Podpisane 11 października 2010 r. w Urzędzie Miasta w Gdyni porozumienie jest jednym z wymogów nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. i nakłada na gminy obowiązek powołania Zespołu Interdyscyplinarnego. Pierwszym krokiem realizującym zapisy ustawy było podjęcie 25 sierpnia 2010 r. uchwały Rady Miasta Gdyni w sprawie warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni.

Należy podkreślić, że w Gdyni wieloinstytucyjna współpraca nie jest niczym nowym i funkcjonowała (w trochę innej formule niż zapisy obecnej ustawy) już wcześniej. Rejonowe i Wyjazdowe Zespoły Interdyscyplinarne, obecnie zgodnie z ustawą nazywane grupami roboczymi Zespołu Interdyscyplinarnego, funkcjonują w mieście już od 10 lat. W 1999 r. pojawiły się pierwsze zespoły interwencyjne złożone z pracownika socjalnego, policjanta i strażnika miejskiego. W ramach „Gdyńskiego Programu Pomocy Osobom Bezdomnym" zajmowały się one monitorowaniem miejsc tzw. niemieszkalnych, w których przebywały osoby bezdomne. Dzięki tym działaniom, szczególnie w okresie niskich temperatur, udało się nakłonić wiele osób do przeczekania zimy w schroniskach i noclegowniach.
Od 7 marca 2006 r., w wyniku podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy przedstawicielami miasta Gdyni a Komendą Miejską Policji, regularną działalność rozpoczęło siedem Wyjazdowych i siedem Rejonowych Zespołów Interdyscyplinarnych. Zespoły zajęły się szerszą grupą osób, głównie środowiskami zagrożonymi patologiami. Było to ściśle powiązane z wprowadzonym w mieście Policyjnym Programem Prewencyjnym - „Bezpieczna Przystań - Gdynia".
Natomiast w listopadzie 2007 r. prezydent Gdyni, Komendant Miejski Policji, Prokurator Rejonowy oraz Prezes Sądu Rejonowego powołali do życia Powiatowy Zespół Wspólnie Przeciw Patologiom. Był on odpowiednikiem tej części obecnego Zespołu Interdyscyplinarnego (zgodnie z wymogami ustawy), która odpowiada za strategię i planowanie na poziomie powiatu.
Na zdjęciu: porozumienie podpisują (od prawej): Prokurator Rejonowy Marzanna Majstrowicz, w imieniu Prezydenta Gdyni - wiceprezydent Michał Guć, w imieniu Komendanta Miejskiego Policji - jego zastępca podinsp. Radosław Pietrzak, Prezes Sądu Rejonowego - sędzia Sądu Okręgowego Piotr Matuszewski; fot.: Dorota Nelke
Opublikowano: 12.10.2010 00:00
Autor: Dorota Nelke (11@gdynia.pl)