PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Konkurs na koncepcję architektoniczno -urbanistyczną dzielnicy kulturalnej rozstrzygnięty

Pracownia Fiszer Atelier 41 wygrała konkurs na wybór koncepcji architektoniczno - urbanistycznej Centrum Kultury w Parku Rady Europy w Gdyni, w rejonie Skweru Kościuszki, ulic: Borchardta i Armii Krajowej oraz Nabrzeża Młodych Żeglarzy. W zakres Centrum Kultury wchodzą: Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Miejski, Galeria Sztuki oraz funkcje uzupełniające. Jest to początek realizacji przedwojennej idei tzw. Forum Morskiego.

Konkurs na koncepcję Centrum Kultury - aksonometria z kierunku pln-wsch.

aksonometria z kierunku płn-wsch.

Konkurs na koncepcję Centrum Kultury - widok nocny teatru
widok nocny teatru

Konkurs na koncepcję Centrum Kultury - plan zagospodarowania
plan zagospodarowania terenu

Konkurs na koncepcję Centrum Kultury - pasaż z widokiem na foyer teatru i mediateki
pasaż z widokiem na foyer mediateki i teatru

Konkurs na koncepcję Centrum Kultury - wnętrze mediateki
wnętrze mediateki

Prezydent Gdyni zarządzeniem z dnia 8 stycznia 2008 r. zatwierdził werdykt sadu konkursowego. Postępowanie konkursowe rozpoczęło się Zarządzeniem Prezydenta Gdyni z dnia
22 maja 2007 r. Zarządzeniem Prezydenta z dnia 7 sierpnia 2007r. zakwalifikowano 11 wniosków. W wymaganym terminie tj. do dnia 26 listopada do godz. 13.00 wpłynęło 9 prac konkursowych.

W wyniku wnikliwej oceny złożonych prac, z uwagi na ich wysoki poziom, Sąd Konkursowy pod przewodnictwem mgr inż. arch. Anny Stroińskiej - Szulc zaproponował następujący podział nagród: I - 130 000 euro (brutto), II - 50 000 euro(brutto), III - 20 000 euro (brutto)

Konsultantami Sądu Konkursowego byli: dr inż. arch Krzysztof Szarejko (galeria sztuki), dr inż arch Joanna Karbońska (biblioteka), dr inż. arch Andrzej Prusiewicz (teatr), dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik (krajobraz kulturowy).

I tak:

I nagrodę przyznano Fiszer Atelier 41, Warszawa Spółka z o.o.; ul. Sienkiewicza 4m10B, 00-015 Warszawa

Oto skład zespołu projektowego:
Stanisław Fiszer – Generalny Projektant
Krystyna Fiszer - Architekt
Piotr Michał Bujnowski – Architekt
Jan Paweł Chwedczuk – Architekt
Marcin Garbacki – Architekt
Katarzyna Maria Golanko – Architekt
Wiktor Jarawka – Student
Maciej Rąbek - Student
Konstanty Stajniak – Student
Karolina Tunajek – Architekt
Piotr Twardo

UZASADNIENIE:

Zdaniem Sądu Konkursowego projektowany zespół wpisuje się harmonijnie w nadmorski krajobraz. Plac przed Centrum Kultury ma czytelnie zdefiniowane granice, włączające do jego układu także istniejący Teatr Muzyczny i Muzeum Miasta Gdyni – co jest bezsprzecznym walorem pracy. Koncepcja posiada wysokie walory architektoniczne, z architekturą kształtowaną rzeźbiarsko i nawiązującą do bryły Teatru Muzycznego. Forma przestrzenna wszystkich tworzących zespół jest atrakcyjna. Czytelne powiązanie z głównymi ciągami przestrzennymi śródmieścia jest również zaletą pracy. Koncepcja daje możliwość organizacji dużych, otwartych imprez i koncertów w zachodniej części placu.

Galeria posiada interesujący układ pomieszczeń stwarza możliwość aranżacji wystaw oraz organizowania konferencji. Pomieszczenia pozostałe: administracja, socjalne, szkolenia, kawiarnia, usługi, magazyny utrzymują samodzielność.

Biblioteka kreuje atrakcyjną przestrzeń czytelni (właśnie ta przestrzeń jest wizytówką biblioteki i to ona przyciąga użytkowników). Wprowadzono dwie wysokości kondygnacji: niższe dla pomieszczeń pomocniczych i administracyjnych, a także czytelni specjalistycznej i pracowni komputerowej oraz wyższe - o podwójnej wysokości dla pomieszczeń ogólnodostępnych, jak czytelnie w pozostałej części. Rozmieszczenie funkcji i jej układ przestrzenny, jak również możliwość dokonywania zmian wskazuje na prawidłowe rozumienie, jaka jest i jak powinna działać w społecznym kontekście nowoczesna biblioteka - mediateka.

Teatr rozwiązuje prawidłowo widownię i strefę dla publiczności co zapewnia wygodne ich użytkowanie. Część teatralna od strony zaplecza i technologii teatru jest również rozwiązana prawidłowo zgodnie z ogólnymi zasadami rozmieszczenia pomieszczeń tej strefy.

Praca stanowi merytoryczną całość, nie mniej pozwala na etapowanie inwestycji prezentuje bardzo dobrą funkcjonalność i czytelność rozwiązań. Będzie stanowić bardzo dobrą podstawę dla wykonania projektu wykonawczego Centrum Kultury w Gdyni.


Rozstrzygnięcie konkursu foto: Dorota Nelke
Stanisław Fiszer tuż po ogłoszeniu werdyktu

Rozstrzygnięcie konkursu foto: Dorota Nelke

Rozstrzygnięcie konkursu foto: Dorota Nelke


II nagrodę przyznano dla Studia Architektonicznego KWADRAT Sp. z o.o. z Gdyni.
Oto skład zespołu: Jacek Droszcz, Bazyli Domosta, Zbigniew Kowalewski; WSPÓŁPRACA: Katarzyna Langer; Adam Kościecha. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej: Tomasz Rochna, Paweł Podwojewski, Krzysztof Droszcz, Jarosław Banaś, Bartłomiej Karolczuk

UZASADNIENIE:
Zdaniem Sądu Konkursowego praca konkursowa nawiązuje do niezrealizowanej koncepcji S. Filipkowskiego poprzez stworzenie kwartału ścisłej zabudowy, zawierającego obiekty Centrum wzdłuż ul. Borchardta.

Zespół został harmonijnie wpisany w nadmorski krajobraz Gdyni. Projekt przedstawia szereg widoków panoramicznych ukazujących jego relacje krajobrazowo przestrzenne m. in. z Sea Towers i panoramą Miasta. Walory architektoniczne Centrum są wysokie – architektura kształtowana jest w sposób wyważony i harmonijny, podporządkowany dominancie zabytkowego żaglowca, którego umieszczenie w niewielkim sztucznym zbiorniku wodnym o nieregularnym kształcie jest jednak wysoce kontrowersyjne a warunki konkursu nie przewidywały tego rodzaju wzbogacenia programu placu. Projekt jest czytelnie powiązany ze wszystkimi ważnymi ciągami śródmieścia, a w tym również z ul Armii Krajowej, ul. Zygmuntowską i – co bardzo istotne z Nabrzeżem Prezydenta. Centrum zostało dobrze wpisane w układ przestrzenny zabudowy śródmieścia zarówno pod względem skali jak i charakteru zabudowy. W całej koncepcji podkreślono w sposób bardzo wyraźny morską funkcję i symbolikę Centrum.

Plac nadmorski w formie zielonego skweru stanowi główny element kompozycyjny zespołu.

Galeria w pełni spełnia funkcję konferencyjno - wystawienniczą, pomieszczenia wystawowe umożliwiają ekspozycję i aranżację różnorodnych gabarytowo eksponatów. W obiekcie przewidziano wszechstronną obsługę użytkowników, w tym zakresie gastronomii.

Bibliotekę usytuowano między teatrem a galerią na czterech poziomach. Zaproponowano spokojną formę bryły z otwarciami na zatokę. Przyjęto prawidłowy charakter podziału na strefy funkcjonalne. Doświetlenie światłem górnym jest właściwe dla biblioteki.

Teatr zakłada czytelne strefowanie funkcji w części przewidzianej dla publiczności i w części zaplecza scenicznego. Obie sale pokazane są w tradycyjnych jednokierunkowych relacjach widowni do sceny i w tradycyjnych rozwiązaniach prosceniowych.


III nagrodę- przyznano dla Przedsiębiorstwa Projektowo Wdrożeniowego FORT Sp. z o.o Gdańsk. Oto skład zespołu: arch. Piotr Mazur, arch. Antoni Taraszkiewicz, arch. Wojciech Targowski, arch. Tomasz Milczanowski, arch. Stefan Schleifer, arch. Ewa Baranowska - Barendt, arch. Roksana
Czartopolska - Bętlejewska, arch. Agnieszka Malinowska, stud. arch. Natalia Landowska, stud. arch. Paweł Langowski, arch. Jakub Szych, arch. Agnieszka Walulik

UZASADNIENIE:
Zdaniem Sądu Konkursowego Centrum zostało dobrze wpisane w nadmorski krajobraz, bez agresywnych elementów wysokościowych. Architektura zespołu poprawna. Masywna bryła urozmaicona została dość dużymi przeszkleniami wprowadzającymi element lekkości ale bez wybitnych akcentów architektonicznych i elementów o symbolice morskiej. Powiązanie ze Skwerem Kościuszki i z Bulwarem Nadmorskim jest czytelne. Centrum dobrze wpisano w układ przestrzenny historycznej zabudowy pod względem swej wysokości.

Galeria zakłada interesujący układ przestrzeni wewnętrznej, wielopoziomowość wystaw, możliwość organizowania konferencji.

Biblioteka została zaprojektowana jako obiekt samodzielny, z własnym podziemnym parkingiem. Wyrazista forma obiektu przypominająca statek symbolicznie wiąże budynek z morzem. Transparentna elewacja biblioteki czyni z wnętrza budynku część przestrzeni miejskiej.

Teatr jak i pozostałe obiekty zakładają elewacje zewnętrzne według racjonalnych zasad architektury modernistycznej. Zaplecze rozwiązane jest z wyraźnym strefowaniem funkcji w prostych, logicznych układach konstrukcyjnych.

Kompozycja oparta na dwóch przenikających się prostokątnych siatkach urbanistycznych z pełną konsekwencją tworzy dynamiczną strukturę kubatur i projektowanego otoczenia wypełniając przestrzeń w sposób szczegółowo zorganizowany.



Konkurs na wybór koncepcji architektoniczno - urbanistycznej poprzedza wybór wykonawcy na opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej Centrum Kultury. Zgodnie z regulaminem konkursu z laureatem I nagrody Miasto podejmie negocjacje dotyczące opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej. Zamówienie zostanie udzielone w trybie z wolnej ręki.

Obszar objęty konkursem to kwartał Miasta o powierzchni 6 ha. Obiekty kubaturowe przewidziane są na obszarze o powierzchni ok. 3 ha, w miejscu przewidywanej w przedwojennych planach Dzielnicy Reprezentacyjnej. Oprócz budynków Teatru, Galerii i Biblioteki przewiduje się tu tereny zieleni urządzonej oraz plac stanowiący otwarcie Centrum Kultury na morze (basen jachtowy).

Zgodnie z założeniami Miejska Biblioteka Publiczna ma być obiektem samodzielnym o powierzchni ok. 4000 m kw, w której zostanie zgromadzonych ok. 200 000 - 220 000 woluminów i zbiory nowej generacji na nośnikach elektronicznych. Będzie to także swoisty, samodzielny ośrodek kultury

Nowa siedziba Teatru Miejskiego to będzie obiekt o powierzchni ok. 6000 m kw. Znajdą się w nim 2 sceny i sala prób o łącznej widowni 500 - 600 miejsc

Galeria sztuki współczesnej i użytkowej wraz z funkcjami konferencyjnymi - to także obiekt samodzielny o powierzchni ok. 4000 m kw.

Zarówno nagrodzone jak i pozostałe prace złożone na konkurs można oglądać od wtorku 16 stycznia do końca stycznia w Sali Muzealnej w Centrum Gemini (parter), codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 11.00 do 18.00. Wstęp wolny!

Zobacz także "Gdynia: paryskie spojrzenie na centrum"

foto: Dorota Nelke

ikona

Najnowsze