Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

I rok IV kadencji gdyńskiego samorządu

I rok IV kadencji gdyńskiego samorządu
27 października 2002 r. - 27 października 2003 r.

Nowa kadencja samorządu będzie okresem kontynuacji dotychczasowego kursu na Gdynię otwartą, dynamicznie rozwijającą się i dostatnią. We współpracy z lokalnymi podmiotami - radami dzielnic, organizacjami pozarządowymi, grupami mieszkańców, chcemy tę szansę, tę energię mądrze wykorzystać.

Wojciech Szczurek

Ubiegłoroczny wynik wyborczy (21 na 28 mandatów w Radzie Miasta dla formacji 'Samorządność' i 77,26 proc. poparcia dla kandydatury Wojciecha Szczurka na stanowisko prezydenta miasta ), był nie tylko cenzurką za to już zrobiliśmy, ale również sygnałem, że Gdynianie oczekują, by nasze miasto było zarządzane równie sprawnie i efektywnie jak do tej pory. Mamy poczucie, że otrzymaliśmy kolejny kredyt zaufania i przyjęliśmy odpowiedzialność za dane podczas kampanii wyborczej deklaracje.
Nasz program dotyczy czterech lat kadencji ( lata 2002 - 2006). Poniżej prezentujemy sprawozdanie z pracy w I roku IV kadencji. Wzorem lat ubiegłych pragniemy poddać je społecznej ocenie, jak udaje nam się realizować wyborcze hasła?
Sprawozdanie skonstruowane jest w ścisłym powiązaniu z tezami programu wyborczego 'Samorządności' ( dostępnego stale pod adresem www.kochamgdynie.pl ).
Sprawozdanie, to nie literatura piękna, raczej - literatura faktu, w której przede wszystkim liczą się konkrety.

EDUKACJA

Świadomość wagi zadań samorządu w obszarze edukacji traktujemy jako wyzwanie do doskonalenia systemu oświaty w Gdyni, tak aby gwarantował rozwój każdemu dziecku i zapewniał wysoki poziom kształcenia i wychowania. Za szczególnie istotne uznajemy wspieranie rodziny na każdym etapie rozwoju dziecka, by umożliwić jej najpełniejszą realizację edukacyjnych aspiracji. Musimy dać gwarancję jeszcze pełniejszych możliwości twórczego i aktywnego życia kolejnym rocznikom młodych gdynian! Wysoki poziom kształcenia zapewnimy im poprzez tworzenie dodatkowych ofert edukacyjnych uwzględniających potrzeby rynku pracy, zwiększenie liczby godzin nauki języków obcych oraz utrzymanie i rozwój klas tzw. dwujęzycznych. Zadbamy o atrakcyjną ofertę zajęć pozalekcyjnych, monitorować będziemy wyniki zewnętrznych sprawdzianów i egzaminów, by świadomie kierunkować dodatkowe zajęcia służące skuteczniejszemu osiąganiu dobrych efektów. Zapewnimy bezpieczeństwo na wszystkich etapach kształcenia poprzez realizację sprawdzonych programów, wspierać będziemy inicjatywy zwiększające bezpieczeństwo na terenie szkoły i w drodze do niej, zadbamy o zróżnicowaną do potrzeb ofertę programów profilaktycznych, obejmujących także szkolną medycynę. Zagwarantujemy dobre warunki nauki przeznaczając niezbędne środki na remonty placówek oświatowych oraz wzbogacimy bazę sportową, o nowe sale gimnastyczne i baseny. Obejmiemy nauką pływania wszystkich uczniów szkół podstawowych, tak by każde gdyńskie dziecko zdobyło umiejętność pływania. Systematyczne zwiększać będziemy liczbę szkół dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nauczycielom stworzymy program stypendiów pozwalających rozszerzyć kwalifikacje i przygotujemy różnorodny system ofert służących doskonaleniu zawodowemu.
Ofertę edukacyjną kierujemy także do dorosłych mieszkańców naszego miasta. Będzie ona dawała możliwość zdobywania wykształcenia i podnoszenia kwalifikacji zgodnie z potrzebami rynku pracy.


  • Rozszerzyliśmy sieć klas integracyjnych o kolejne 9, w tym o klasę integracyjną w liceum ogólnokształcącym.
  • 1 września oddaliśmy pełnowymiarową salę gimnastyczną przy Zespole Szkół Nr 4 i w Gimnazjum Nr 4 wchodzącym w skład tego zespołu szkół utworzyliśmy klasę sportową .
  • Oddaliśmy po generalnym remoncie budynek V Liceum Ogólnokształcącego z dobudowanym nowym skrzydłem budynku.
  • Po raz drugi wyniki zewnętrznych sprawdzianów i egzaminów potwierdziły wysoki poziom osiągnięć gdyńskich uczniów. Znajduje on również potwierdzenie w wynikach olimpiad przedmiotowych, w międzynarodowych konkursach i ilości stypendystów.
  • Kontynuujemy dodatkowe finansowanie j.ang. od III kl. szkoły podstawowej i dwujęzyczne programy nauczania w 8 szkołach (4 gimnazjach i 4 liceach) .
  • Realizujemy w 15 szkołach popołudniowe zajęcia edukacyjne oraz rekreacyjno-sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach programu' szkół otwartych' .
  • Oddaliśmy do użytku kryty basen przy Zespole Szkół Nr 10, co umożliwiło objęcie nauką pływania uczniów szkół podstawowych z rejonu Karwin, Dąbrowy, Orłowa, Małego Kacka, Witomina, Redłowa i Śródmieścia .
  • Rozwijamy międzynarodową współpracę między szkołami poprzez jej dofinansowanie m.in.ze szkołami we Francji, Szwecji, Niemiec i Litwie, a nasze szkoły skutecznie aplikują o unijne środki na realizację przygotowywanych programów .
  • Przeprowadziliśmy egzaminy dla 190 nauczycieli, którzy uzyskali awans zawodowy z nauczyciela kontraktowego na nauczyciela mianowanego.
  • Kontynuujemy przyznawanie stypendiów i wyróżnień dla najlepszych gdyńskich uczniów i studentów .
  • Monitoring zewnętrznych sprawdzianów i egzaminów potwierdza słuszność samorządowej polityki oświatowej i właściwy sposób dysponowania pieniędzmi w gdyńskiej oświacie .


    ROZWÓJ GDYNI I INWESTYCJE - GDYNIA MIASTEM Z JAKOŚCIĄ

    Jesteśmy zdecydowani nadal podnosić standardy pracy administracji samorządowej służącej mieszkańcom i sprzyjającej gdyńskiej przedsiębiorczości. Podwyższymy jakość pracy urzędników przez wprowadzanie przejrzystych procedur oraz komputeryzację urzędu. Dzięki temu znacznie skrócimy czas załatwiania spraw podnosząc równocześnie jakość obsługi mieszkańców.

    Chcemy dbać o rozwój infrastruktury komunalnej oraz podnosić jakość usług komunalnych takich jak: pielęgnacja terenów zielonych, utrzymanie czystości chodników i jezdni, odprowadzanie wód opadowych, selektywna zbiórka odpadów, wystawki itp. Konieczny jest dalszy przyrost inwestycji własnych gminy, szczególnie tych decydujących o poziomie życia a więc w zakresie komunikacji, edukacji, kultury, rekreacji i sportu.

    Polityka transportowa będzie miała na celu dalsze usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi dzielnicami a także ułatwienie dostępu do centrum miasta. Będziemy sukcesywnie podnosić standard dróg w dzielnicach. Zamierzamy kontynuować budowę Drogi Różowej, usprawniając tym samym połączenie pomiędzy dzielnicami północnymi a południowymi. Dokończymy modernizację Świętojańskiej, co sprzyjać będzie rozwojowi centrum i zwiększy jego atrakcyjność i użyteczność dla mieszkańców całego Miasta. Poprawimy płynność i bezpieczeństwo na drogach, wprowadzając zintegrowany system kierowania ruchem ulicznym. Naszym szczególnym priorytetem jest aktywność w pozyskiwaniu zewnętrznych środków dla zrealizowania Trasy Kwiatkowskiego.

    Tak jak dotychczas, dbać będziemy o utrzymanie wysokiego poziomu miejskiej komunikacji zbiorowej. W oparciu o wykonane dotąd prace studialne rozwijać będziemy system ścieżek i parkingów rowerowych ułatwiając tak komunikacyjne jak rekreacyjne korzystanie z rowerów.


    W czerwcu 2003 Rada Miasta uchwaliła nową Strategię Rozwoju Gdyni na lata 2003-2013. Dokument ten współtworzony przez samorząd, ekspertów oraz liczne gdyńskie środowiska gospodarcze, społeczne i naukowe określa kluczowe kierunki rozwoju Gdyni na najbliższe dziesięciolecie. Nowa strategia jest spójna ze Strategią Rozwoju Województwa oraz wymogami UE. Zawarte w Strategii Rozwoju Gdyni zapisy kładą szczególny nacisk na rozwój przestrzenny i gospodarczy miasta oraz na podwyższanie jakości życia mieszkańców Gdyni. Realizując jej zapisy władze miasta dążyć będą do 'Osiągnięcia trwałego, akceptowanego społecznie i bezpiecznego ekologicznie rozwoju Gdyni, pozwalającego osiągnąć europejskie standardy, dzięki optymalnemu wykorzystaniu zasobów naturalnych, ludzkich i gospodarczych oraz walorów położenia miasta.'

    W pierwszym roku IV kadencji samorządu uchwalonych zostało 7 następujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: części dzielnicy Obłuże w Gdyni, tzw. osiedle Kaczy Dół, części dzielnicy Leszczynki w Gdyni, rejon zajezdni przy ul. Zakręt do Oksywia, części dzielnicy Pustki Cisowskie w Gdyni, rejon ulic Żurawiej i Malinowej, terenu w rejonie ulic Wileńskiej i Kieleckiej w Gdyni, terenu ogródków działkowych przy Al. Zwycięstwa 136 w Gdyni, terenu w rejonie ulic Głogowej i Walerianowej w Gdyni, części dzielnicy Wielki Kack w Gdyni, części dzielnicy Obłuże w Gdyni, rejon ulic Tkackiej i Benisławskiego będzie uchwalany na sesji 29 listopada br.)

    Ponadto, przystąpiono do sporządzania 4 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: obszaru przebiegu Trasy Lęborskiej,
    części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, rejon ulic Hryniewickiego, Waszyngtona i Alei Zjednoczenia, części dzielnicy Redłowo w Gdyni, rejon ul. Legionów i Al. Zwycięstwa - na północ od ogródków działkowych przy AL. Zwycięstwa 169.

    Wykonane zostały także następujące opracowania mające na celu usprawnienie rozstrzygnięcie zagadnień problemowych pojawiających się w trakcie prac nad sporządzaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: operat techniczny 'Przekroje pod Estakadą Kwiatkowskiego - ul. Ramułta', 'Studium kulturowo - konserwatorskie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Oksywie w Gdyni, rejon ulic Dickmana, Muchowskiego i Kępa Oksywska', 'Zasady obsługi komunikacyjnej terenu w rejonie ul. Płk. Dąbka - obszaru leżącego na styku gmin Kosakowo i Gdynia' - zrealizowane w ramach umowy zawartej z gminą Kosakowo, 'Prognoza skutków budowy obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2 000 m2 przy ul. Morskiej na komunikację', 'Studium fizjonomiczne rozwoju Śródmieścia Gdyni', 'Analiza akustyczna dla przebiegu ulicy zbiorczej - Nowej Wiczlińskiej', 'Standardy i zasady planowania i projektowania dróg rowerowych na obszarze Gdyni', 'Opinia dotycząca wpływu oddziaływania akustycznego lotniska w Babich Dołach na możliwość zagospodarowania przestrzennego terenów w granicach administracyjnych miasta Gdyni', 'Analizy i prognozy obciążenia ul. Janka Wiśniewskiego ruchem drogowym wywołanym działalnością Morskiego Portu Gdynia'.

    Wydanych zostało 365 opinii urbanistycznych, 821 decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz 1126 pozwoleń na budowę.

    W minionym roku realizowaliśmy następujące inwestycje drogowe:
    oddaliśmy do użytku etap III, fazę 1a ' Drogi Różowej'- włączenie ul. Lotników do ul. Wielkopolskiej, rozpoczęliśmy budowę ' Drogi Różowej'- etap III faza 1c - wiadukt w ul. Stryjskiej, polegającą na budowie nowego wiaduktu w ciągu ul. Stryjskiej, umożliwiającego przyszłościowe poprowadzenie jezdni Drogi Różowej oraz przebudowę istniejącego wiaduktu drogowego nad torami PKP w ul. Stryjskiej
    kontynuowaliśmy i zakończyliśmy modernizację dróg gminnych tj. ulicy Myśliwskiej i Kaprów.

    Dzięki oszczędnościom uzyskanym przy realizacji różnych inwestycji
    drogowych przystępujemy do budowy ul. Cumowników, kontynuujemy roboty na ul. Dembińskiego - etap I i ul. Powstania Wielkopolskiego, rozpoczęliśmy uzupełnianie nawierzchni kolejnych ulic w dzielnicy. Dąbrowa: :ul. Serdecznikowej, Nowowiczlińskiej, Piołunowej i Szałwiowej ,kończymy modernizację kanalizacji deszczowej w dzielnicy Dąbrowa, ul. Miętowa, rozpoczeliśmy budowę kanalizacji dzielnicy 'Meksyk' oraz budowę zbiornika ' Krykulec' wraz z drogą dojazdową, kontynuowaliśmy, zgodnie z harmonogramem realizację wspólnej siedziby Muzeum Miasta Gdyni i Marynarki Wojennej RP.
    Wyremontowaliśmy nawierzchnie jezdni i chodników ulic:
    Morskiej na odcinku od nr 306 do granicy administracyjnej miasta Gdyni, kierunek Rumia, Unruga -w rejonie drewnianego wiaduktu kolejowego, Morskiej na odcinku od ul. Chylońskiej do ul. Kartuskiej,
    Morskiej na odcinku od ul. Przybyszewskiego do ul. Mireckiego, jezdnia w kierunku Centrum, Morskiej na odcinku od ul. Działdowskiej w kierunku Estakady Kwiatkowskiego, Legionów -na wysokości biura paszportowego, Hutniczej na odcinku od ul. Północnej do ul. Puckiej,
    Chwarznieńskiej na odcinku od pętli autobusowej w kierunku Chwarzna.

    Wybudowaliśmy zatokę autobusową w ul. Witomińskiej na wysokości Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
    Przeprowadziliśmy remonty chodników w ulicach: Kartuskiej -na odcinku od nr 52/54 do wiaduktu drogowego, prawa strona,
    Piłsudskiego -na odcinku od ul. Legionów do budynku nr 50,
    Wolności -na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Podlaskiej
    23 października zakończyliśmy remont ul. Świętojańskiej - etap II na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do al. Piłsudskiego.

    W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu zarówno pieszych jak i pojazdów, wybudowaliśmy 5 sygnalizacji świetlnych, w następujących miejscach:
  • skrzyżowanie ulic Wielkopolska - Gedymina,
  • skrzyżowanie ulic Witomińskiej, Konwaliowej, Kieleckiej i Rolniczej oraz na przejściu dla pieszych przez ul. Rolniczą na wysokości jednostki wojskowej
  • skrzyżowanie ul. Władysława IV z ul. Wójta Radtkego,
  • przejście dla pieszych przez ul. Władysława IV w rejonie ul. Kilińskiego,
  • przejście dla pieszych przez ul. Władysława IV na wysokości przystanku SKM Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana

    Na remonty kapitalne dróg, modernizację dróg i obiektów inżynierskich, budowę zatok i sygnalizacji świetlnych wydaliśmy w minionym roku 13.518.033 zł. Ze środków finansowych, którymi dysponują rady dzielnic wyremontowaliśmy między innymi: chodnik w ul. Surmana, Ramułta, Porębskiego, Wincentego Pola, ciąg pieszy pomiędzy ul. Słowackiego i Piotra Skargi.

    Oto inwestycje i remonty w innych sferach życia miasta:
  • kontynuowaliśmy remont w Zespole Szkół Transportowych w Orłowie
  • kończymy budowę boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy na terenie Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

    a w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska:
  • rozpoczęliśmy kolejny etap rozbudowy cmentarza komunalnego Pierwoszyno,
  • podjęliśmy modernizację klatek dla zwierząt w schronisku 'Ciapkowo',
  • przygotowaliśmy pełną dokumentację projektowo- kosztorysową hali widowiskowo - sportowej, Trasy Kwiatkowskiego - odcinek od ul. Morskiej do Drogi Obwodowej, przebudowy i modernizacji ulicy Janka Wiśniewskiego, Pomorskiego Parku Technologicznego, rozbudowy i modernizacji portu jachtowego w Gdyni, zajezdni trolejbusowej
    W ramach bieżących zadań, z zakresu gospodarki komunalnej
    zwiększyliśmy obszar oczyszczanych powierzchni dróg (latem o 12,48 %, zimą 8,9 %) i ciągów pieszych (o 4,99 %)
  • usuwaliśmy dzikie wysypiska - ogółem w okresie od listopada 2002r do września 2003r.: 754,10 ton odpadów
  • Rozstrzygnęliśmy na bardzo korzystnych dla miasta warunkach przetarg na konserwację i eksploatację oświetlenia ulicznego stanowiącego własność Gminy Gdynia (aktualna cena usługi to 50% ceny z lat ubiegłych). Pomimo opóźnień w przekazywaniu środków przez wojewodę, kontynuujemy oświetlenie ulic , na których mamy niezbędną instalację

    W komunikacji zbiorowej dominującymi przewoźnikami byli: Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.( 34,36% ), Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.( 23,16%) , Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o. o.( 21,08%). Ponadto ZKM w Gdyni zatrudniał dwa Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej z Gdyni i Gdańska oraz sześciu przewoźników prywatnych. Do obsługi komunikacyjnej wszyscy przewoźnicy dysponowali łącznie 235 autobusami ( w tym 158 niskopodłogowymi, 80 trolejbusami ( w tym: 6 niskopodłogowymi ) i minibusami. W omawianym okresie przewoźnicy zakupili 5 nowych niskopodłogowych autobusów i 2 niskopodłogowe trolejbusy.
    Z okazji 60-lecia gdyńskiej komunikacji trolejbusowej wszedł do eksploatacji trolejbus niskopodłogowy 'Solaris' a w niedziele - na linię trolejbusową 21 - historyczny trolejbus SAURER. Eksploatacja tego pojazdu stanowić będzie z jednej strony atrakcje dla mieszkańców i turystów, z drugiej pozwoli prowadzić efektywne akcje promujące ekologiczną komunikację trolejbusową.

    MIESZKANIA

    Przygotowanie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe pozostaje jednym z najważniejszych celów samorządu. Nowo powstające dzielnice będą miały charakter małych miasteczek, wielofunkcyjnych dzielnic zawierających również skupiska miejsc pracy i wypoczynku, a przede wszystkim ośrodki usługowe i handlowe. Od kilkudziesięciu lat miasto nie wybudowało tylu mieszkań jak w mijającej kadencji. Dzięki temu czas oczekiwania na mieszkanie komunalne uległ trzykrotnemu skróceniu.

    Kontynuowane będą działania służące tworzeniu centrów dzielnicowych. Naszym celem jest dalsza zmiana charakteru gdyńskich dzielnic. Będziemy dążyć do przekształcania ich w jednostki, które posiadają własny charakter, a nie pełnią tylko funkcji 'sypialni' blokowisk. Służyć temu będą kolejne place zabaw, nasadzenia zieleni, tereny rekreacyjne i sportowe, kontynuacja programu 'Szkoły otwartej' oraz organizowanie większej ilości lokalnych wydarzeń w poszczególnych dzielnicach.

    Do najważniejszych zadań polityki mieszkaniowej zaliczamy aktywne wspieranie działalności naszego Towarzystwa Budownictwa Społecznego 'Czynszówka'. Budowanie mieszkań czynszowych przez TBS zapewni efektywne inwestowanie środków gminnych, dostęp do Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz zachowanie decydującego wpływu na efekty.

    Wśród priorytetów Rady Miasta IV kadencji pozostanie również program tworzenia zasobu mieszkań socjalnych, chronionych i interwencyjnych, który już zaowocował oddaniem do użytku ponad 120 mieszkań. Rozwiążemy najpilniejsze potrzeby rodzin ubogich oraz takich, które znalazły się w życiowych trudnościach, choćby tylko przejściowo.


    'Okrętem flagowym' gdyńskiego programu mieszkaniowego jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego ' Czynszówka' , które kontynuowało budowę mieszkań wielorodzinnych i oddało do eksploatacji mieszkania:
    - ul. Radosna nr 2,4,6,8 - 134 mieszkań - zasiedlone listopada 2002 r,
    - ul. Zbożowa 61 - 33 mieszkań - zasiedlone sierpień 2003 r.
    - razem - 167 mieszkań
    Łącznie TBS 'Czynszówka' Sp. z o.o. posiada w eksploatacji 457 mieszkań.
    Na początku 2003 r. Spółka uzgodniła z Gminą Gdynia 'Program budowy w Gdyni mieszkań na wynajem w latach 2003 - 2006', w którym zakłada się realizacje i oddanie do eksploatacji następnych 420 mieszkań , w tym 210 jest przeznaczonych dla tzw. Grupy 'W'.
    Grupa 'W' , to rodziny zajmujące mieszkania w budynkach prywatno - czynszowych, którym zostały wypowiedziane umowy najmu z 3-letnim wyprzedzeniem. Program zakłada budowę mieszkań w n /w lokalizacjach:
    - ul. Wawrzyniaka - 74 mieszkania,
    - ul. Algierska - 41 mieszkań,
    - ul. Dembińskiego II - 63 mieszkania,
    - ul. Zbożowa II - 47 mieszkań,
    - ul. Jana z Tarnowa - 75 mieszkań,
    - ul. Płk. Dąbka - 120 mieszkań.
    Realizacja budynków przy ul. Wawrzyniaka i ul. Algierskiej została rozpoczęta w 2003 r., dla pozostałych jest opracowywana dokumentacja projektowo- kosztorysowa.
    Gdynia jako pierwsza gmina opracowała i i wdraża program mieszkaniowy dla lokatorów kamienic prywatno-czynszowych z wypowiedzeniami właścicieli.

    KULTURA, SPORT I REKREACJA

    Będziemy dążyć do dalszego rozszerzania i urozmaicania oferty kulturalnej w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb wszystkich grup społecznych.

    Gdynia, nasze miasto z morza i marzeń, ma bogaty dorobek kulturalny i cywilizacyjny, jest silnie związana z otaczającym ją regionem kaszubskim. Dumni z dorobku kulturalnego naszego miasta, wesprzemy każdą inicjatywę społeczną, której celem będzie rozwój kultury i zwiększenie atrakcyjności gdyńskiej oferty kulturalnej, kierowanej tak do wszystkich grup mieszkańców jak i gości naszego miasta. Za szczególnie cenne uznamy projekty i działalność organizacji pozarządowych jak i inicjatywy innych organizatorów. Stworzymy warunki do dalszego rozwoju gdyńskich teatrów, zadbamy o rozwój kultury w wielu dzielnicach naszego miasta. Skwer Kościuszki nadal będzie miejscem różnorodnych imprez masowych.

    Muzeum Miasta Gdyni stopniowo stanie się nowoczesną placówka, prezentująca przeszłość, dorobek i teraźniejszość miasta, placówką dysponującą możliwościami organizowania spotkań, konferencji oraz kameralnych imprez muzycznych, plastycznych, teatralnych i filmowych.

    W Gdyni powstaną nowe obiekty sportowe - boiska, pływalnie itp. - w tym również hala widowiskowo - sportowa. Wspierać będziemy lokalne inicjatywy prowadzące do tworzenia boisk sportowych i placów zabaw dla dzieci. Gdyński Ośrodek Sporty i Rekreacji nadal będzie podnosił standard swoich obiektów jak i plaż oraz mariny. Gdynia zostanie stolicą wszystkich sportów wodnych. Podwyższymy standard basenu jachtowego jak i jego otoczenia.

    Będziemy wspierać inicjatywy służące rozwojowi gdyńskiego sportu ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych do dzieci i młodzieży. Zwiększymy starania do pozyskania dla naszego miasta imprez sportowych rangi mistrzostw Polski, Europy czy świata.

    Nowym miejscem rekreacji i wypoczynku stanie się ogród botaniczny w Kolibkach, który powstanie we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.


    W minionym roku nastąpił ożywiony rozwój życia kulturalnego Gdyni. Oprócz działań, które na stałe wpisały się w Kalendarz Imprez Miejskich, podejmowano nowe inicjatywy, takie jak: I Gdyński Przegląd Poetycki, czy I Ogólnopolski Konkurs Satyryczny. Oba działania, stymulujące rozwój życia literackiego w naszym mieście, spotkały się z zainteresowaniem środowisk twórczych. Konkurs satyryczny dał impuls do utworzenia w Gdyni kabaretu 'Uniq', którego premierowy występ odbył się niedawno w otwartym wiosną tego roku klubie muzycznym 'Ucho'.

    W ramach mecenatu kulturalnego kilkunastu autorom udzielono pomocy finansowej na wydanie książek związanych tematycznie z Gdynią.

    Intensywnie rozwijało się w omawianym okresie życie muzyczne w Gdyni. Z budżetu gminy finansowaliśmy koncerty muzyki poważnej z cyklu 'Niedziela Melomana', odbywające się w Teatrze Miejskim, letnie koncerty muzyki promenadowej na Kamiennej Górze oraz koncerty organowe w gdyńskich kościołach. Udzieliliśmy wsparcia finansowego młodym muzykom w celu utworzenia Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej.
    W kościołach odbyły się ponadto : koncert Wielkopostny oraz , z okazji Dnia Papieskiego' w Gdyni, koncert 'Wielka Pani', z tekstami Karola Wojtyłły, z udziałem wybitnych muzyków i aktorów polskich.
    Dopełnieniem miejskiej oferty muzycznej był, jak co roku, realizowany przez pięć kolejnych sobót w sierpniu i wrześniu - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej.

    W 'Uchu' odbywały się, w ramach Sax Clubu, wieczory jazzowe, finansowane z budżetu Miasta. W lipcu miała miejsce kolejna edycja międzynarodowego festiwalu jazzowego 'Gdynia Sumer Jazz Days', dotowana przez Miasto. Młodzi muzycy jazzowi konfrontowali swoje umiejętności podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowo - Bluesowych. Liczną młodzież zgromadziły również Ogólnopolskie Warsztaty Gitarowe, które zakończył 'Gitarowy top' - koncert w wykonaniu nauczycieli - najlepszych polskich gitarzystów.
    Atrakcją tegorocznego lata były imprezy masowe towarzyszące międzynarodowej imprezie żeglarskiej 'Cutty Sark Tall Ship Races': koncert zespołu 'Blue Cafe' i widowisko multimedialne 'Świat według Gdyni' na Skwerze Kościuszki oraz Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej na scenie 'Dalmoru'. w których wzięło udział około sto tysięcy widzów.

    Spośród licznych imprez masowych sprzyjających integracji mieszkańców, wymienić także należy: zabawę sylwestrową na Skwerze Kościuszki, Noc Świętojańską, Wielki finał Lata z Radiem i koncert Maryli Rodowicz. Integracji lokalnej społeczności służyły również 32 imprezy rekreacyjne o charakterze festynów, organizowane we wszystkich dzielnicach Gdyni, z inicjatywy rad dzielnic.
    Część imprez realizowano we współpracy z Wydziałem Zdrowia, w ramach programu 'W Gdyni bez promili'

    Wydarzeniem kulturalnym był, jak co roku, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Filmy konkursowe można było oglądać w Teatrze Muzycznym, a ich repliki - w salach kinowych Silver Screen. W Teatrze Miejskim odbywał się pokaz filmów 'kina niezależnego'. Zainteresowani filmem polskim mieli również okazję uczestniczyć w biesiadzie filmowej z Jerzym Sthurem, zorganizowanej w Teatrze Miejskim w ramach drugiej edycji 'Festiwalu sztuki aktorskiej'.

    Gdynia była także miejscem dotowanego przez Miasto II Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Sergiusza Diagilewa z udziałem wybitnych artystów z10 krajów świata, w tym po raz pierwszy występujących na Wybrzeżu tancerzy Opery Narodowej w Warszawie..

    W dziedzinie plastyki miały miejsce liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, prezentowane w sali wystawienniczej 'Gemini', Domku Abrahama i Galerii 78. Gdynianie obejrzeli m.in. prace Mariana Mokwy, Janusza Osickiego, Aleksandra Widyńskiego, Piotra Bąkowskiego W urządzonej w magazynie portowym sali wystawienniczej mogli uczestniczyć w nowatorskich działaniach plastycznych 'Energia wody'. Ponadto, dzięki pomocy finansowej Miasta Gdyni, kilku plastyków mogło zaprezentować swoje prace poza granicami miasta i kraju. Gdynia znalazła się jako pierwsze miasto na trasie krajowego tournee wystaw wybitnych współczesnych malarzy polskich pt. 'W kręgu Schulza' .

    Życie teatralne Gdyni wzbogaciły spektakle prezentowane w ramach Festiwalu Szekspirowskiego na scenie Teatru Muzycznego oraz w ramach Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji - na scenie Teatru Miejskiego. Latem życie teatralne toczyło się na Scenie Letniej Teatru Miejskiego na orłowskiej plaży.

    Wybitne osiągnięcia twórców gdyńskich w roku 2002 zostały w roku 2003 uhonorowane Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni.
    Ponadto: kontynuowaliśmy budowę Muzeum Miasta Gdyni oraz opracowaliśmy założenia konkursu na projekt pomnika Marynarza Polskiego.

    Z budżetu miasta dotowaliśmy prace konserwatorskie renowacji elewacji budynku zabytkowego dawnego Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego przy ul. 10 Lutego i 3 Maja
    przy kościele NMP w Gdyni, rekonstrukcji historycznej bramy w budynku przy ul. Wójta Radtkego 53.


    ZDROWIE

    Przychodnie lekarskie stały się niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Stworzyło to warunki, w których lekarze poczuli, że 'pracują na swoim', że efekty ich pracy są związane z satysfakcją pacjentów, którzy mogą wybrać inna placówkę. Przychodnie są lepiej wyposażone, dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem. W kadencji 2002 - 2006 poprawimy znacznie dostępność przychodni dla osób starszych i niepełnosprawnych poprzez wyposażenie wszystkich przychodni, które tego wymagają, w windy. Będziemy dążyć do znacznego zwiększenia dostępności świadczonych przez nie usług zdrowotnych. Polityka zdrowotna samorządu będzie polegała na realizowaniu długofalowych programów profilaktycznych, co w efekcie wpływać będzie na poprawę stanu zdrowia mieszkańców. Oddane w trzeciej kadencji dwa hospicja zapewnią niezbędną opiekę nad osobami terminalnie chorymi oraz ich rodzinami. Wdrożymy system ratowania życia zgodny z europejskimi standardami.
  • Realizujemy za około 1 mln zł 15 programów profilaktycznych adresowanych do różnych grup wiekowych: od noworodków do ludzi starszych powyżej 65 roku życia. Skierowane są one również do dzieci niepełnosprawnych. W sposób istotny gdyńskie programy profilaktyczne zwiększają dostępność wielu usług medycznych.
  • Kontynuujemy program budowy wind w budynkach przychodni: 3 w każdym roku.
  • Zmieniliśmy zasady odpłatności za pobyt dziecka w żłobku, wprowadziliśmy 50 % ulgę w opłacie stałej, gdy jednocześnie uczęszcza do żłobka dwoje lub więcej dzieci z tej samej rodziny. Wprowadziliśmy również możliwość przyjmowania dziecka spoza gminy w miarę posiadania wolnych miejsc.
  • Program profilaktyki uzależnień realizujemy w oparciu o Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe i placówki edukacyjne. Wykorzystujemy bardzo różnorodne sposoby działań i organizujemy świetlice socjoterapeutyczne, zajęcia pozalekcyjne, terapię rodzin, rekreację i sport, dożywianie dzieci, wyjazdy wakacyjne i rożnorodne programy profilaktyczne.
  • Kolejny raz (7) doceniając rangę pracy gdyńskiej służby zdrowia Prezydent Miasta Przyznał nagrody pracownikom służby zdrowia. Uroczystość wręczenia nagród na miejscu 18 października w dniu Patrona Służby Zdrowia - Św. Łukasza.

