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce i to w Gdyni!

W trakcie konferencji, w środę 5 kwietnia o godz. 18.00 na Skwerze Kościuszki, w okolicy Nabrzeża Prezydenta stanie rzeźba parkowa morświna, której autorem jest Piotr Jahołowski. Ma ona symbolizować potrzebę walki o zachowania zagrożonych gatunków zwierząt morskich. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeszcze na początku XX wieku rejon Pomorza Gdańskiego i Prus wschodnich zamieszkiwało około 1000 sztuk tych zwierząt. Wygrzewające się na słońcu foki szare można było spotkać niemal na każdej plaży Zatoki Gdańskiej. Na początku XX wieku uznano foki i morświny za szkodniki, to spowodowało masowe polowania i w efekcie całkowite zniknięcie wspomnianych gatunków z wód Zatoki Gdańskiej. Losy ginących gatunków ssaków morskich takich jak wieloryby, delfiny, morświny, foki, uchatki i morsy w coraz większym stopniu absorbują opinię publiczną na całym świecie. Również w Polsce uzmysłowiono sobie, że ich wyginięcie staje się realne. Co więcej dla wielu ludzi stan otaczającej przyrody oraz los tak symbolicznych gatunków jak morskie ssaki, stały się miarą jakości własnego życia.

Gdyński epizod kampanii na rzecz przywrócenia ginącego gatunku rozpoczął się ponad 10 lat temu od spotkania w siedzibie Radia Eska Nord. Sekretarz Miasta Jerzy Zając wspomina, jak 10 lat temu, na biurku ówczesnego prezesa stacji zobaczył statuetkę morświna - nagrodę w konkursie ekologicznym. To właśnie ona była inspiracją do szerszego potraktowania problemu ginących waleni bałtyckich.

Gdyński samorząd obserwując zmagania helskiego fokarium i środowisk ekologicznych podjął działania by rzeźba parkowa, przedstawiająca morświna pojawiła się w najczęściej odwiedzanej części Gdyni i przypominała wszystkim ludziom o potrzebie ochrony tych ginących gatunków.

Sprzymierzeńców Miastu nie brakowało. Największym stał się oczywiście dr Krzysztof Skóra - szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego, inicjator i twórca helskiego fokarium, które jest jedynym tego rodzaju ośrodkiem w Polsce.

W uroczystości uczestniczyć będą naukowcy biorący udział w tej konferencji, wśród nich zaś Michel Andre - przewodniczący europejskiego stowarzyszenia Badaczy Ssaków Morskich, Ruediger Strempel - sekretarz wykonawczy Porozumienia o Ochronie Małych Waleni Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, prof. Andrzej Ropelewski - prekursor badań i ochrony ssaków morskich w Polsce, przez wiele lat dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek.

Więcej informacji

  • ikonaOpublikowano: 03.04.2006 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze