Co nowego

Gdynia na Expo Real

Gdynia na Expo Real 2023 w Monachium - przedstawiciele miasta są obecni na stoisku pod wspólnym szyldem Invest in Pomerania

Gdynia na Expo Real 2023 w Monachium - przedstawiciele miasta są obecni na stoisku pod wspólnym szyldem Invest in Pomerania

Gdynia – tu warto inwestować. O tym, że za hasłem kryją się konkretne możliwości i perspektywy przedstawiciele miasta przekonują potencjalnych inwestorów na prestiżowych, branżowych targach Expo Real w Monachium. Na napływ kapitału i nowych inwestycji oczekują: teren na Chwarznie-Wiczlinie, który w przyszłości ma skupić m.in. działalność usługową i nowe miejsca pracy, oraz zabytkowa przestrzeń w sercu Orłowa. To tegoroczna oferta Gdyni, która na targach prezentuje się wspólnie z Invest in Pomerania.


Znów, u progu jesieni, ruszają słynne monachijskie targi Expo Real, które ściągają wystawców i inwestorów z całego świata. To okazja do zaprezentowania nieruchomościowych ofert, które dają wyjątkowe możliwości, ale potrzebują też odpowiedniego kapitału. Co roku częścią dużej, sięgającej nawet 2 tysięcy podmiotów społeczności wystawców staje się też Pomorze – tak jest i w tym roku.

Na miejscu inwestycyjne możliwości regionu u boku przedstawicieli Invest in Pomerania, Gdańska i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Rumia Invest Park będą też przedstawiać reprezentanci GdyniCentrum Obsługi Inwestora „Invest in Gdynia” oraz Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Orłowo i Chwarzno-Wiczlino czekają na zmiany


Co dokładnie powinno zainteresować międzynarodowych inwestorów, którzy przyjrzą się ofercie Gdyni? Miejska propozycja na targach w Monachium jest niemal bliźniacza do tej, która została zaprezentowana pół roku temu na innym branżowym wydarzeniutargach MIPIM we francuskim Cannes. To kluczowe z punktu widzenia miasta tereny, które mogą dać bodziec do rozwoju całych dzielnic.

Oferta to przede wszystkim kilkadziesiąt hektarów niezagospodarowanego terenu na Chwarznie-Wiczlinie. Dynamicznie rozwijająca się dzielnica, która kojarzy się z zabudową wielorodzinną teraz otwiera się nowe inwestycje: usługi, turystykę, sport czy obiekty produkcyjne. W ten sposób ma powstać nowe, „żywe” centrum dzielnicy, w którym mieszkańcy znajdą w przyszłości miejsca pracy, sklepy, biura czy opiekę zdrowotną. Poszukiwany jest inwestor z dużymi możliwościami, bo w grę wchodzi komercyjna zabudowa o niebagatelnej powierzchni – wymagająca konkretnej wizji i sporych nakładów finansowych.

Slajd prezentacji, wizualizacje zabudowy na Chwarznie-Wiczlinie: widoczne budynki, ulice, las, obok pomarańczowe ramki z charakterystyką terenu
Element prezentacji terenów inwestycyjnych na Chwarznie-Wiczlinie - oferty Gdyni na targach Expo Real 2023, mat. Invest in Gdynia

Część z dostępnych nieruchomości została już podzielona na działki, które są przygotowywane do sprzedaży w trybie przetargowym (cztery działki przy ul. Chwarznieńskiej). Przypomnijmy, że to, w którym kierunku będzie mógł kształtować się rozwój terenu na Chwarznie-Wiczlinie określił przygotowany w 2022 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący właśnie grunty między ul. Chwarznieńską, Krauzego i Szewczenki – więcej informacji o założeniach planu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czeka także nieco mniejsza powierzchniowo, ale dająca ciekawe możliwości inwestycyjne nieruchomość w Orłowie – mowa o terenie, który mieści się w granicach zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, przy ulicach Folwarcznej i Wrocławskiej. To ponad 18 tys. metrów kwadratowych w samym sercu słynnej gdyńskiej dzielnicy willowej z dostępem do morza, która jest wyjątkowo atrakcyjna dla inwestorów. Teren nie tylko w dobrej lokalizacji, ale także z imponującą historią, która ma mieć swój znak w przyszłych obiektach. W tym przypadku mowa o zabudowie usługowej, mieszkaniowej czy terenach rekreacyjnych.

- Gdynia jest miastem, które gwarantuje swoim mieszkańcom najwyższą jakość życia i usług publicznych. Na atrakcyjność naszego miasta wpływa też wyjątkowe nadmorskie położenie oraz to, że jesteśmy częścią liczącego ponad 1,5 miliona mieszkańców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. To najważniejsze z czynników, które powodują, że oferta Gdyni jest dostrzegana przez inwestorów i firmy z całego świata. Podczas targów w Monachium chcemy m.in. zaprezentować inwestorom potencjał, jaki widzimy w zagospodarowaniu dwóch miejskich nieruchomości: 60-hektarowego terenu w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz działki przy ulicach Folwarcznej i Wrocławskiej w Orłowie. Zależy nam, żeby nowe inwestycje na tych obszarach stworzyły przyjazne i wielofunkcyjne przestrzenie dla mieszkańców, biznesu i odwiedzających nasze miasto turystów. O takich rozwiązaniach będziemy rozmawiać podczas spotkań z potencjalnymi inwestorami – zapowiada gdyńską ofertę Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Atuty, które dają przewagę

W jaki sposób próbujemy przekonać inwestorów? Udział w targach to okazja nie tylko do nawiązania kontaktów, ale też ogólnej prezentacji walorów miasta: jego nadmorskiego położenia, skomunikowania, bliskości aglomeracji trójmiejskiej, dostępu do szkół, uczelni wyższych czy połączeń lotniczych, a także struktury lokalnej gospodarki i miejsc pracy. To podstawa Expo Real – dostęp do większej liczby informacji o potencjale danego miejsca, niż w przypadku „zwykłej” oferty.

Nie bez znaczenia jest też obecność pomorskich samorządów pod wspólnym, bursztynowym szyldem Invest in Pomerania: już od lat sąsiadujące z sobą miasta prezentują najbardziej atrakcyjne nieruchomości, łącząc swoje siły. Nic dziwnego, bo część wspólnych atutów to także efekt stałej współpracy – choćby w ramach trójmiejskiej metropolii, która podnosi atrakcyjność terenów dla zagranicznego kapitału.

Same targi Expo Real są określane mianem największych targów nieruchomości w Europie. Odbywają się od 1998 roku, corocznie w niemieckim Monachium, na terenie centrum wystawienniczego Messe Munchen. Wydarzenie corocznie przyciąga blisko 2 tysiące wystawców z całego świata i nawet do 40 tysięcy uczestników – przedstawicieli m.in. branży nieruchomościowej, deweloperskiej, konsultingowej, finansowej, a także administracji publicznej.

Poza częścią targową, stałym już elementem programu Expo Real są także tematyczne debaty i seminaria poświęcone np. zrównoważonemu rozwojowi, działalności planistycznej czy rozwojowi terenów miejskich. Słowem: wszystkiemu, co wiąże się z inwestycjami i nową zabudową.

  • ikonaOpublikowano: 04.10.2023 12:12
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.10.2023 16:09
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze