Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdynia szuka ławników

WYBORY ŁAWNIKÓW

zasady oparte na zmianie do ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wchodzi w życie z dniem 14 czerwca 2011 r.

Zgodnie z pismem Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, zachodzi konieczność dokonania wyborów ławników na kadencję 2011-2015 do Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz do Sądu Rejonowego w Gdyni, w tym Sądu Pracy.

Ławnik może być wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Pracodawca zatrudniający ławnika zobowiązany jest zwolnić go od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, za wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Ławnik za czas wykonywania czynności w sądzie otrzymuje rekompensatę pieniężną.

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:
1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2. jest nieskazitelnego charakteru,
3. ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat,
4. jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku.
5. jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
6. posiada co najmniej wykształcenie średnie.


Ławnikami nie mogą być:
1. osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze,
2. osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
3. funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,
4. adwokaci i aplikanci adwokaccy,
5. radcy prawni i aplikanci radcowscy,
6. duchowni,
7. żołnierze w czynnej służbie wojskowej,
8. funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu i województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.


Kandydatów na ławników mogą zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy zgłaszają tylko związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.


Osoby zainteresowane kandydowaniem na ławników proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Miasta Gdyni, Al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, pok. 107, w godz. 9.00-15.00 od poniedziałku do piątku. Otrzymają tam kartę zgłoszenia, którą należy wypełnić i w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2011 r. dostarczyć do Biura Rady Miasta.

Wzór karty można także pobrać z internetu - www.ms.gov.pl UWAGA! W związku ze zmianą ustawy Prawo o ustroju sadów powszechnych uległo zmianie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, a także formularz zgłoszeniowy kandydata na ławnika.


Kandydat na ławnika zobowiązany jest na własny koszt uzyskać i dołączyć do zgłoszenia:
1. informację z Krajowego Rejestru Karnego,
2. aktualne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika) od lekarza POZ (w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
3. oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
4. oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona,
5. 3 aktualne fotografie (jak do dowodu osobistego)


O kandydatach na ławników rady gmin zasięgają informacji od właściwych organów Policji.

Zgłoszenia niespełniające określonych wyżej wymogów, lub złożone po terminie, pozostawi się bez dalszego biegu.

ikona

Najnowsze