PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Gdynia upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej

9. rocznica katastrofy smoleńskiej // fot. Paweł Kukla

9. rocznica katastrofy smoleńskiej // fot. Paweł Kukla

Mija dziewięć lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W jej rocznicę, 10 kwietnia, Gdynia uczciła ofiary tego tragicznego wydarzenia. W miejscach pamięci złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odsłonięto też tablicę poświęconą Izabeli Jarudze-Nowackiej – pomorskiej posłance, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Gdyńskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.41. Dziewięć lat temu to właśnie o tej porze doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na znak pamięci na minutę uruchomiono syreny alarmowe w całym mieście. Oficjalna część obchodów odbyła się o godz. 10.00 przed budynkiem Dowództwa Marynarki Wojennej. Tam pod płytą upamiętniającą adm. Andrzeja Karwetę, w honorowej asyście wojskowej, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i służb mundurowych oraz mieszkańcy Gdyni. Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta przed kolegiatę przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.
 
Dokładnie pamiętam, jak wyglądała sobota dziewięć lat temu. Katastrofa samolotu spowodowała śmierć najważniejszych ludzi w państwie. Lecieli, żeby odwiedzić cmentarz katyński. Zginęły osoby, które znałam – Aram Rybicki, Maciej Płażyński czy admirał Karweta, z którym współorganizowaliśmy zloty żaglowców. To dla mnie obowiązek, żeby co roku uczestniczyć w uroczystościach i w ten sposób upamiętniać wszystkich tych, którzy zginęli tamtego dnia – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


 
Dalsza część uroczystości odbyła się o godz. 13.00 na rondzie Izabeli Jarugi-Nowackiej. Odsłonięto tam tablicę poświęconą tej tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej posłance.
 
 – Gdyński samorząd dba o pamięć wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Szczególnie upamiętniamy te osoby, które były związane z naszym miastem i Pomorzem. Pani Izabela Jaruga-Nowacka była posłanką z okręgu gdyńsko-słupskiego. Wspierała działania związane z miastem, portem i gospodarką morską. Osiem lat temu rondo u zbiegu ulic Portowej i Rotterdamskiej nazwano jej imieniem. Zgłosiły się jednak osoby, którym brakowało miejsca, w którym mogłyby, na tym rondzie, złożyć kwiaty. Pan radny Chachulski przedstawił nam pomysł postawienia tablicy, a port, który jest właścicielem tego terenu, wydał zgodę – mówi Zielińska.
 
Pielęgnujemy pamięć o ludziach lewicy. A Izabela Jaruga-Nowacka była dla nas bardzo silnym wsparciem. Społeczniczka z krwi i kości, realizowała z nami różnego rodzaju projekty społeczne. Przez cały czas podkreślała i mówiła nam, że najważniejsze jest to, żeby być przyzwoitym człowiekiem. Zawsze mogliśmy u niej znaleźć zrozumienie. Zaskarbiła sobie dobrą, wieczną pamięć. Dlatego tak duże znaczenia miało dla nas to, żeby poza samym rondem jej imienia, pojawiło się miejsce, gdzie moglibyśmy w rocznicę jej śmierci przyjść i złożyć kwiaty, powspominać – dodaje Andrzej Różański, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenia Wybrzeża Gdańskiego.
 
W uroczystości wzięła udział córka Izabeli Jarugi-Nowackiej – Barbara Nowacka.
 
Dzisiejszy dzień jest dla mnie trudny. Co prawda minęło 9 lat, ale pamięć o najbliższych zawsze w nas żyje. Ogromnie mi miło, kiedy widzę, że dla tylu osób postać mojej matki jest nadal ważna. Ja i cała moja rodzina jesteśmy wdzięczni przyjaciołom, ale i miastu za pielęgnowanie pamięci o niej – mówi Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

fot. Magdalena Czernek

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku, o godz. 8.41 czasu polskiego w Smoleńsku rozbił się samolot TU-154. Zginęło 96 osób. Na pokładzie znajdowali się m.in. Lech Kaczyński - prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wraz z małżonką, Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów ze wszystkich ugrupowań, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Była to polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.04.2019 09:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.04.2019 14:23
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze