Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Jeszcze więcej dzieł sztuki dla gdyńskich pacjentów

Mozaiki składają się w większości z płaskich kafelków, ale niektóre z nich są trójwymiarowe (fot. Jakub Winiewski)

Mozaiki składają się w większości z płaskich kafelków, ale niektóre z nich są trójwymiarowe (fot. Jakub Winiewski)

Inicjatywa lekarki-artystki, tysiące glinianych kafelków i setki godzin pracy sprawiły, że już nie jedna, a trzy mozaiki zdobią jedną z najstarszych gdyńskich przychodni. Ich twórczyni lek. Izabela Fołta z Poradni Chirurgii Ogólnej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej „Śródmieście” wraz z Bartoszem Domańskim, prezesem placówki, zaprezentowała je Tomaszowi Augustyniakowi, dyrektorowi zarządzającemu ds. społecznych oraz Łukaszowi Kobusowi, dyrektorowi generalnemu Urzędu Miasta w Gdyni.

 
Po wejściu do przychodni oczom pacjentów ukazuje się klatka schodowa ze stworzoną w 2023 r. mozaiką przedstawiającą morski pejzaż z delfinami, rybami i mewami. Jest ona dziełem lek. Izabeli Fołty, która oprócz uczelni medycznej ukończyła także Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Gdynianka z wyboru, lekarka z zawodu i artystka z zamiłowania pasję do medycyny łączy ze sztuką, którą nie tylko podziwia w muzeach, ale i sama tworzy. W zaciszu jej pracowni powstają obrazy, rzeźby i przede wszystkim mozaiki, przedstawiające najróżniejsze motywy. W przychodni, gdzie na co dzień pracuje, autorka umieściła dzieła nawiązujące do Gdyni oraz do jej nadmorskiego charakteru.
 
Każdą płytkę trzeba ulepić z gliny, poszkliwić, a potem umieścić w jedynym odpowiednim miejscu na ścianie. Zrobienie mozaiki trwa więc długie miesiące, ale efekty też są długotrwałe. W przeciwieństwie np. do obrazów oprze się ona działaniu wody, słońca i mrozu – mówiła lek. Izabela Fołta, autorka mozaik.
Kobieta w fartuchu lekarskim i trzej elegancko ubrani mężczyźni oglądający kolorową mozaikę na ścianie klatki schodowej
Od lewej: dyrektor generalny UM w Gdyni Łukasz Kobus, prezes Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej „Śródmieście” Bartłomiej Domański, dyrektor zarządzający ds. społecznych Tomasz Augustyniak oraz autorka mozaik lek. Izabela Fołta (fot. Jakub Winiewski)
 
Pokonując pierwszą kondygnację, napotkamy kolejne dzieło z 2024 r. – podwodną scenkę na której uwagę zwracają fantastycznie odtworzone płaszczki, żółwie morskie oraz ryby przypominające te znane z gdyńskiego herbu. Jak żywe wyglądają także inne mniejsze ryby oraz zwierzęta zamieszkujące morskie dno na czele z koralowcami i ukwiałami. Kluczowe w tworzeniu dzieła było przygotowanie merytoryczne autorki. Stworzenia, które postanowiła przedstawić, najpierw uważnie obserwowała, w miarę możliwości w akwariach. W tym celu odwiedziła nawet Dubaj, gdzie studiowała wygląd wspomnianych płaszczek, przyglądając się żywym okazom.
 
Łączymy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony wielu gdynian, którzy się tu pojawiają, przy okazji ma sposobność zobaczyć piękne prace, które nawiązują do morskości Gdyni, do historii miasta, ale też do jego niepowtarzalnego charakteru, bo jednak te wszystkie obrazy, które widzieliśmy, wskazują bardzo jasno na tożsamość gdyńską. Tworzy to również warunki bardziej przyjazne pacjentowi i wpisuje się w trend humanizmu w medycynie – podkreślał Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych.
 
Na kolejnym półpiętrze znajduje się trzecia mozaika, najnowsza, bo ukończona w 2025 r. Tym razem lek. Izabela Fołta przeniosła widzów na plażę, gdzie w pobliżu klifu syrena przygląda się trzymanemu w dłoniach łabędziowi. Co ciekawe, autorka tak wiernie odtworzyła wygląd ptaka, że – choć sama nie wiedziała o tym podczas tworzenia mozaiki – wprawne oko dostrzeże w nim cechy charakterystyczne dla samca tego gatunku.
 
Bardzo nam zależało, żeby wdrożyć w przychodni ducha humanizmu, aby osoby przychodzące tu w trudnych dla siebie chwilach miały moment obcowania z otoczeniem, które pozwoli trochę ukoić ból, cierpienie i lek. Pomysł i praca Pani Doktor przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Leczyło się u nas 5 pokoleń gdynian, a rokrocznie odwiedzają nas tysiące pacjentów, którzy mogą podziwiać mozaiki. Stają się one więc kolejnym symbolem tego miejsca i całej Gdyni – mówił Bartosz Domański, prezes Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej „Śródmieście”.
 
Kobieta w fartuchu lekarskim prezentująca trzem elegancko ubranym mężczyznom elementy mozaiki
Autorka mozaik lek. Izabela Fołta prezentująca dyrektorowi generalnemu UM w Gdyni Łukaszowi Kobusowi detale swojego dzieła (fot. Jakub Winiewski)

Pokonując jeszcze jedną kondygnację, ujrzymy pustą ścianę. Obecnie jest na niej jedynie lampa, ale kto wie, co znajdzie się tam w przyszłości. Jak zdradziła lek. Izabela Fołta, ma już w głowie pomysł na kolejną mozaikę. Podobnie jak poprzednia, ta również ma przedstawiać scenę rozgrywającą się na poziomie plaży i powierzchni morza. Choć prace jeszcze nie ruszyły, można w ciemno zakładać, że gotowe dzieło dorówna poprzednim, które stanowią inspirację także do innych przedsięwzięć. Niewykluczone bowiem, że w Gdyni pojawi się mozaika nawiązująca do stulecia naszego miasta.
 
Za rok będziemy obchodzić setne urodziny Gdyni. To wyjątkowy jubileusz i mamy nadzieję uczcić go nie tylko rocznicowymi wydarzeniami, ale również czymś, co pozostanie po nim na lata. Być może uda nam się stworzyć okolicznościowe dzieło podobne do tych, które widzieliśmy w przychodni. Na razie jednak przed nami dużo ustaleń i pracy organizacyjnej – zapowiadał Łukasz Kobus, dyrektor generalny Urzędu Miasta w Gdyni.
 
Mozaiki składają się nie tylko z płaskich kawałków wypalonej gliny, ale również z elementów przestrzennych. Dzięki temu np. niektóre ryby wystają ponad powierzchnię ściany, pogłębiając wrażenie obserwowania prawdziwego morskiego życia. Co ciekawe, mozaiki nie są jedynymi dziełami sztuki, które mogą oglądać pacjenci i personel zlokalizowanej w śródmieściu placówki. Znajdują się tam również niewielkie rzeźby w kształcie muszli i ryb.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.04.2025 13:30
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.04.2025 16:07
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze