Co nowego

Gdynia upamiętniła ofiary stanu wojennego

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i wiceprezydent Maciej Zielonka wraz z samorządowcami i mieszkańcami miasta oddali hołd ofiarom stanu wojennego (fot. Karol Stańczak)

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i wiceprezydent Maciej Zielonka wraz z samorządowcami i mieszkańcami miasta oddali hołd ofiarom stanu wojennego (fot. Karol Stańczak)

Jak co roku 13 grudnia pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego odbyły się uroczystości upamiętniające osoby, które straciły życie podczas represji w trakcie stanu wojennego. Tego właśnie dnia w 1981 r. na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Siłami ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy władze komunistyczne chciały stłumić społeczne protesty.


Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 r. Działaczy opozycji aresztowano i osadzano w ośrodkach odosobnienia. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Działania sił MSW i wojska były wyjątkowo brutalne. Do lat 90. w wyniku represji, ciężkich pobić czy ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.
 
Pierwsze znicze w hołdzie ofiarom radni Gdyni na czele z przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Szemiotem zapalili przed pomnikiem już kilka minut po północy. Główne uroczystości z udziałem prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek, samorządowców, radnych, działaczy NSZZ „Solidarność” oraz mieszkańców rozpoczęły się w piątkowe popołudnie od widowiska słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Następnie w tej samej świątyni odprawiono mszę św., po której nastąpił przemarsz ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego.

U stóp pomnikap odbyła się dalsza część uroczystości ze wspólną modlitwą oraz okolicznościowymi przemówieniami. Głos zabrała m.in. Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
To wspomnienie nie tylko indywidualnych losów wielu osób, nie tylko oficjalnie kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych, 10 tys. internowanych czy 11 tys. postawionych przed sądami, ale też doświadczenie zbiorowego strachu, niepewności czy gniewu – mówiła prezydent Aleksandra Kosiorek. – Oddając dziś hołd ofiarom stanu wojennego, wszystkim osobom zabitym, aresztowanym, osądzonym, internowanym, osobom, które były szykanowane, traciły pracę, musiały się ukrywać, którym odbierano prawa, mówię w imieniu gdynian: pamiętamy i będziemy pamiętać.
Obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zwieńczyło złożenie kwiatów.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.12.2024 23:23
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.12.2024 09:19
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze