Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Królują kwiaty. Dzień Kobiet #wGdyni

Dzień Kobiet to głównie oblężenie kwiaciarni, fot. Sławomir Okoń

Dzień Kobiet to głównie oblężenie kwiaciarni, fot. Sławomir Okoń

Na co dzień są żonami, dziewczynami, matkami, babciami czy koleżankami – dziś wszystkie panie mają swoje święto. Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet to tradycyjna okazja do życzeń i upominków. W tym drugim przypadku panowie najczęściej sięgają po kwiaty.

Chociaż same korzenie i tradycje Dnia Kobiet są zawsze przedmiotem dyskusji, to co roku, 8 marca, panowie tłumnie uderzają do różnych kwiaciarni. To właśnie kwiaty, głównie pojedyncze, ale i formie bukietów są najpopularniejszym upominkiem z okazji święta pań. Dawniej były to cięte goździki, dziś zepchnięte nieco w cień między innymi przez tulipany i róże. Uwagę trzeba też zwracać na kolory i ich symbolikę – w tej kwestii można liczyć na doświadczone florystyki.

- Jest duże zainteresowanie, pracujemy już od siódmej rano i cały czas jest kolejka. Na Dzień Kobiet panowie kupują głównie kolorowe tulipany i krótkie róże, też kolorowe. No i małe, słodkie bukieciki - mówi Ewa Dutkiewicz, kierowniczka pracowni florystycznej Narcyz w Gdyni. - Goździki są też w ciągłej sprzedaży, klienci je kupują, jest spora gama kolorów. Ogólnie pracujemy już od trzech dni, żeby kwiaciarnia ładnie wyglądała, są też gotowe bukiety, no i musimy szybciej przygotować sporo zamówień na wysyłkę – dodaje florystka.



Kwiaciarnie największego oblężenia mogą się spodziewać zwykle popołudniami, szczyt ruchu przypada po godzinie 16:00. Kupują, rzecz jasna, głównie panowie – to oni w Dzień Kobiet składają życzenia i dziękują za dobre chwile, do kwiatów dokładając czasami na przykład słodycze czy inne przedmioty. Świętują i starsi, i młodsi, bo ten dzień przez lata zdążył się już zakorzenić na dobre w świadomości Polaków.

- Dzień Kobiet zawsze wspominam z sympatią i z taką samą sympatią obchodzę go każdego roku. Zaczynamy od kwiatów, a kończymy na herbacie, ciastach i wspomnieniach – wylicza pan Marek, mieszkaniec Gdyni. - Nie świętuję. Bo codziennie trzeba kobiety kochać i szanować, a nie tylko tego jednego dnia – zaznacza z kolei pan Robert.

Ile osób, tyle opinii. Historyczne korzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet sięgają 1909 roku, gdy w Nowym Jorku początkowo świętowano go 28 lutego. Rok później ustalono oficjalną datę na 8 marca, a ta nawiązuje do nowojorskiego marszu 15 tysięcy pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Niektórzy historycy doszukują się z kolei powiązań z Matronaliami, które obchodzono jeszcze w starożytnym Rzymie.

Dzień Kobiet to szczególnie ruchliwy okres dla kwiaciarni, fot. Sławomir Okoń

W ogólnym założeniu sam Dzień Kobiet miał wspierać ideę walki o prawa kobiet, w późniejszych latach do świętowania przyłączyło się wiele ówczesnych krajów socjalistycznych. Polakom święto kojarzy się negatywnie ze względu na uroczyste obchody w czasach PRL i połączenie go głównie z promowaniem roli „kobiet pracujących” – z tego okresu pozostały jeszcze stereotypy o upominkach składających się z przysłowiowych goździków, rajstop i paczki kawy.

Oficjalnie status święta państwowego w Polsce uchylono w 1993 roku. Od tamtej pory, z roku na rok Dzień Kobiet staje się coraz bardziej neutralnym i pozytywnie odbieranym zwyczajem. Oprócz Polski, aktualnie święto wszystkich pań jest też obchodzone między innymi w Brazylii, Chinach, Rumunii, Rosji, Serbii czy Włoszech.

  • ikonaOpublikowano: 08.03.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.03.2018 17:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze