Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

"Gdynia" ogłosiła laureatów po raz szósty

Nagroda Literacka GdyniaSzósta edycja Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła werdykty szczęśliwe dla czworga autorów. Przyznano tradycyjnie trzy laury w kategoriach proza, poezja, eseistyka, ale ponadto, Gdynia ponownie wyłoniła laureata „Nagrody Osobnej". Nazwiska zwycięzców to odpowiednio: Justyna Bargielska, Ewa Lipska, Stefan Chwin oraz Andrzej Sosnowski.

Pod względem liczby zgłoszeń tegoroczna edycja Nagrody wyraźnie pobiła rekord sprzed kilkunastu miesięcy. Po raz pierwszy w historii gdyńskiego lauru została przekroczona granica dwudziestu „kandydatów" przypadających na jedną nominację (308 książek). - Szukaliśmy rzeczy oryginalnych, atrakcyjnych, mówiących coś ważnego i we własnym przekonaniu - znaleźliśmy. Każdą z kategorii reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe - podsumowuje Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński.


Nagroda Literacka Gdynia15 nominacji oraz cztery Nagrody zostały wręczone 18 czerwca 2011 podczas Gali Finałowej, która była zwieńczeniem festiwalu „Literaturomanie - Dni Nagrody Literackiej Gdynia". Kapituła Nagrody wskazała drugi rok z rzędu (!) na Justynę Bargielską, która po laurze za wiersze, tym razem usłyszała mnóstwo komplementów nt. Jej twórczości prozatorskiej, a konkretnie „Obsoletek". W przypadku kategorii „poezja" statuetka, tzw. „Gdyńska Kostka Literacka" trafiła do Ewy Lipskiej za tomik „Pogłos". Po raz pierwszy w historii Nagrody w gronie zwycięzców znalazł się też reprezentant Trójmiasta. Wielkie uznanie jurorów zyskał esej prof. Stefana Chwina, pt: „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni". Specjalna „Nagroda Osobna", która jest laurem przyznawanym przez Kapitułę nieregularnie, tym razem trafiła do Andrzeja Sosnowskiego w dowód podziwu dla jego poetyckich dokonań z naciskiem na ostatni tomik „Poems". Troje laureatów w kategoriach otrzyma również po 50 tysięcy zł, natomiast wyróżnienie specjalne to gratyfikacja w kwocie 10 tysięcy zł.


Trójmiejska publiczność już jesienią będzie miała sposobność ponownie porozmawiać z czworgiem literatów podczas „Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2011".

Nagroda Literacka Gdynia (NLG) została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców.
Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda ta jest de facto rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem "Gdyni" przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze i środowiskowe przedsięwzięcia.

ikona

Najnowsze