Co nowego

Gdyńskie szkoły w rankingu Perspektywy 2025 – sukcesy i wyzwania

Reprezentacja III LO w Gdyni podczas finału XXVII Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025. Na zdjęciu: dyrektor Wiesław Kosakowski, wicedyrektor Anna Kierznikowicz, kierownik internatu Małgorzata Olszowa, nauczycielki: Anna Duszak-Kletkiewicz, Agnieszka Skalska, Grażyna Czarnecka, uczennice i uczniowie: Jakub Pieczonka, Zofia Lamecka, Kinga Wysocka, Krzysztof Karwik (fot. materiały prasowe III LO w Gdyni)

Reprezentacja III LO w Gdyni podczas finału XXVII Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025. Na zdjęciu: dyrektor Wiesław Kosakowski, wicedyrektor Anna Kierznikowicz, kierownik internatu Małgorzata Olszowa, nauczycielki: Anna Duszak-Kletkiewicz, Agnieszka Skalska, Grażyna Czarnecka, uczennice i uczniowie: Jakub Pieczonka, Zofia Lamecka, Kinga Wysocka, Krzysztof Karwik (fot. materiały prasowe III LO w Gdyni)

Tradycyjnie w styczniu publikowane są wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025. W tym roku to już 27. edycja. Spośród gdyńskich szkół III LO w Gdyni zajęło 5. miejsce w Polsce i utrzymało pozycję lidera w województwie pomorskim. Wysoką lokatę osiągnęło również Technikum Elektroniczne nr 1, które znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce ogólnopolskiej klasyfikacji. Gala wręczenia nagród odbyła się 15 stycznia w SGH w Warszawie.


W tegorocznym rankingu Perspektywy 2025 wśród liceów największe sukcesy odniosły:

  • III LO z Oddz. Dwujęzyczne im. Marynarki Wojennej RP, które zajęło 5. miejsce w Polsce oraz 1. miejsce w województwie pomorskim,
  • VI LO im. Wacława Sierpińskiego, plasujące się na 43. miejscu w Polsce i na 3. miejscu w województwie.

Inne gdyńskie licea, które znalazły się w czołówce wojewódzkiej klasyfikacji to:

  • 11. miejsce – X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Boh. II WŚ,
  • 12. miejsce – II LO z Oddz. Dwujęz. im. Adama Mickiewicza,
  • 13. miejsce – Katolickie LO im. Jana Pawła II,
  • 26. miejsce – XVII LO,
  • 28. miejsce – I Akademickie LO im. Zasłużonych Ludzi Morza.

Wśród techników na szczególne wyróżnienie zasługuje Technikum Elektroniczne nr 1 z Oddz. Dwujęz., które zajęło 47. miejsce w Polsce oraz 3. miejsce w województwie pomorskim.

W klasyfikacji wojewódzkiej na wysokich pozycjach znalazły się również:

  • 7. miejsce – Technikum Ekonomiczne z Oddz. Dwujęz. im. Rotmistrza Witolda Pileckiego,
  • 22. miejsce – Technikum Chłodnicze im. prof. M.T. Hubera,
  • 23. miejsce – Technikum Budowy Okrętów.


Gala wręczenia nagród


15 stycznia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wyróżniono laureatów rankingu. Gdynię reprezentowała delegacja III LO, w skład której weszli: dyrektor Wiesław Kosakowski, wicedyrektor Anna Kierznikowicz, kierownik internatu Małgorzata Olszowa, nauczycielki: Anna Duszak-Kletkiewicz, Agnieszka Skalska, Grażyna Czarnecka, uczennice i uczniowie: Jakub Pieczonka, Zofia Lamecka, Kinga Wysocka, Krzysztof Karwik.

Dla całej społeczności „Gdyńskiej Trójki" był to wyjątkowy moment, szczególnie w jubileuszowym roku szkoły. III LO od lat plasuje się w ścisłej czołówce ogólnopolskiego rankingu, a od początku powstania klasyfikacji utrzymuje pozycję lidera w województwie pomorskim.


Gratulacje dla uczniów i nauczycieli


Wyniki gdyńskich szkół w rankingu Perspektywy 2025 to efekt zaangażowania uczniów i pracy nauczycieli, którzy wspierają młodzież w dążeniu do jak najlepszych rezultatów. To wspólne wysiłki całych społeczności szkolnych sprawiają, że Gdynia pozostaje widoczna na edukacyjnej mapie województwa i kraju. Choć zawsze jest miejsce na dalszy rozwój, osiągnięcia te zasługują na docenienie.
Gratuluję wszystkim uczniom, nauczycielom i dyrektorom gdyńskich szkół, które zostały docenione w rankingu Perspektywy 2025. To dowód na to, że wspólna praca i zaangażowanie przynoszą wymierne efekty. Chciałabym jednak podkreślić, że edukacja to nie tylko wyniki – to również rozwijanie pasji oraz umiejętności społecznych i wartości, które przygotowują młodych ludzi do życia. W Gdyni mamy wiele szkół, które wyróżniają się w takich obszarach jak sport, kultura czy działalność społeczna, i każda z nich wnosi ogromny wkład w rozwój naszych uczniów. – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.

Metodologia rankingu – co brano pod uwagę?


Ranking techników uwzględniał cztery kryteria:

  • Egzaminy zawodowe (30%)
  • Matura z przedmiotów dodatkowych (30%)
  • Matura z przedmiotów obowiązkowych (20
  • Sukcesy w olimpiadach (20%)

W przypadku liceów największy wpływ na wyniki miały:

  • Matura z przedmiotów dodatkowych (45%)
  • Matura z przedmiotów obowiązkowych (30%)
  • Sukcesy w olimpiadach (25%)

Nie mniej ważne niż wyniki matur i wskaźniki takie jak osiągnięcia w olimpiadach w kształtowaniu młodych ludzi ważne są cechy takie jak rozwój kompetencji społecznych, indywidualne podejście do uczniów czy wsparcie psychologiczne, których wciąż brakuje w większości rankingów, na podstawie których podejmowane są częśto decycje o wyborze szkoły.

Rezultaty naukowe to tylko jeden z elementów współczesnej edukacji, który warunkuje przyszłe wybory młodych ludzi – dopiero uzupełniony o rozwój kompetencji miękkich, takich jak praca zespołowa, empatia, zdolność do rozwiązywania problemów czy kreatywność, pozwala efektywnie funkcjonować w społeczeństwie, współpracować z innymi ludźmi i radzić sobie w szybko zmieniającym się dziś otoczeniu.

  • ikonaOpublikowano: 16.01.2025 16:35
  • ikona

    Autor: Natalia Kawalerowicz (natalia.kawalerowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.01.2025 13:29
  • ikonaZmodyfikował: Natalia Kawalerowicz
ikona

Najnowsze