Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

11 listopada w Gdyni z okazji 87.rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Ich głównym punktem będzie Gdyńska Parada Niepodległości, która przejdzie ul. 10 lutego pod Płytę Marynarza.
W paradzie wezmą udział:

  • Staż Miejska - konno
  • Stowarzyszenie Kawaleryjskie 'Krakus' - konno
    przed państwem Gdyński Szwadron Krakusów. Cześć grupy wyposażona jest jak gdyński szwadron krakusów; natomiast pozostali prezentują umundurowanie plutonu kolarzy 1 morskiego pułku strzelców. Obie formacje broniły wybrzeża i Gdyni we wrześniu 1939 roku. Honorowym prezesem stowarzyszenia jest prawdziwy krakus porucznik Stanisław Górski . Jak widać współcześni krakusi konno i pieszo godnie reprezentują tradycje naszej morskiej kawalerii
  • Marszałek Józef Piłsudski z adiutantem
    Warto przypomnieć, że po raz pierwszy do Gdyni przyjechał specjalnym pociągiem 1.07.1928 na uroczystość poświęcenia 3 nowych statków żeglugi przybrzeżnej. Statkom nadano imiona matek chrzestnych, córek Marszałka i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego: 'Jadwiga', 'Wanda' i 'Hanka'.
    Po raz drugi był w Gdyni w 1931- przypłynął na ORP 'Wicher' z 3-miesięcznej kuracji na Maderze.
    Obecny Marszałek jest stanu wolnego a wcielił się w jego postać gdyński podróżnik i niespokojny duch Radosław Tyślewicz.
  • Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej
    Zalążek jej utworzony został w maju 1920 w Pucku. Wraz z przeniesieniem Dowództwa Floty do Gdyni powstała 45-osobowa Orkiestra Reprezentacyjna. W latach 1933-34 objechała cały kraj -była w 96 miejscowościach, propagując sprawy morza. Dzięki tej 'muzycznej kampanii' szeregi Ligi Morskiej i Kolonialnej wzrosły o 60 tysięcy nowych członków. Orkiestra uczestniczy we wszystkich ważniejszych miejskich uroczystościach patriotycznych, bierze udział w wielu przeglądach i konkursach - zwiedziła już prawie cała Europę.
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
    jest jedyną morską wojskową uczelnią w kraju kształcącą nieprzerwanie od 1922 r. oficerów do służby na okrętach i w jednostkach Marynarki Wojennej. Jest spadkobierczynią chlubnych tradycji całego polskiego morskiego szkolnictwa wojskowego funkcjonującego od pierwszych lat istnienia II Rzeczypospolitej.
  • Akademia Morska
    Pierwsza w dziejach Polski szkoła morska, mająca kształcić oficerów marynarki handlowej, powstała w Tczewie w czerwcu 1920 z inicjatywy szefa Departamentu Spraw Morskich. W Gdyni od 1930 - nierozerwalnie związana z miastem i portem. Jest państwowa uczelnią techniczną, kształcąca oficerów marynarki handlowej, specjalistów w zakresie eksploatacji statków, portów, zarządzania systemem transportowym oraz innych specjalistów gospodarki morskiej na poziomie inżynierskim i magisterskim. Jest armatorem żaglowca 'Dar Młodzieży' oraz statku szkoleniowo-badawczego 'Horyzont II'.
  • Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej
    powstało 16.02.1977, dziś liczy ponad 250 członków. Na sztandarze motto: 'Wierni Ojczyźnie i Morzu', a celem jest kultywowanie i propagowanie najlepszych tradycji polskiej bandery...
  • Stowarzyszenie Starszych Mechaników Morskich
    Powstało w 1980, skupia starszych mechaników (absolwentów Szkół Morskich i politechnik), liczy obecnie 120 członków w Gdyni i 172 członków w oddziale w Szczecinie. Głównym celem stowarzyszenia jest kultywowanie najlepszych tradycji bandery polskiej...
  • Stowarzyszenie Elektryków Okrętowych - powstało 15.05.1990. Celem jest kultywowanie najlepszych tradycji polskiej bandery

  • Prezydent Gdyni i radni miejscy
  • Bractwo Kurkowe
    W Polsce powstały XIII-XIV w., nazwa pochodzi od zawodów strzeleckich, urządzanych corocznie dla podniesienia sprawności bojowej mieszczan, najlepszy strzelec zostawał królem kurkowym. W Gdyni liczne Bractwo Kurkowe istniało od 1930 do wojny. Reaktywowało działalność w 2004, pierwszym powojennym prezesem został Andrzej Giecewicz - trzykrotny król kurkowy z Wejherowa. Mottem było i jest: 'Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie'
  • Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości
    Początek cechów gdyńskich to rok 1927, gdy powstał Cech Rzemiosł Metalowych. Przed wojną było ich kilkanaście, wszystkie reaktywowały się po wojnie. W 1963 własnym sumptem rzemieślnicy postawili Dom Rzemiosła przy ul. 10 Lutego. Najbardziej aktywnie działają w nim sekcje: motoryzacyjna, fryzjerska, piekarniczo-cukiernicza i złotnicza. Gdyński Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości otrzymał w tym roku najwyższe odznaczenie rzemieślnicze - Złoty Medal im. Jana Kilińskiego. To są nasi gdyńscy rzemieślnicy!!!
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
    Działa od 1956 roku i służy szerzeniu znajomości kultury kaszubsko-pomorskiej, rozpala zamiłowanie do niej, kształtuje poczucia dumy z wkładu Pomorza i Kaszub w skarbnicę ogólnonarodową. Wśród licznych aktywności wymienić można: pielęgnowanie języka kaszubskiego, integracyjne msze święte, wmurowanie tablicy pamiątkowej ku czci Jana Radtkego, pomnik dla Antoniego Abrahama. W 1997 Zrzeszenie uhonorowane zostało Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
  • Orkiestra Stoczniowa
    powstała pod koniec 1946. Twórcą i dyrygentem był Jan Wroński, zespół tworzyli muzycy-amatorzy, pracownicy zakładu (zasilana przez profesjonalnych muzyków). Występowała głównie podczas koncertów zakładowych dla rodzin stoczniowców, podczas uroczystości rocznicowych, niekiedy zespół koncertował na terenie Trójmiasta i okolicy. Jest niezastąpiona podczas patriotycznych uroczystości gdyńskich.
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
    Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Gdyński Hufiec Harcerzy 'Pasieka' i Gdyński Hufiec Harcerek - w sumie w Gdyni 300 dusz, razem 25 jednostek, które zajmują się najróżniejszymi rzeczami od spływów kajakowych, wędrówek po górach, po żeglowanie, zjeżdżanie na linach. Poznają nasze miasto i kraj, starają się nieść pomoc wszędzie tam gdzie jest ona potrzebna. Wszystko to po to , aby dać młodym ludziom możliwość rozwoju w każdym kierunku.
  • Związek Harcerstwa Polskiego
    Pierwsza drużyna Związku Harcerstwa Polskiego powstała w Gdyni jesienią 1928 r. Dziś Hufiec ZHP Gdynia liczy dziś ponad 500 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów, zrzeszonych w ponad 30 drużynach i kręgach, działających na terenie naszego miasta.
    W codziennym działaniu gromad zuchowych i drużyn harcerskich ZHP kształtowanie dobrych charakterów młodych ludzi jest stale obecne. Współżycie z przyrodą, spryt, sprawność fizyczna, rycerskie postępowanie, życie według Prawa Harcerskiego i zgodnie ze złożonym Przyrzeczeniem - to najważniejsze sprawy w wychowaniu harcerskim - zarówno kiedyś jak i dziś. I tak przeplatają się w polskim Harcerstwie te dwie idee: skauting jako kształtowanie charakteru poprzez różne ćwiczenia i zajęcia oraz nasze polskie umiłowanie wolności i niepodległości. Kiedyś okupione walką i krwią - dziś kiedy takich wyrzeczeń i ofiar nie potrzeba - codzienna solidna praca i służba.
  • Szkoły - przedstawiciele gdyńskich szkół
  • Stowarzyszenie Morsów Gdyńskich im. Jana Bobczyka
    Morsy gdyńskie oficjalnie działają od 3 lat choć spośród 125 członków większość uprawia tę formę rekreacji nawet od 20 lat. Wśród członków są miedzy innymi: nauczyciele, inżynierowie, lekarze, policjanci, żołnierze zawodowi, handlowcy, stoczniowcy. Najstarszym członkiem klubu jest 76 letni Daniel Woynowski, a najmłodszym 12 letnia Natalia Broca. W okresie międzywojennym w Gdyni propagowali zimne kąpiele między innymi Ewa Konkol z Oksywia i Jerzy Żyszkowski. Klub aktywnie uczestniczy w corocznym Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, otrzymując wyróżnienia i nagrody dla Gdyni. Hasłem przewodnim Morsów Gdyńskich jest 'Ruch, powietrze, zimna woda zdrowia doda'.
  • Komenda Rejonowa Straży Pożarnej
    Ochotnicza Straż Pożarna istnieje w Gdyni od 1912, zawodowa -od 71 lat. Naszych strażaków możemy spotkać na akcjach. Zajmują się walką z pożarami, ratownictwem technicznym, chemicznym, ekologicznym oraz ratownictwem medycznym. Od 1994 działa w Gdyni Zintegrowany System Ratownictwa - pierwszy który powstał w woj. gdańskim i jeden z pierwszych w kraju.
  • Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych
    Te wspaniałe gabloty to efekt pracy Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych. Stowarzyszenie obok gromadzenia, dokumentowania, rekonstrukcji i konserwacja zabytkowych pojazdów produkcji polskiej i obcej, prowadzi także Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji.
    • ikonaOpublikowano: 10.11.2005 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze