Co nowego

Gdynia i Uniwersytet Morski poszerzają współpracę

Porozumienie o współpracy między miastem a uczelnią podpisali prezydent Aleksandra Kosiorek oraz prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Porozumienie o współpracy między miastem a uczelnią podpisali prezydent Aleksandra Kosiorek oraz prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)

Współpraca gdyńskiego samorządu i Uniwersytetu Morskiego trwa od lat. W środę, 9 kwietnia, została ona sformalizowana i poszerzona. Miasto i uczelnia podpisały porozumienie o współpracy. Dotyczy ono wspólnych działań w zakresie mobilności miejskiej, transportu i logistyki. Skorzystają na nim zarówno studenci, jak i samorząd. Obie strony deklarują, że w przyszłości będą chciały współpracować jeszcze ściślej.


Gdynia oraz Uniwersytet Morski od wielu lat realizują wspólne projekty. Współpracowali m.in. podczas międzynarodowej konferencji na temat zrównoważonej mobilności – Civitas Forum 2016, gdzie studenci mogli pogłębić swoją wiedzę. Ponadto ceremonia wręczenia nagród w ramach tego wydarzenia odbyła się na „Darze Młodzieży”. W 2017 roku urzędnicy we współpracy ze studentami oraz Katedrą Transportu i Logistyki Uniwersytetu Morskiego przeprowadzili badanie w obszarze logistyki miejskiej, którego celem było stworzenie profilu dostaw na ulicach: Świętojańskiej, Starowiejskiej i Abrahama. Z kolei w 2023 roku na uczelni odbyła się debata rowerowa dla studentów. Głos w niej zabrali m.in. przedstawiciele miasta i uniwersytetu oraz eksperci w zakresie mobilności miejskiej. Natomiast w ubiegłym roku studenci uczelni przeprowadzili ponad 600 ankiet z mieszkańcami na temat funkcjonowania węzła transportowego Gdynia Główna. Ich wyniki posłużyły do wypracowania rozwiązań w związku z przebudową tego miejsca.


Zdjęcia i montaż: Michał Sałata

Obecnie ta współpraca będzie kontynuowana i zyska oficjalny charakter. Zostanie również rozszerzona o kolejne inicjatywy. W środę, 9 kwietnia odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie mobilności miejskiej, logistyki i transportu między Gminą Miasta Gdynia a Uniwersytetem Morskim. Dokument podpisali prezydent Aleksandra Kosiorek oraz prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor uczelni. Pozwoli to na bardziej efektywne planowanie przyszłych działań badawczo-rozwojowych miasta i uniwersytetu. Wzmocni też ich relację partnerską. W spotkaniu uczestniczyli również Tadeusz Szemiot – przewodniczący Rady Miasta Gdyni oraz inni przedstawiciele władz uczelni.
To kolejny etap, kolejny element bardzo bogatej współpracy, którą rozwijamy. To porozumienie dotyczy mobilności.  Na pewno warto będzie w przyszłości rozszerzyć o je kolejne elementy. Ta umowa to pewne ramy, które będą ulegały konkretyzacji w momencie uruchamiania poszczególnych wspólnych działań – czy to badawczych,  czy rozwojowych dla naszego miasta – mówi Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Uniwersytet Morski w Gdyni, jak również miasto Gdynia, to dwa nierozłączne ze sobą organizmy. Od niemalże początków istnienia miasta uniwersytet jest z nim związany. Dzisiejsze porozumienie dotyczy mobilności miejskiej, natomiast traktujemy to jako początek szerszego porozumienia, w którym my, jako Uniwersytet Morski, wraz z gronem naszych specjalistów będziemy w stanie świadczyć usługi eksperckie i doradcze w zakresie turystyki, portów morskich, ale również jesteśmy gotowi na poszerzenie współpracy w obszarze promocji miasta, oferując nasze doświadczenie dydaktyczne – dodaje prof. UMG dr hab. Dariusz Barbucha, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Zawarte porozumienie dotyczy współpracy w kwestiach m.in.: wspólnego prowadzenia projektów i analiz dotyczących zrównoważonego rozwoju, realizacji badań terenowych dotyczących mobilności miejskiej, transportu oraz zachowań transportowych mieszkańców i użytkowników przestrzeni miejskiej, organizacji warsztatów i szkoleń dla studentów prowadzonych przez przedstawicieli Urzędu Miasta Gdyni, które mają na celu podniesienie kompetencji w zakresie metod zbierania, analizy i interpretacji danych transportowych oraz ich praktycznego wykorzystania czy wspólnego planowania i realizacji inicjatyw ukierunkowanych na poprawę efektywności i równoważenia systemu transportowego Gdyni.
 
W ramach przygotowań do badań, które mają być prowadzone wśród gdyńskich przedsiębiorców, organizowane są również warsztaty dla studentów. Jedne z nich odbyły się 8 kwietnia. Zaprezentowano podczas nich założenia ankiety przygotowane przez Referat Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Gdyni oraz eksperta ds. logistyki miejskiej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.04.2025 16:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.04.2025 16:45
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze