PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Jubileusz szkolnictwa muzycznego w Gdyni. Odbierz wejściówkę na koncert

Szkolnictwo muzyczne w Gdyni obchodzi swój 95. jubileusz. Na zdj. uczennice gdyńskiej Szkoły Muzycznej (fot. Szkoła Muzyczna/FB)

Szkolnictwo muzyczne w Gdyni obchodzi swój 95. jubileusz. Na zdj. uczennice gdyńskiej Szkoły Muzycznej (fot. Szkoła Muzyczna/FB)

To najstarsza szkoła muzyczna w województwie pomorskim. Początki jej działalności sięgają 1929 roku. Mowa o gdyńskiej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego. W poniedziałek, 21 października placówka będzie świętować swoje 95-lecie. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Muzycznym. Na mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział w koncercie, wciąż czekają bezpłatne wejściówki. Można je odbierać w siedzibie szkoły przy ulicy Biskupa Dominika 13 A.

 
Gdyńska szkoła muzyczna jest najstarszą tego typu placówką w regionie pomorskim. Powstała w 1929 roku. Od tamtej pory pięknie się rozwija. Zmieniła lokalizację, dyrektorów, ale wciąż kształci uzdolnionych muzycznie gdynian i gdynianki, którzy odnoszą sukcesy na międzynarodowych arenach.

Koncert jubileuszowy


W poniedziałek, 21 października, w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej odbędzie koncert jubileuszowy związany z  95-leciem szkolnictwa muzycznego w Gdyni. Do dyspozycji mieszkańców wciąż są dostępne bezpłatne wejściówki, które można odbierać w siedzibie szkoły przy ul. Biskupa Dominika 13 A.

Podczas koncertu na jednej scenie będziemy podziwiać utalentowanych uczniów, absolwentów i pedagogów. Wystąpią m.in.: Orkiestra Symfoniczna pod batutą Leszka Gołąba z solistką Marią Pańczyk, Duet saksofonowy w składzie: Franciszek Łuczkiewicz i Krzysztof Somerlik, Zespół Muzyki Dawnej VERATUS, prof. Paweł RydelOrkiestra dętachóry oraz uczniowie Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej.

Na ten wyjątkowy wieczór pełen muzycznych emocji, różnorodnych stylów i pasji, które łączą pokolenia artystów związanych z gdyńską szkołą muzyczną, zaprasza dyrektorka placówki – Joanna Rutkowska.


Zapraszam wszystkich gdynian i gdynianki na nasz koncert jubileuszowy, który odbędzie się w poniedziałek, 21 października o godzinie 17:00 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Nadal mamy bezpłatne wejściówki, które można odbierać w siedzibie szkoły przy ul. Biskupa Dominika 13 A – zaprasza dyrektorka Szkoły Muzycznej Joanna Rutkowska.

Trochę historii




Tradycje szkolnictwa muzycznego w Gdyni sięgają 1929 roku, kiedy to powstała pierwsza Szkoła Muzyczna istniejąca do 1934 roku. Utworzona niebawem kolejna Szkoła Muzyczna im. F. Chopina, przetrwała do początków wojny.

W 1945 roku szkoła została reaktywowana, a w 1949 – upaństwowiona. Trzynaście lat później nadano jej imię Zygmunta Noskowskiego. Od 1996 roku Szkoła Muzyczna I stopnia jest prowadzona przez miasto, a nadzór pedagogiczny nad nią sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 września 2007 roku – po połączeniu Społecznej Szkoły Muzycznej II st. działającej z ramienia Stowarzyszenia Musica Sacraa i Szkoły Muzycznej I st. – działalność rozpoczyna Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdyni im. Zygmunta Noskowskiego.
 
Oprócz nauki gry na instrumentach: fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, flecie, klarnecie, oboju, fagocie, trąbce, waltorni, akordeonie i instrumentach perkusyjnych, uczniowie biorą udział w zajęciach chóru ogólnoszkolnego, orkiestry smyczkowej, zespołów wokalno-instrumentalnych i zespołów instrumentalnych.

Szkoła jest również organizatorem wielu konkursów i koncertów dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców. Utrzymuje kontakt z dwiema szkołami muzycznymi w Wilnie i Kilonii celem wymiany doświadczeń.
Nasza szkoła aktywnie włącza się w działania kulturalne Gdyni. Organizując m.in. dla mieszkańców liczne koncerty, jak np. cykl „Niedziela Melomana” czy wakacyjne koncerty plenerowe – informuje dyrektorka Joanna Rutkowska.

Uczniowie gdyńskiej Szkoły Muzycznej od lat zdobywają wysokie lokaty w konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Z kolei absolwenci kontynuują naukę na uczelniach muzycznych w Polsce i za granicą. Są pomiędzy nimi koncertujący muzycy, dyrygenci, pedagodzy oraz profesorowie akademii muzycznych.
W zeszłym roku na zaproszenie Czesława Mozila szkoła wzięła udział we wspólnym nagraniu utworów na płytę pt. „Grajkowie Przyszłości – Inwazja Nerdów". Ponadto nasi uczniowie osiągają znakomite wyniki na konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wśród uczniów jest wielu stypendystów Prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – opowiada dyrektorka Joanna Rutkowska.


Kto naprawia w szkole skrzypce?


Ale Szkoła Muzyczna to nie tylko nauczyciele i uczniowie. To także specjaliści, którzy każdego dnia dbają o instrumenty i jeśli zajdzie taka potrzeba – naprawiają je. Albo na przykład sami robią, jak w przypadku pana Tomasza Grzeszczaka z pracowni lutniczej. 


Moja praca polega na naprawie i poprawianiu instrumentów, które są używane przez dzieci. Szkoła ma w swoich zbiorach setki instrumentów – smyczków, skrzypiec. Oczywiście, jak z każdą materią, zdarzają się wypadki, następuje zużycie. Moim zadaniem jest poprawianie, utrzymanie tego wszystkiego w dobrym stanie – mówi lutnik Tomasz Grzeszczak.

Więcej informacji o historii szkoły, jej absolwentach i bieżących sprawach znajdziemy na stronie placówki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.10.2024 12:32
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.10.2024 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze