Co nowego

Dołącz do gdyńskiej straży miejskiej - czeka kilkanaście wakatów

Gdyńska straż miejska ma kilkanaście wakatów, trwają trzy nabory do służby (zdj. archiwalne / Gdynia.pl)

Gdyńska straż miejska ma kilkanaście wakatów, trwają trzy nabory do służby (zdj. archiwalne / Gdynia.pl)

Planujesz karierę w służbach mundurowych, a może szukasz okazji do przebranżowienia się? Dobrym wyborem będzie Straż Miejska, która pozwoli na zdobycie cennych doświadczeń na służbie. Trwają nabory na kilkanaście wolnych stanowisk do gdyńskiej formacji.

 

 

Poszukiwani aplikanci, specjaliści i strażnicy


Radiowóz Straży Miejskiej, dwie strażniczki w mundurach, na masce rozłożone ulotki
Strażniczki z Gdyni z materiałami jednej z akcji profilaktycznych (fot. Straż Miejska w Gdyni /archiwalne)

Na chętnych czeka łącznie kilkanaście wolnych etatów w gdyńskiej straży miejskiej. Mowa o stanowiskach przeznaczonych dla strażników, którzy w ramach służbowych obowiązków na co dzień m.in. pełnią regularne patrole na terenie Gdyni, jeżdżą na interwencje czy pilnują porządku podczas zgromadzeń i publicznych wydarzeń w mieście.

Do 18 kwietnia zainteresowani mogą składać aplikacje w trzech naborach:


Wszystkie rekrutacje prowadzi Wydział Kadr i Szkoleń Urzędu Miasta Gdyni, a niezbędne informacje i wymagania można znaleźć w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej (co ważne, aplikować można też w pełni elektronicznie).

Praca dla tych, którzy chcą zadbać o miasto


Ulica, dom, radiowóz straży miejskiej w Gdyni, obok stoi strażnik w mundurze, patrzy w kierunku domu, trzyma dokumenty
Jeden ze strażników podczas służbowej interwencji (fot. Straż Miejska w Gdyni/archiwalne)

W tej chwili w Straży Miejskiej w Gdyni na różnych stanowiskach, pracuje dokładnie 100 osób – wśród nich także pracownicy cywilni i operatorzy monitoringu. Na co dzień strażnicy zajmują się m.in. wykroczeniami związanymi z nieprawidłowym parkowaniem, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecaniem parków i lasów czy kontrolami pod kątem spalania odpadów lub odprowadzania nieczystości do gruntu.

Zdarzały się też mniej oczywiste, ciekawe działania: plenerowe pokazy efektywnego palenia w kotłach, wspólne akcje z policjantami czy interwencje przy dzikich, a niekiedy nawet egzotycznych zwierzętach zagubionych w mieście.

Leonard Wawrzyniak w mundurze straży miejskiej trzyma w rękawicach dzikiego ptaka, pomieszczenie
Leonard Wawrzyniak z Ekopatrolu – zespołu zajmującego się m.in. interwencjami w sprawie dzikich zwierząt z odłowionym ptakiem (fot. Straż Miejska w Gdyni / archiwalne)

Brzmi zachęcająco? To dobra okazja dla osób, które chcą spróbować swoich sił w służbach mundurowych – stąd aktualna potrzeba zatrudnienia łącznie kilkunastu nowych osób w tej formacji.

To ciekawa praca dla ludzi, którzy kochają swoje miasto i chcą o nie zadbać. Może to nieco górnolotne określenie, ale codzienna praca w roli strażnika miejskiego pomaga w trosce o ładniejszą, uporządkowaną i bardziej przyjazną przestrzeń w mieście. Można realizować w ten sposób także swoje ambicje dotyczące wpływu na miasto czy spraw związanych z ekologią jak kontrola zanieczyszczenia powietrza – zachęca Andrzej Bień, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

Ile zarabiają strażnicy miejscy w Gdyni?


Choć praca w straży miejskiej nie zapewnia takich samych zarobków, na jakie mogą obecnie liczyć zawodowi żołnierze, pogranicznicy czy policjanci, pozwala ona na zdobycie cennego doświadczenia i zweryfikowanie swoich umiejętności w regularnej służbie.

Hierarchię stanowisk w gdyńskiej straży otwierają aplikanci – to stopień dostępny nawet dla młodych osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w mundurze. Warunkiem jest ukończony 21. rok życia (wymóg wynikający z ustawy o strażach gminnych) oraz minimum wykształcenie średnie.

Podstawowa pensja na tym stanowisku, która wynika z regulaminu, to w tej chwili 5166 złotych brutto – oznacza to, że młoda osoba, która poszukuje pierwszej pracy w służbach może na start liczyć na wypłatę na poziomie ponad 4000 złotych netto (tzw. na rękę).

