Co nowego

Gdynia uczci 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Zdjęcie archiwalne z 2024 roku. Posterunek honorowy przy tablicy u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Słowackiego, która jest poświęcona pamięci społeczności żydowskiej (fot. Magdalena Czernek)

Zdjęcie archiwalne z 2024 roku. Posterunek honorowy przy tablicy u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Słowackiego, która jest poświęcona pamięci społeczności żydowskiej (fot. Magdalena Czernek)

To był największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. Za kilka dni przypada 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Gdynia przyłącza się do obchodów i uczci pamięć ofiar tamtych wydarzeń. Z tej okazji 16 kwietnia odbędą się oficjalne uroczystości.


19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Kierowała nimi chęć odwetu i zadania wrogowi jak największych strat. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie.

Aby upamiętnić tę ważną rocznicę oraz ofiary powstania, w wielu miejscach w Polsce są organizowane oficjalne uroczystości. Zaplanowano je również w Gdyni, gdzie przed i na początku II wojny światowej żyła społeczność żydowska. W naszym mieście obchody odbędą się kilka dni wcześniej – w środę, 16 kwietnia o godz. 10:00 przy tablicy u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Słowackiego, która jest poświęcona pamięci społeczności żydowskiej. Będą przemówienia okolicznościowe oraz wspólna modlitwa. Na koniec uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed tablicą.

Akcja „Żonkile”


Ważnym elementem każdej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim jest akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Organizuje ją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN19 kwietnia na ulicach stolicy rozdawane są papierowe żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci. Marek Edelman – jeden z Żydów, który przeżył powstanie i wojnę – składał je co roku przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Nosząc żonkila, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około 50 tys. ukrywających się w ruinach getta cywilach w 1943 roku

Każdy, kto chce dołączyć do akcji, może zrobić sobie własnego żonkila z papieru i przypiąć go w sobotę do kurtki. Jak to zrobić? Na stronie muzeum znajduje się specjalny szablon. Wystarczy go wydrukować, wyciąć i pomalować. Instrukcja krok po kroku jest dostępna na kanale YouTube.

Muzeum zachęca też do publikowania zdjęć żonkili w mediach społecznościowych. Należy przy tym pamiętać o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

  • ikonaOpublikowano: 14.04.2025 10:23
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2025 10:53
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze