Co nowego

Klimatyczne dzielnice. Projekt przestrzeni na Dąbrowie

Planszownia. Koncepcja zagospodarowania mikroklubu na Dąbrowie autorstwa Zuzanny Sławińskiej (mat. Interdyscyplinarnej Pracowni Architektury Akademii Sztuk Pięknych)

Planszownia. Koncepcja zagospodarowania mikroklubu na Dąbrowie autorstwa Zuzanny Sławińskiej (mat. Interdyscyplinarnej Pracowni Architektury Akademii Sztuk Pięknych)

Wzgórze św. Maksymiliana, Cisowa, Oksywie, Leszczynki, Działki Leśne i Wielki Kack, a teraz Dąbrowa. To gdyńskie dzielnice, nad którymi pochylili się studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i stworzyli inspirujące koncepcje zagospodarowania tamtejszej przestrzeni publicznej. Projekt „Klimatyczne Dzielnice” jest realizowany we współpracy z Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni oraz radami dzielnic.


Projekt „Klimatyczne Dzielnice” to inicjatywa realizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku we współpracy z Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni oraz radami dzielnic. W ramach projektu studenci tworzą nowe, inspirujące koncepcie zagospodarowania przestrzeni publicznych w Gdyni. Uwzględniają przy tym zarówno potrzeby mieszkańców, jak i aspekty estetyczne oraz artystyczne. Projekt jest realizowany już od kilku lat i dotychczas obejmował dzielnice: Wzgórze św. Maksymiliana, Cisową, Oksywie, Leszczynki, Działki Leśne i Wielki Kack.

W ramach ostatniej edycji studenci Akademii Sztuk Pięknych projektowali przestrzenie publiczne na Dąbrowie. Skupili się między innymi na przestrzeniach położonych wzdłuż ul. Rdestowej, w okolicach stawów, a także w rejonie pętli autobusowej przy ul. Miętowej. Projekty charakteryzowały się wysoką estetyką, dbałością o detale oraz uwzględnieniem unikalnych elementów, które nadawały tożsamość danym przestrzeniom.

Pomysły studentów uwzględniały zarówno aspekty urbanistyczne (połączenia piesze, ukształtowanie terenu czy funkcjonalność przestrzeni), jak i elementy artystyczne (rzeźby oraz formy identyfikacji wizualnej). Każda koncepcja była przemyślana pod kątem dostosowania do przyszłych użytkowników oraz wrażliwości na otaczające środowisko.

Projekty stanowią wartościowe źródło inspiracji, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do dalszych działań podejmowanych przez radnych lub mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Takie inicjatywy są bardzo ważne, ponieważ wspierają rozwój miasta jako miejsca zielonego, bezpiecznego i dostępnego dla wszystkich jego mieszkańców.

Efekty pracy studentów możemy zobaczyć na facebookowej stronie Interdyscyplinarnej Pracowni Architektury Akademii Sztuk Pięknych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.04.2025 11:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.04.2025 15:38
  • ikonaZmodyfikował: Natalia Kawalerowicz
ikona

Najnowsze