    Prezydent Gdyni powołał Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, złożoną z przedstawicieli samorządu i organizacji pozarządowych, która zajmuje się kompleksowo oceną sytuacji i rekomenduje nowe rozwiązania na rzecz likwidacji barier.
    W lutym 2003 r powstał w Urzędzie Miasta Samodzielny Referat do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

    Już po raz czwarty Miasto Gdynia zorganizowało konkurs 'Gdynia bez Barier'. Dzięki, któremu nasze miasto staje się jeszcze bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych i w którym nagradzane są firmy, instytucje i osoby prywatne za wszelkie inicjatywy, pomysły, programy i zrealizowane rozwiązania, które już pomogły przełamać stereotypy i czynią nasze miasto atrakcyjne dla każdego bez względu na jego kondycję zdrowotną.

    W ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych zorganizowanych zostało przy pomocy gminy wiele koncertów, spotkań i konferencji, a także zawodów sportowych, służących integracji środowiska osób sprawnych i niepełnosprawnych, między innymi koncert 'Grupy Bogu', czy Wojewódzki Turniej Sportowy Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni.

    Należy wspomnieć o utworzeniu klasy integracyjnej na poziomie 1 klasy LO i zaawansowanych przygotowaniach do zainstalowania windy z myślą o uczniach niepełnosprawnych ruchowo w zespole szkół nr 9 na Witomine. Z funduszy gminnych dofinansowaliśmy nową windę w Szpitalu Miejskim.Zdecydowaliśmy o przekazaniu budynku dla niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, dla dzieci z głębokim upośledzeniem umysłowym i sprzężonymi niepełnosprawnościami, Oddaliśmy do użytku pierwsze z mieszkań chronionych w otwartym środowisku, przeznaczonych dla osób upośledzonych umysłowo

    BEZPIECZEŃSTWO

    Wykorzystując zgromadzone doświadczenia będziemy rozwijać program 'Bezpieczne Miasto'. Rozbudujemy system kamer obserwujących newralgiczne punkty miasta, którego zainstalowanie już podniosło poziom bezpieczeństwa. Będziemy dążyć do znaczącego zwiększenia liczby patroli w dzielnicach, szczególnie w godzinach nocnych. We współpracy z PKP rozwiążemy problemy związane z patologiami na dworcu Gdynia Główna Osobowa. Skuteczność pracy służb związanych z bezpieczeństwem wymaga też nakładów inwestycyjnych. Finansowane będą: Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Szpitalny Oddział Ratunkowy, strażnice Straży Pożarnej, komisariaty. Ważną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, w szczególności dzieciom i młodzieży. Wzrastać będzie liczba sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych oraz progów na drogach osiedlowych.

    Stan bezpieczeństwa zależy również od działań prewencyjnych i profilaktycznych. Będziemy koordynować współpracę policji, straży miejskiej, placówek edukacyjnych, kościoła, rad dzielnic i organizacji pozarządowych, mającą na celu zwiększanie bezpieczeństwa w mieście. Realizowane będą programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i narkomanii. Naszym celem jest stworzenie systemu spójnych działań wychowawczych, które dzięki szeroko zakrojonej współpracy rodziny, instytucji publicznych i prywatnych zapobiegną rozprzestrzenianiu się zjawisk patologicznych. Służyć temu będą między innymi inwestycje w obiekty sportowe w dzielnicach oraz rozszerzanie oferty spędzania czasu wolnego.


    W minionym roku kontynuowaliśmy politykę wspierania finansowego Policji (dodatkowych patroli w pojazdach komunikacji miejskiej i na ulicach, służby kandydackiej, zakupu nowych radiowozów - 12 sztuk, remontu zaplecza socjalnego w Komendzie Miejskiej Policji, remontu zaplecza socjalnego w budynku garaży policyjnych, zakupu sprzętu komputerowego, rozpoczęcia wspólnej inwestycji nowej siedziby komisariatu policji w Śródmieściu), Straży Pożarnej (zakup samochodu gaśniczego, budowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego, otwarcie nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gdyni Wielkim Kacku - budowa finansowana ze środków państwowych).
    Prowadziliśmy rozmowy z PKP w sprawie poprawy bezpieczeństwa, porządku i czystości na dworcu PKP Gdynia Główna.
    Konkurs 'Bezpieczna Dzielnica' pozwolił na realizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa przez Rady Dzielnic.
    Ograniczanie zjawisk patologicznych w szczególności związanych z alkoholizmem i narkomanią poprzez szereg działań realizowanych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi - świetlice socjoterapeutyczne, klub młodzieżowy, programy resocjalizacyjne, wakacje dla dzieci i rodzin, szkolne programy profilaktyczne, działania terapeutyczne prowadzone przez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień - pomoc uzależnionym i ich rodzinom, Ośrodek Interwencji Kryzysowej - pomoc osobom w sytuacjach kryzysowych.
    Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdyni powołany został Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego.

    GOSPODARKA I PRACA

    Jednym z najważniejszych składników polityki społecznej staje się obecnie oddziaływanie Miasta na rynek pracy. Rosnące w ostatnich latach bezrobocie stanowi ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. Współpraca z Urzędem Pracy, wykorzystanie dostępnych narzędzi dla przyciągnięcia do Gdyni inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy, będzie naszym głównym priorytetem. Utworzony w Gdyni Pomorski Park Technologiczny stanowi bazę do rozwoju firm i nowych technologii. Najbardziej pożądane branże to: teleinformatyka, chemia i biochemia, technika ochrony środowiska, usługi z zakresu ochrony zdrowia, usługi edukacyjne. Będziemy także ułatwiać tworzenie nieuciążliwych miejsc pracy w dzielnicach mieszkaniowych.

    Nasza polityka gospodarcza uwzględni również przejrzystość zasad i procedur, również tych związanych z postępowaniem lokalizacyjnym. Dostęp do wszechstronnej informacji stał się już standardem. Obejmuje on klarowne zasady procedur przetargowych dotyczących sprzedaży bądź dzierżawy gruntów i lokali komunalnych.

    Będziemy kontynuować współpracę z Marynarką Wojenną, rozwiązując wspólnie wiele ważnych problemów miasta. Wojsko jest ważnym gdyńskim pracodawcą.. Jest to silny punkt Gdyni - stolicy polskiej Marynarki Wojennej i ważnej bazy NATO na Bałtyku



    Dla przeciwdziałania bezrobociu i w celu aktywizacji lokalnego rynku pracy kontynuowaliśmy projekt Pomorskie Miasteczko Zawodów przeznaczając na ten cel kwotę 155.312,-zł.
    W minionym roku ze szkoleń zawodowych, doradztwa zawodowego, dostępu do komputera w celu poszukiwania pracy skorzystało w Miasteczku ponad 3000 osób.
    W kolejnych edycjach Targów Pracy ( 3.października 2002, 29 kwietnia 2003 oraz 7 października 2003) każdorazowo zaprezentowanych zostało ponad 600 ofert pracy od kilkudziesięciu pracodawców.
    W Pomorskim Miasteczku Zawodów sfinansowaliśmy również cykl szkoleń i warsztatów dla osób niepełnosprawnych, pragnących rozpocząć działalność gospodarczą.
    W celu podtrzymania zainteresowania potencjalnych inwestorów Gdynią zorganizowaliśmy kolejną edycję Międzynarodowego Forum 'Gdy inwestujesz...Gdynia'- pod patronatem Prezydenta RP - Aleksandra Kwaśniewskiego - 15 maja br. W wydarzeniu tym wzięli udział najwięksi krajowi i zagraniczni deweloperzy, firmy obrotu oraz największe firmy gdyńskie prezentujące swoje oferty inwestycyjne.
    Oprócz kampanii 'Gdy inwestujesz...Gdynia' przeprowadziliśmy inną, wielką akcję promocyjną Gdyni - jako stolicy żeglarskiej Polski. Okazją był zlot największych żaglowców świata - The Cutty Sark Tall Ships Race, w Gdyni w dniach 19-22 lipca 2003 r. oraz podczas regat Idea Gdynia Sailing Days.
    W celu skutecznego lobbingu budowy autostrady A1 podjęliśmy inicjatywę reaktywowania Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej.
    W tym samy celu wspólnie ze stroną szwedzką i litewską uczestniczymy w inicjatywach związanych z realizacja europejskiego programu tzw. VI Korytarzem Transportowym TINA, który w swojej polskiej części pokrywa się z autostradą A1 i linią kolejową E 65.

    EKOLOGIA CZYLI OCHRONA ŚRODOWISKA

    Środowisko przyrodnicze Gdyni i jej okolic czynią nasze miasto miejscem o wyjątkowych walorach. My gdynianie przyjąć musimy wyzwanie ocalenia urody naszego miasta, które ma swoje prawa i którego rozwój jest źródłem naszej dumy. Konieczna jest jednak harmonia między tym, co jest znakiem cywilizacji a środowiskiem. Pragniemy przecież przekazać je naszym następcom nie tylko w nie pogorszonym stanie, ale lepszym od pozostawionego przez poprzedników. Dlatego szczególną rangę przyznajemy budowaniu wrażliwości ekologicznej przez różnorodne programy informacyjne i edukacyjne adresowane do najmłodszych ale i dorosłych mieszkańców miasta.

    Realizować będziemy kompleksowy program ochrony środowiska, w którym głównym zadaniem będzie ochrona czystości powietrza osiągana dzięki coraz większemu wykorzystywaniu energii słonecznej, a także poprzez dotacje dla mieszkańców na modernizację systemów grzewczych, poprzez wymianę w budynkach użyteczności publicznej instalacji węglowych na gazowe, wreszcie dzięki stałemu monitorowaniu czystości powietrza w 3 stacjach pomiarowych.
    Będziemy w dalszym ciągu doskonalić system selektywnej zbiórki odpadów, a także kontynuować rozpoczętą już budowę bezpiecznego i ekologicznego zakładu unieszkodliwiania odpadów w Łężycach. W zorganizowanym systemie kontynuowania wymaga zbiórka odpadów niebezpiecznych, utrzymana zostanie stała zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

    Ważnym zadaniem jest systematyczne ograniczenie hałasu przez budowę barier ochronnych. Ocena tego zagrożenia będzie monitorowana poprzez przygotowanie mapy akustycznej miasta, dzięki której w sposób kompleksowy i zhierarchizowany realizowany będzie program ograniczenia hałasu.

    Przeprowadzimy wymianę zieleni, by miejsca topól zajęły drzewa ozdobne np. magnolie, głogi. Konieczne jest również kontynuowanie rekultywacji i rewaloryzacji środowiska, podczyszczanie śródlądowych wód powierzchniowych. Działania w tym zakresie przyniosą efekt w postaci czystego morza i plaż.


    W styczniu br. rozpoczęła się eksploatacja nowego składowiska w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Łeżycach, którego głównym użytkownikiem jest Gdynia
    Rozpoczęliśmy realizację programu 'Urząd przyjazny środowisku - system gospodarki odpadami', na którego wykonanie uzyskaliśmy bezzwrotną dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
    Wydaliśmy przewodnik po ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej 'Przyrodnicze osobliwości rezerwatu Kępa Redłowska',
    Przeprowadziliśmy kilka kampanii edukacyjnych adresowanych do młodzieży i dorosłych : 'Nie spalaj śmieci', 'Posprzątaj po swoim psie' i 'Czyste plaże' , w formie ulotek, afiszy, konkursów( Zapraszamy ptaki do Gdyni' na wykonanie budek dla ptaków,'Środowisko wokół naszej szkoły' na najciekawszy projekt strony WWW o tematyce ekologicznej), akcję 'Sprzątanie Świata',( w której wzięło udział ponad 16 tys. osób), a także wkładki o tematyce ekologicznej do biuletynu informacyjnego 'Ratusz'
    Zleciliśmy wykonanie ewidencji zbiorników bezodpływowych nieczystości, co wraz z działaniami porządkowymi zmierza do otwarcia kapieliska w Orłowie,
    W ramach programu likwidacji niskiej emisji dofinansowaliśmy wymianę pieców węglowych na instalacje ekologiczne (70 osobom fizycznym),
    W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt 'Ciapkowo' zleciliśmy modernizację klatek dla zwierząt oraz budowę przyłącza do kanalizacji sanitarnej.
    Ponadto przy wsparciu środków gminnego i powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej:

    1. kontynuowaliśmy program selektywnej zbiórki odpadów w tym odpadów surowcowych, niebezpiecznych, zielonych, wielkogabarytowych oraz leków i baterii, który obejmuje całe miasto,
    2. zlikwidowaliśmy kotłownię węglową w Szpitalu Miejskim przy ul. Wójta Radtkego 1,
    3. likwidowaliśmy ostatnie kotłownie węglowe i koksowe w gdyńskich szkołach, które zastępuje się bardziej ekologicznymi źródłami ciepła,
    4. gminna fundacja ARMAAG zorganizowała międzynarodową konferencję związaną z 10-leciem funkcjonowania automatycznego monitoringu powietrza atmosferycznego.

    Kontynuowaliśmy działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów, deponowanych na składowisku w Łeżycach, przez wdrażanie selektywnej zbiórki odpadów na terenie miasta.
    Przygotowaliśmy do realizacji zadanie inwestycyjne 'regulacja potoku Źródło Marii od torów PKP do ujścia do rzeki Kaczej wraz ze zbiornikiem retencyjnym Krykulec', które służyć będzie ochronie przeciwpowodziowej dzielnic położonych w dolnym biegu Kaczej (Mały Kack, Orłowo).
    Należy podkreślić, że prowadzone działania z tego zakresu podnoszą walory estetyczne terenów, przez które przepływają miejskie rzeki i potoki, tworzą naturalne warunki do urządzania wzdłuż nich terenów rekreacyjnych, ścieżek spacerowych i rowerowych.
    Tereny zielone w mieście
    a) obszar objęty bieżącą pielęgnacją zieleni aktualnie wynosi 176,81 ha (w roku 2003 został zwiększony o 6,3 %). W ramach bieżącego utrzymania terenów zieleni odbywa się także konserwacja urządzeń zabawowych, ławek, a także kompleksowe utrzymanie czystości i porządku w parkach i na skwerach.
    b) urządzanie i przebudowa istniejących terenów zielonych, tworzenie placów zabaw i skwerów rekreacyjnych w różnych dzielnicach miasta w ścisłej współpracy z radami dzielnic - w ostatnim roku urządzono 3 nowe skwery i place zabaw oraz uzupełniono i zmodernizowano 9 innych. W trakcie realizacji jest kilka kolejnych.

    Pod opieką Gminy znajduje się ok. 14 500 drzew.. W 2003 roku zakończono kompleksową pielęgnację drzew przyulicznych na głównym ciągu przelotowym przez miasto (al. Zwycięstwa- ul. Morska)..Pozyskiwane z wycinek drzew przyulicznych drewno przekazywane jest jako drewno na opał osobom potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej (współpraca z MOPS).
    Lasy komunalne zajmują powierzchnię 490 ha, w tym rezerwat przyrody 'Kępa Redłowska' 118 ha. Niestety lasy wciąż są miejscem pozbywania się przez mieszkańców licznych odpadów. Urządzane były miejsca odpoczynku na trasach spacerowych poprzez ustawianie ław leśnych i stojaków na worki na śmieci.


    GDYNIA W UNII EUROPEJSKIEJ

    Gdynia to miasto europejskie. W 2002 roku doceniła to Rada Europy honorując w nasze miasto, jako jedyne w Europie, najwyższym możliwym wyróżnieniem - Nagrodą Europy. Gdynia stoi przed ogromną szansą jaką jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Od wielu lat nasze miasto korzysta z funduszy przeznaczonych dla krajów kandydujących. Przyjęcie do UE otworzy nam dostęp do znacznie większych funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności. Jesteśmy przygotowani do ubiegania się o te środki i do ich efektywnego wykorzystania. Pozyskanie pieniędzy UE umożliwi dokończenie Trasy Kwiatkowskiego, jak również. realizację innych inwestycji ważnych z punktu widzenia mieszkańców i lokalnej gospodarki. Dzięki mądrej polityce proeuropejskiej znacznie przyspieszymy rozwój naszego miasta.

    Projekty w trakcie realizacji:

    1. W Gdyni realizowany jest ważny z punktu widzenia gospodarczego projekt Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). Realizacja projektu wspierana jest środkami pozyskanymi z zewnętrznych źródeł dofinansowania:
      a) z programu PHARE 2003 Spójność Społeczna i Gospodarcza uzyskaliśmy grant w wysokości 2,5 mln EUR przeznaczony na modernizację zespołu hal łukowych dla potrzeb firm innowacyjnych (tytuł projektu: 'Wzmocnienie konkurencyjności regionu pomorskiego poprzez rozwój innowacji i technologii dla przedsiębiorczości - Pomorski Park Technologiczny');
      b) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uzyskaliśmy dotację w wysokości 3,8 mln zł przeznaczoną na zakup wyposażenie laboratoriów badawczo-diagnostycznych modułu biotechnologii i ochrony PPNT (tytuł projektu: 'Organizacja i wyposażenie laboratoriów badawczo-diagnostycznych modułu biotechnologii i ochrony środowiska Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni';
      c) z Kontraktu Wojewódzkiego uzyskano środki w wysokości 650 tys. zł na Pomorski Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości' w ramach rozwoju PPNT.
    2. Wspólnie z sześcioma miastami i gminami zatoki Puckiej realizowaliśmy projekt Rozwój Turystyki w Rejonie Zatoki Gdańskiej dofinansowany z programu UE PHARE 2002 Spójność Społeczna i Gospodarcza. W ramach projektu Gdynia otrzymała 1,6 miliona EUR. W ramach projektu realizujemy remont nabrzeży w porcie jachtowym wraz z towarzyszącymi nawierzchniami, budowa 4 pomostów pływających, instalację systemu monitoringu, instalację urządzeń do odbioru ścieków i odpadów oraz montaż rampy do wodowania jednostek pływających z przyczep samochodowych.
    3. Uczestniczymy w realizacji unijnego projektu TELLUS , dofinansowanego z programu CIVITAS w ramach V Programu Ramowego (we współpracy z liderem projektu - miastem Rotterdam), Dofinansowanie projektu z V Programu Ramowego Badań w latach 2002-2005 wynosi 449 820 EUR.


    Przygotowanie udziału Miasta w programach i funduszach UE:

    1. Gdynia ubiega się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego następujących projektów:
      Budowa Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni - III etap - zakończono prace dokumentacyjne, dzięki czemu projekt został zarekomendowany przez Ministerstwo Infrastruktury do dofinansowania w wysokości 40 mln EUR
      Przebudowa ul. Janka Wiśniewskiego w Gdyni - etap II - zakończono prace dokumentacyjne oraz podpisano porozumienie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w ramach którego gdyński port sfinansuje wkład własny do projektu w kwocie do 8 mln EUR.
      Rozwój proekologicznego transportu publicznego w Gdyni i Sopocie - uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego oraz przygotowano dokumentację, która pozwala ubiegać się o środki na budowę nowej zajezdni trolejbusowej, przedłużenie linii na Dąbrowę i Kacze Buki oraz zakup nowych trolejbusów.
    2. Miasto przygotowuje się do udziału w programie CIVITAS II. projektu o akronimie 'CONFORTCITY' .Tematyka projektu to: zintegrowane działania w zakresie poprawy funkcjonowania transportu w mieście, z naciskiem na działania proekologiczne.
    3. Przygotowaliśmy gdyńską część projektu USE-ME.GOV (VI Program Ramowy UE), który jako jeden z nielicznych polskich projektów został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Priorytetu 'Technologie Społeczeństwa Informacyjnego' VI Programu Ramowego UE. W ramach projektu realizowanego w latach 2003-2004 wybrane usługi Urzędu Miasta udostępnione będą mieszkańcom Gdyni drogą telefonii komórkowej. Dofinansowanie UE dla projektu wyniesie ok. 77 000 zł.
    4. Pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 42 092 EUR na Projekt ' Bałtycka Scena Letnia - nowa wizja teatru plenerowego' z Programu Współpracy Przygranicznej w Regionie Morza Bałtyckiego, Fundusz Małych Projektów. Projekt polega na wypracowaniu formuły współpracy teatrów plenerowych, przygotowaniu dokumentacji do realizacji projektu Sceny Letniej Teatru Miejskiego.
    5. Nawiązaliśmy współpracę z Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni w celu pozyskania środków finansowych na rozwój Akwarium Gdyńskiego.
    6. Gmina Miasta Gdyni pełni rolę partnera w dwóch projektach złożonych do Programu PHARE Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego. We współpracy z Fundacją ECOBALTIC przygotowano wniosek o dofinansowanie projektu 'Turystyka wodna spełniająca standardy Unii Europejskiej - Błękitna Flaga w Polsce', zaś we współpracy ze Stowarzyszeniem RAZEM złożony został wniosek stworzenia 'Centrum Pomocy Dzieciom'


    Współpraca z zagranicą
  • W grudniu 2002 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się szkolenie pt. 'Bezpieczne Życie' adresowane do nauczycieli nauczania zintegrowanego. Zostało ono zorganizowane przy współpracy ze Szwedzką Ligą Obrony Cywilnej oraz Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. W trakcie szkolenia nauczyciele z gdyńskich szkół samorządowych dowiedzieli się jak przekazać i nauczyć najmłodszych zasad bezpiecznego zachowania
    w trudnych sytuacjach. W marcu 2003 r. w drugim etapie szkolenia w Karlskronie udział wzięło 25 nauczycielek nauczania początkowego ze szkół gdyńskich. Na zakończenie szkolenia każda z nauczycielek otrzymała dyplom instruktora uprawniający do szkolenia nie tylko uczniów, ale również innych nauczycieli.
  • W ramach wizyt zagranicznych Gdynię odwiedzili m.in.: delegacja Wybrzeża Opalowego z Francji, Prezydent Republiki Łotewskiej, Vaira Vike-Freiberga, Prezydent Hamburga, Ole von Beust oraz Wiceprezydent Kilonii, Adolf-Martin Möller.
  • Gdynia otrzymała w 2002 roku Nagrodę Europy. Jednym z jej elementów była nagroda pieniężna w kwocie 7600 EUR przeznaczona na sfinansowanie wizyty studyjnej dla młodzieży gdyńskiej w Europie. W celu wyłonienia zwycięzców Prezydent Miasta Gdyni ogłosił Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Europie pod nazwą 'Z Gdynią do Europy'. Zwycięzca, klasa III m z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w nagrodę wyjechała we wrześniu 2003 r. na wycieczkę do Brukseli (Belgia) i Strasburga (Francja).
  • W dniach 21-24 maja 2003 r. w Gdyni odbyły się kolejne, XI Igrzyska Miast Bliźniaczych. z udziałem 250 zawodników z Gdyni 6 miast siostrzanych
  • W dniu 28 maja 2003 r. miała miejsce impreza 'Europejski Most' - wideo- konferencja mieszkańców Gdyni i Karlskrony. Tematem przewodnim wideo- konferencji były pytania na temat nadziei i obaw mieszkańców Gdyni przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.
  • W dniach 30 maja - 2 czerwca 2003 r. Gdynię odwiedziła 31-osobowa grupa gości z Kilonii. Wizyta odbyła się w ramach realizowanej od 1995 r. wymiany mieszkańców miast siostrzanych. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: 'Gdynia-Kilonia: partnerstwo miast w aspekcie społeczno-kulturalnym' i zostało dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej w Warszawie.
  • W dniach 4-6 czerwca br.zorganizowano we współpracy z Akademią Morską oraz ZMP Gdynia S.A. konferencję w ramach spotkań międzynarodowej grupy architektów - IFHP Working Party Milu. Gdynia Meeting 2003. Celem konferencji i prowadzonych w jej ramach warsztatów, w których uczestniczyli eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Dani, Niemiec było wypracowanie koncepcji zagospodarowania Nadmorskiej Strefy Prestiżu Miejskiego oraz Strefy Rozwoju Centrum Miasta w Gdyni.
  • W czerwcu 2003 r. grupa gdyńskich koszykarek z VBW Clima GTK Gdynia wyjechała do Houston i Seattle w nagrodę za zdobycie brązowego medalu w Mistrzostwach Polski Kadetek oraz złotego medalu w Gimnazjadzie
  • W sierpniu 2003 r. do Gdyni zawitał charytatywny rajd rowerowy na rzecz chorych dzieci pod nazwą: 'Hanse-Tour Sonnenschein
  • W dniach 19-22 lipca 2003 w Gdyni odbył się zlot żaglowców Cutty Sark Tall Ships’ Race Gdynia 2003. Z całego świata przybyło blisko sto żaglowców i jachtów, w tym największy żaglowiec świata - rosyjski Siedow. Gdynię odwiedziło w tych dniach około 1,2 miliona turystów z Polski i zagranicy.
  • We wrześniu 2003 r. gościła w Gdyni Aalborg Pensioner Orchestra. Duńską orkiestrę tworzą wyłącznie emeryci w wieku od 70 do 91 lat.

    ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

    Dalsze zwiększanie roli rad dzielnic w kształtowaniu i realizowaniu polityki miasta będzie sprzyjało wzmacnianiu tożsamości lokalnej oraz identyfikowaniu się mieszkańców z działaniami samorządu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi to również ważny element nowoczesnego zarządzania miastem. Istotne znaczenie ma współdziałanie ze stowarzyszeniami i fundacjami w diagnozowaniu i rozwiązywaniu lokalnych problemów. Udział sektora obywatelskiego w realizowaniu zadań miasta będzie w kolejnych latach znacząco wzrastał. Nie tylko rezultaty, ale także sposób działania władz samorządowych są wizytówką miasta. W coraz większym zaangażowaniu rad dzielnic, organizacji pozarządowych, grup obywatelskich, widzimy szansę na lepsze gospodarowanie środkami budżetowymi, a także podniesienie jakości świadczonych usług i kreowanie wizerunku Gdyni jako miasta przyjaznego mieszkańcom.

  • Po raz kolejny zwiększyliśmy środki wydzielone z budżetu Miasta dla Rad Dzielnic, w celu umożliwienia im szerzej zakrojonych działań na rzecz lokalnych społeczności. Przeprowadzono też adresowane do rad dzielnic konkursy 'Gdynia bez Promili' oraz 'Bezpieczna Dzielnica', dofinansowując realizację najciekawszych przedsięwzięć z zakresu profilaktyki uzależnień oraz bezpieczeństwa.
  • Kontynuowaliśmy politykę współpracy z sektorem pozarządowym. Ponad 7 milionów złotych trafiło w formie zleceń i dotacji do organizacji jako wsparcie przedsięwzięć realizowanych na rzecz mieszkańców Gdyni. Zawarte zostały nowe, wieloletnie umowy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się osobami bezdomnymi, opieką hospicyjną, przygotowywaniem rodzin adopcyjnych oraz resocjalizacją młodzieży.
  • W oparciu o organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządowe system pomocy społecznej wzbogacany jest o kolejne elementy:
    Uruchomiony został drugi Środowiskowy Dom Samopomocy dla zaburzonych psychicznie w Centrum Pomocowym Caritas przy ul. Jęczmiennej 8. Otwarto Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej dla bezdomnych rodzin oraz noclegownię dla mężczyzn przy ul. Leszczynki 153. Uruchomiono Rodzinny Dom Dziecka przy ul. Wójta Radtkego dla 9 dzieci, zaś kolejny Rodzinny Dom Dziecka (w tym dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo) przy ul. Morskiej uruchomiony zostanie w grudniu br. Obecnie trwają tam prace remontowe.
    zakończono prace budowlane w mieszkaniach chronionych przy Ośrodku Adaptacyjnym dla 10 osób niepełnosprawnych umysłowo.
    otwarto nową siedzibę Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Leszczynki, prowadzonego przez Stowarzyszenie 'Razem'.
    przy Zespole Opiekuńczym przy ul. Fredry 3 otwarty został gabinet pielęgniarski dla starszych mieszkańców dzielnicy. Otwarty został nowy punkt wydawania odzieży i wsparcia dla osób ubogich prowadzony przez Polski Komitet Pomocy Społecznej, w przekazanym i wyremontowanym przez gminę lokalu przy ul. Morskiej.
    W ramach działalności Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przeprowadzono cykl szkoleń dla gdyńskich stowarzyszeń i fundacji mający na celu zdobycie umiejętności związanych z pozyskiwaniem środków na działalność.
    Gdynia uczestniczy w projekcie Centrów Aktywności Lokalnej mającym na celu aktywizację mieszkańców i samodzielne rozwiązywanie powstałych problemów; w oparciu o badania socjologiczne opracowano mapy zasobów i potrzeb społeczności, a w efekcie powstały konkretne inicjatywy:
  • Punkt Informacji Obywatelskiej, przy współpracy Rad Dzielnic (Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Grabówek, Witomino).
  • pięć samopomocowych grupy wsparcia dla kobiet długotrwale bezrobotnych po 35 roku życia, dla bezrobotnych samotnych matek, dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych (Grabówek, Leszczynki, Obłuże, Cisowa)
  • Grupa Samopomocy Sąsiedzkiej powstała na Pustkach Cisowskich (opieka nad chorymi w domu, pomoc przy sprzątaniu osobom starszym i niepełnosprawnym), drobne usługi naprawcze i remontowe, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, organizowanie zbiórek odzieży i sprzętu oraz ich rozdział w utworzonym Punkcie Zbiórki i Wydawania Odzieży.
  • nowe programy dla dzieci w przedszkolach Nr 7 i Nr 27 oraz w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Gen. Maczka.
  • 'Drugie śniadanie' we współpracy ze SP Nr 16 uczniowie, których na to stać przynoszą dla swoich koleżanek i kolegów z uboższych rodzin kanapkę. Lepsi uczniowie pomagają w nauce kolegom, którzy mają problemy w danym przedmiocie.

    Wdrożony został kolejny etap programu wychodzenia z bezdomności, polegający ich na usamodzielnianiu poza placówkami. Do tej pory zostało nim objętych 16 rodzin poprzednio przebywających w gdyńskich schroniskach, które dzięki programowi trafiło do wynajętych mieszkań.
    Wdrożono indywidualne kontrakty z 215 osobami bezrobotnymi, w ramach 'Projektu socjalnego pracy z bezrobotnym klientem MOPS'. Skutkiem jest usamodzielnienie 40% tej grupy osób.
    Na początku 2003 roku przeprowadzono badanie socjologiczne odnośnie potrzeb, oczekiwań i własnych możliwości osób starszych. Aktualnie powstaje program wsparcia osób starszych w Gdyni, w ich środowisku lokalnym, zapobiegający marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.
    Podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie skuteczności pracy socjalnej. Obejmują one między innymi: rozszerzenie współpracy z radami dzielnic, organizacjami pozarządowymi i sponsorami prywatnymi w celu wspomagania i wspierania najuboższych mieszkańców, zwiększenie oferty poradnictwa specjalistycznego o psychoterapię prowadzoną w dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej, powołanie we współpracy z Policją i Strażą Miejską Interdyscyplinarnych Zespołów w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym.
    • ikonaOpublikowano: 27.10.2003 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze