Co nowego

Kolejni zasłużeni żeglarze zostaną uhonorowani w Gdyni

Aleja Żeglarstwa Polskiego (fot. Paweł Lewinowicz)

Aleja Żeglarstwa Polskiego (fot. Paweł Lewinowicz)

W alei Żeglarstwa Polskiego honorowani są wybitni ludzie morza. Do tej pory odsłonięto tam 32 tablice. Upamiętniają tych, którzy wnieśli wkład w rozwój i historię polskiego żeglarstwa oraz edukację morską. Do tego grona dołączy w tym roku pięć osób: Bohdan Sienkiewicz, Piotr i Mieczysław Ejsmontowie, a także Zbigniew i Tomasz Milewscy.


Gdynia uhonoruje kolejne żeglarskie legendy. W tym roku w alei Żeglarstwa Polskiego zostaną odsłonięte trzy tablice, które będą poświęcone pięciu zasłużonym ludziom morza. Zdecydowała o tym kapituła pod przewodnictwem prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek. W posiedzeniu, które odbyło się 3 kwietnia w Urzędzie Miasta Gdyni uczestniczyli również: Mariusz Bzdęga – członek kapituły i dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców, Bogusław Witkowski – członek kapituły, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Jarosław Kukliński – członek kapituły, przewodniczący komisji rewizyjnej Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Gdynia żeglarstwem stoi. Ten sport jest jednym ze znaków rozpoznawczych naszego miasta. To tu odbywają się ważne regaty i wydarzenia integrujące pasjonatów, m.in. Gdynia Sailing Days. Dlatego upamiętnianie zasłużonych żeglarzy i ludzi z nim związanych jest tak istotne, a także wpisuje się w miejską politykę i tożsamość – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Aleja Żeglarstwa Polskiego w Gdyni powstała, aby prezentować różnoimienność polskiego żeglarstwa. Od trzynastu lat staramy się trzymać tej zasady. Do tej pory upamiętniliśmy tam 32 osoby. I choć na pierwszy rzut oka bardzo się od siebie różnią, to wystarczy zapoznać się z ich biogramami znajdującymi sie na tablicach, aby zrozumieć, że wszystkie je łączy wielka miłość do morza i żeglarstwa – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Aleja Żeglarstwa Polskiego to miejsce, gdzie przypominamy o postaciach, które zapisały się w żeglarskiej historii i warto o nich wiedzieć. W tym roku uhonorujemy osoby zasłużone dla edukacji morskiej, rozwoju oraz popularyzacji żeglarstwa, a także ludzi morza, którzy poświęcili życie, realizując swoją pasję – dodaje Mariusz Bzdęga, dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców.
 Kapituła alei Żeglarstwa Polskiego po kwietniowym posiedzeniu. Od lewej: Bogusław Witkowski – członek kapituły, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Jarosław Kukliński – członek kapituły, przewodniczący komisji rewizyjnej Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Mariusz Bzdęga – członek kapituły i dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców (fot. Magdalena Starnawska)Kapituła alei Żeglarstwa Polskiego po kwietniowym posiedzeniu. Od lewej: Bogusław Witkowski – członek kapituły, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Jarosław Kukliński – członek kapituły, przewodniczący komisji rewizyjnej Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Mariusz Bzdęga – członek kapituły i dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców (fot. Magdalena Starnawska)


Nowe nazwiska w alei Żeglarstwa Polskiego


17 maja w ramach inauguracji obchodów 60-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego zaplanowano odsłonięcie tablicy Bohdana Sienkiewicza – dziennikarza i popularyzatora spraw morskich. W latach 1967-1993 tworzył on w TVP program „Latający Holender”. Była to najpopularniejsza audycja morska w historii polskiej telewizji. To właśnie na jego potrzeby powstał żaglowiec STS „Pogoria” – pierwszy tego typu statek zaprojektowany i zbudowany całkowicie w Polsce. W latach 1987-1988 opłynął świat na pokładzie „Daru Młodzieży”. Zmarł w lipcu 2021 roku.

Z kolei w ramach obchodów Święta Morza uhonorowani zostaną bliźniacy – Piotr i Mieczysław Ejsmontowie. Żeglarze już w wieku 19 lat podjęli pierwszą, ale nieudaną próbę opłynięcia świata pod żaglami. W 1965 roku uciekli jachtem z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i poprosili o azyl polityczny w Danii. Stamtąd dopłynęli do Stanów Zjednoczonych. W 1969 roku na jachcie „Polonia” wypłynęli z Nowego Jorku w rejs dookoła świata. Zaginęli na południowym Atlantyku. W 1970 roku uznano ich za zmarłych. Uroczystość odsłonięcia upamiętniającej ich tablicy zaplanowano 28 czerwca.

Natomiast we wrześniu w ramach Morskich Regat Konsulów odbędzie się odsłonięcie tablicy Zbigniewa i Tomasza Milewskich. Pierwszy z nich był konstruktorem jachtów i żeglarzem. Ukończył Politechnikę Warszawską. To autor projektów łącznie 32 typów jachtów, łodzi i statków rybackich. Napisał też podręcznik „Projektowanie i budowa jachtów żaglowych”. Był działaczem Yacht Klubu Polski Gdynia, Polskiego Związku Żeglarskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Zmarł w 2005 roku. Jego syn Tomasz był harcerzem i wychowawcą wielu pokoleń żeglarzy. Zmarł w w 2015 roku.

O alei


Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Urzędu Morskiego. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice: Władysława WagneraLeonida TeligiTeresy RemiszewskiejJuliusza SieradzkiegoWojciecha OrszulokaMichała SumińskiegoWitolda BublewskiegoZdzisława Pieńkawy Bolesława K. KowalskiegoLudomira MączkiKazimierza „Kuby” JaworskiegoDariusza BoguckiegoZygfryda „Zygi” PerlickiegoZbigniewa PuchalskiegoTadeusza SiwcaBolesława MazurkiewiczaAleksandra BereśniewiczaCzesława MarchajaHenryka Fronczaka i Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego, Andrzeja Drapelli, Józefa Unruga, Włodzimierza Głowackiego oraz Kazimierza KołodziejaZenona GralakaTadeusza Jabłońskiego.

  • ikonaOpublikowano: 10.04.2025 13:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.04.2025 15:11
  • ikonaZmodyfikował: Natalia Kawalerowicz
ikona

Najnowsze