To nie wszystko – strażnicy miejscy mogą też liczyć na dodatkowe pieniądze:
  • w formie dodatku stażowego, do 20% procent podstawowej pensji (zależnie od lat stażu pracy);
  • w formie tzw. trzynastki, czyli dodatkowej pensji wypłacanej raz w roku;
  • poprzez wypłacane dwa razy w roku premie;
  • w formie dodatku lojalnościowego (dla pracowników zatrudnionych przez dłuższy okres)
  • przez świadczenia socjalne, m.in. popularne „gruszowe”.

Zarobki rosną w miarę kolejnych awansów – poszczególne stawki precyzyjnie określa Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Miasta Gdyni (w części poświęconej Straży Miejskiej).

Jak zostać funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Gdyni?


Aby dołączyć do szeregów gdyńskich strażników, trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim, poza oczywistymi warunkami, jak polskie obywatelstwo, ustawowy wiek, uregulowany stosunek do służby wojskowej, nieposzlakowana opinia i niekaralność za przestępstwa (w tym przestępstwa skarbowe), każdy z kandydatów powinien między innymi:

  • być sprawnym fizycznie i cechować się m.in. odpornością na stres, poprawnym reagowaniem w sytuacjach kryzysowych czy samodzielnością;
  • znać określone przepisy prawa, w tym ustawę o samorządzie gminnym i powiatowym oraz o strażach gminnych;
  • posiadać określone w naborze doświadczenie zawodowe, w przypadku wyższych stanowisk także doświadczenie w pracy m.in. w straży miejskiej i gminnej, policji, straży granicznej, służbie administracji celno-skarbowej, żandarmerii wojskowej czy jako kwalifikowany pracownik ochrony;
  • posiadać średnie lub wyższe wykształcenie (w zależności od stanowiska);
  • posiadać (w przypadku niektórych stanowisk) prawo jazdy kategorii B.

Po spełnieniu wymogów i zaaplikowaniu na dane stanowisko, przyszli strażnicy miejscy muszą przejść jeszcze rozmowę rekrutacyjną oraz test sprawności fizycznej.

Podczas niego weryfikowana jest ogólna koordynacja ruchowa i sprawność organizmu – co ważne, bez określonych norm czy „sztywnych” wymagań co do wyników. Kandydaci podejmują próbę biegu na 50 metrów, biegu po tzw. kopercie (krótkie odcinki z nagłymi zwrotami) oraz rzutu piłką lekarską.

Gdy kandydat przejdzie przez nabór i dołączy do Straży Miejskiej w Gdyni, czeka na niego jeszcze rutynowy, dwumiesięczny kurs. To szkolenie, które przygotowuje do pełnienia obowiązków w mundurze.

Trzeba ukończyć kurs podstawowy dla strażnika miejskiego – niezależnie od tego, czy kandydat wcześniej nie pracował w służbach, czy pracował na przykład jako policjant lub żandarm. To wymóg ustawowy. Kurs trwa dwa miesiące, z czego pierwszy miesiąc to wyjazdowe szkolenie w ośrodku, w naszym przypadku najczęściej w gdańskim Sobieszewie, a drugi to już praktyka na miejscu, w gdyńskiej jednostce. Uczestnicy kursu uczą się wówczas normalnej pracy patrolowej, ale nie podejmują jeszcze w pełni samodzielnych czynności – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, początkujący aplikanci mogą po skończonym kursie liczyć na swoją pierwszą podwyżkę, już jako młodsi strażnicy – to kilkaset złotych więcej do podstawowej pensji.

Jak podkreśla komendant Straży Miejskiej w Gdyni, formacja jest otwarta na osoby z różnymi doświadczeniami zawodowymi, które chciałyby podjąć się służby na terenie miasta.

O Straży Miejskiej w Gdyni


Przypomnijmy, że gdyńską formację powołano jeszcze w 1990 roku, a początkowo w jej szeregach pracowało zaledwie kilkanaście osób. Obecnie każdego roku ich praca przynosi statystycznie kilkadziesiąt tysięcy interwencji.

Do bieżących zadań Straży Miejskiej w Gdyni należą m.in. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego (w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym), współdziałanie z innymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, a także ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych oraz zabezpieczanie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów.

W strukturze formacji na co dzień funkcjonują: trzy Referaty Dzielnicowe (przy ul. Żeglarzy, ul. Necla oraz ul. Zakręt do Oksywia), Referat Ochrony Środowiska i Profilaktyki Społecznej - w tym tzw. Ekopatrol, Referat Dyżurnych oraz zespół stanowiący ochronę Urzędu Miasta Gdyni.

Więcej informacji można znaleźć w zakładce poświęconej Straży Miejskiej w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 02.04.2025 15:17
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.04.2025 16:09
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze