Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Konsulat Kobiet: Sztuczna Inteligencja zmienia oblicze świata

Konsulat Kobiet: Spotkanie z Magdaleną Kotlarczyk, szefową polskiego oddziału Google, fot. Michał Puszczewicz

Konsulat Kobiet: Spotkanie z Magdaleną Kotlarczyk, szefową polskiego oddziału Google, fot. Michał Puszczewicz

Czym jest sztuczna inteligencja i jakie korzyści może przynieść dla społeczeństwa? Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? Czy warto wspierać się rozwiązaniami AI w biznesie ? Na te i inne pytania starała się odpowiedzieć Magdalena Kotlarczyk, szefowa polskiego oddziału Google – gościni środowego spotkania „Konsulatu Kobiet”. Rozmowę prowadziła Beata Nawrocka, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Kultury. 


W spotkaniu "Konsulatu Kobiet" omawiano wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, życiu codziennym oraz potencjalne zagrożenia z jej nierozważnym stosowaniem. Magdalena Kotlarczyk, dyrektorka krajowa polskiego oddziału Google, przyciągnęła uwagę licznie przybyłych uczestniczek spotkania swoją charyzmatyczną osobowością oraz interesującą dyskusją.

Firma Google postawiła sobie bardzo ambitny cel, a mianowicie do 2030 roku chce zredukować swój ślad węglowy do zera.

Sztuczna inteligencja to obecnie gorący temat w świecie technologii, znajdujący zastosowanie w różnych dziedzinach od medycyny po życie codzienne. Z tego powodu dyskusja na temat korzyści i zagrożeń z nią związanych ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście rozwoju technologicznego. Podczas spotkania gościni rzuciła światło na korzyści wynikające z sztucznej inteligencji, takie jak precyzyjna diagnostyka nowotworów, poprawa wydajności pracy specjalistów w firmach, czy choćby większa wygoda dla użytkowników aplikacji dedykowanych na smartfona. Jednocześnie wskazała na konieczność monitorowania rozwoju tej technologii, aby uniknąć na czas potencjalnych zagrożeń.


Magdalena Kotlarczyk, szefowa polskiego oddziału Google, fot. Michał Puszczewicz

Jednym z głównych zagrożeń, o którym mówiono podczas spotkania, jest bariera związana z prywatnością i ochroną danych. Sztuczna inteligencja wymaga dostępu do dużej ilości informacji, co może prowadzić do naruszenia prywatności użytkowników. Jak zauważyła nasza gościni, musimy być ostrożni i świadomi tego, na co wyrażamy zgodę, zezwalając na dostęp poszczególnym aplikacjom w naszym telefonie. Należy regularnie zmieniać prywatne hasła na bardziej złożone, korzystać z weryfikacji dwuskładnikowej oraz unikać otwierania nieznanych e-maili.

- O sztucznej inteligencji będziemy dzisiaj rozmawiać. Jesteśmy wszyscy świadkami rewolucji i jej właśnie doświadczamy. Warto rozmawiać o tym, dlaczego jest to rewolucja, która może zmienić nasz świat na lepsze. Trzeba jednak zrozumieć jak należy do niej podejść w sposób odpowiedzialny - mówi Magdalena Kotlarczyk, szefowa polskiego oddziału Google.

Innym zagrożeniem, o którym mówiono podczas spotkania, jest "potencjalna utrata miejsc pracy w wyniku automatyzacji procesów, czy coraz to większych „zdolności” sztucznej inteligencji".
Jak stwierdziła Magdalena Kotlarczyk - To nie sztuczna inteligencja odpowiada za utratę miejsc pracy, ale ludzie, którzy szybko zrozumieli, jak wykorzystać jej potencjał, co sprawiło, że stali się bardziej efektywni na rynku pracy niż osoby, które zaprzestały procesu ciągłego doskonalenia zawodowego -



Spotkanie kobiet z dyrektorką firmy Google było doskonałą okazją do podjęcia dyskusji na temat sztucznej inteligencji, jej wpływu na przyszłość biznesu oraz wykorzystania w życiu codziennym. Było to również okazją do podkreślenia konieczności rozwijania tej technologii w sposób odpowiedzialny, świadomy i z poszanowaniem zasad etyki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.04.2024 09:39
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.04.2024 19:34
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze