PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Malika na „Darze Młodzieży” – niezwykły gość z kulinarną misją

Malika, słynna gdyńska restauratorka, wyruszyła w rejs „Darem Młodzieży”, by wzbogacić kuchnię jednostki o dania wegetariańskie. Fot. FB UMG

Malika, słynna gdyńska restauratorka, wyruszyła w rejs „Darem Młodzieży”, by wzbogacić kuchnię jednostki o dania wegetariańskie. Fot. FB UMG

Kuchnia „Daru Młodzieży” słynie z wysokiej jakości potraw. Niewykluczone, że wkrótce menu jednostki wzbogaci się o dania wegetariańskie. Zadbać ma o to Malika, słynna gdyńska restauratorka, która wczoraj wraz z załogą i młodzieżą wyruszyła w rejs. 

W czwartek, 14 marca o godz. 14.00 „Dar Młodzieży” rozpoczął tegoroczny sezon na morzu. Szkolna fregata Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z załogą liczącą 32 osoby oraz młodzieżą szkolną i studentami wyruszyła w ponad dwumiesięczny rejs. To czas odbycia praktyk na żaglowcu, nauki pracy zespołowej, nauki życia na morzu, ale i… być może zmiany w pokładowym menu. Tym ma zająć się znana gdyńska restauratorka Malika, uczestniczka popularnych telewizyjnych programów kulinarnych, właścicielka słynnej „Maliki”, gdyńskiej restauracji słynącej z egzotycznej kuchni. 



„Dar Młodzieży” rozpoczął tegoroczny sezon morski. Fot. FB UMG

- Pomysł mojego udziału w rejsie wyszedł od komendanta „Daru Młodzieży” Rafała Szymańskiego, który jeszcze przed pandemią zaproponował mi udział w rejsie i urozmaicenie menu w dania kuchni wegetariańskiej – powiedziała naszemu portalowi Malika na 45 minut przed wypłynięciem w rejs.  – Na „Darze Młodzieży” przebywa młodzież, również zagraniczna, coraz więcej osób jest na diecie wegetariańskiej. Kuchnia jednostki słynie ze wspaniałego smaku i dobrej jakości, pracują tu kucharze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Moim zadaniem będzie jest stworzyć dania i przepisy na dania wegetariańskiej na „Darze Młodzieży”, które da się wdrożyć do codziennego jadłospisu – dodała Malika. 

Czym jest dla niej udział w rejsie „Daru Młodzieży”? 

- Udział w rejsie to dla mnie ogromna przygoda, czuję się dzięki temu jeszcze bardziej gdynianką – powiedziała nam Malika. - To ogromny zaszczyt, wyróżnienie i fantastyczna przygoda – podkreśliła gdyńska restauratorka. 

Do portu w Antwerpii „Dar Młodzieży” zawita 21 marca. Tu na ląd zejdzie młodzież z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, która grzecznościowo zamustrowała na statek w Gdyni, by go uzbroić, a zatem wciągnąć żagle na reje i wykonać inne prace przygotowujące fregatę do dalszego rejsu. W Antwerpii na pokład wejdzie ponad 100 studentów wraz z nauczycielami z Hoogere Zeevaartschool – Antwerp Maritime Academy, którzy 23 marca wyruszą w 28-dniową podróż z zawinięciem do portu w Algeciras w Cieśninie Gibraltarskiej. Do Antwerpii statek powróci 19 kwietnia, gdzie na pokład wejdą kolejni adepci praktyk morskich – uczniowie z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. 21 kwietnia wraz z opiekunami wyruszą do brytyjskiego Portu Lerwick na Szetlandach


„Dar Młodzieży” wyruszył z Gdyni. Fot. FB UMG

Ostatnim punktem rejsu, przed powrotem do portu macierzystego w Gdyni, będzie port w Hamburgu, gdzie planowo „Dar Młodzieży” będzie wchodził 9 maja, w rocznicę założenia portu. Wydarzeniu co roku towarzyszy jeden z najbardziej znanych na świecie festiwali portowych, znany jako Hafengeburstag Hamburg. Do Gdyni żaglowiec wróci 19 maja.

  • ikonaOpublikowano: 15.03.2024 11:36
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.03.2024 18:33
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze