PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie z autorem Andrzejem Grabowskim w Bibliotece Śródmieście; wernisaż wystawy

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie z autorem Andrzejem Grabowskim w Bibliotece Śródmieście; wernisaż wystawy "Plac zabaw" Agaty Królak; spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem; wykład Weroniki Szerle "Architektura i budownictwo na Targach Gdyńskich". Materiały promocyjne organizatorów

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.

Rysunkowe środy

Rysunkowe środy

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od lat 7 na rysunkowe warsztaty. Poznamy proste techniki rysunkowe i pogadamy o sztuce i popkulturze.

Środa, 4 maja, godz. 14.00 – 15.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


May the 4th be with you!

May the 4th be with you!

Już po raz czwarty Biblioteka z Pasją zaprasza na wspólne obchody wszystkich fanów gwiezdnej sagi. Zachęcamy do przebierania się i przybycia do Biblioteki.

Czeka na Was masa atrakcji:

  • wystawa figurek i modeli;
  • konkursy wiedzy o filmach i rozpoznawania postaci;
  • konkurs budowania statków kosmicznych;
  • kącik starwarsowych gier i kolorowanek dla młodszych uczestników;
  • tworzenie przypinek;
  • prelekcje i panele dyskusyjne;
  • giełda starwarsowa.

Harmonogram wydarzeń:
16:00-20:00 - Wystawa figurek i modeli
16:00-20:00 - Kącik gier i kolorowanek dla młodszych uczestników, w tym przypinkownia
16:00-20:00 - Giełda wymiany – przynieś, wymień się, odsprzedaj. Prosimy o wcześniejszą rezerwację stolika poprzez e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl
16:00-20:00 - Fotobudka – przebierzcie się w stroje postaci z Gwiezdnych Wojen i zróbcie sobie pamiątkową sesję zdjęciową
16:00 - Serialowy wysyp Star Warsowy – historyczny przegląd mniej znanych dzieł Georga Lucasa oraz nowych produkcji studia Disney. W tej wybuchowej mieszance doskonale odnajduje się Boria Nadaje, czyli Borys Badtke i przedstawi ją tak, że nic nie będzie już dla Was tajemnicą!
16:30 - Konkurs wiedzy o filmach
17:30 - Konkurs rozponawania postaci
18:00 - Nie tylko „piu piu piu”. Społeczne galaktyki
Panel dyskusyjny o reprezentacji w Gwiezdnych Wojnach. Goście:
Łukasz Tymiński, Agata Włodarczyk, Marta Tymińska, Borys Badtke
19:00 - Konkurs budowania eko-statków kosmicznych – spróbujcie zbudować najbardziej odjechany statek przy użyciu plastikowych i papierowych opakowań, pudełek i innych.

Środa, 4 maja, godz. 16.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Z miłości do serduszka – teatrzyk dla dzieci

Z miłości do serduszka – teatrzyk dla dzieci

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci od 3 roku życia do wspólnego oglądania. Szalone serce tańczy z dziećmi i razem z nimi pokazuje swojemu właścicielowi, jak trzeba o nie dbać, aby żyć długo w zdrowiu. Iskrzący dowcipem interaktywny spektakl muzyczny w wykonaniu teatru profilaktycznego „Kurtyna”.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne +48 58 622 44 43 lub mailowo filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

Czwartek, 5 maja, godz. 17.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcja Weroniki Szerle

Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcja Weroniki Szerle

W ramach cyklu „Spotkania z modernizmem" Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na wykład Weroniki Szerle pt. „Architektura i budownictwo na Targach Gdyńskich".

Weronika Szerle - prelegentka, gdyńska badaczka modernizmu, kuratorka wielu wystaw o sztuce i architekturze, opowie nam w swoim wystąpieniu o Wystawie Przemysłowo-Rzemieślniczej w Gdyni w 1935 roku na potrzeby której powstały budynki targowe wykorzystywane podczas Targów Gdyńskich w 1936 i 1937 roku. Uzupełnieniem będą także wątki poświęcone Masowemu Hotelowi Turystycznemu oraz Hotelowi Dziennemu, które zostały ulokowane w budynkach targowych w 1937 roku, a także projektantom budynków targowych (pawilonów, hal, kiosków). Prelegentka przybliży nam także ówczesnych wystawców z Gdyni oraz tych z głębi kraju związanych z branżą budowlaną - wszak hasło przewodnie Targów Gdyńskich brzmiało „Budujemy wielką Gdynię".

Czwartek, 5 maja, godz. 17.30

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Biblioteka Śródmieście zaprasza na spotkanie z aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, znanym szerokiej publiczności z pewnego serialu, który, choć kiepskość miał w tytule, zdobył serca nie tylko widzów, ale i krytyków. Tym razem jednak spotykamy się w Bibliotece, aby porozmawiać przede wszystkim nie o tym, jak to jest być aktorem w Polsce i o jego książce – „Jestem jak motyl”.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz Marcin Michrowski.

Andrzej Grabowski – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i kabaretowy. Urodzony w 1952 roku w Chrzanowie. Absolwent Krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktor Teatru Słowackiego w Krakowie. Stworzył wiele znakomitych ról filmowych m.in. w „Bożej podszewce”, „Pitbullu”, „Drogówce” czy „Pod mocnym Aniołem”, grał także w popularnych serialach telewizyjnych: „Złotopolskich”, „Odwróconych” czy „Świecie według Kiepskich”. Nagrodzony wieloma nagrodami za role filmowe i teatralne , laureat wielu plebiscytów publiczności. Ogromy talent komediowy i świetny kontakt z publicznością od lat wykorzystuje, występując z recitalami na estradzie w kraju i na świecie.

Książki „Jestem jak motyl” szukajcie w Bibliotece Obłuże, Bibliotece Działki Leśne oraz Bibliotece Chylonia Centrum.

Czwartek, 5 maja, godz. 17.30

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 6 maja, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem. fot. Przemo Pączkowski

Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem

Biblioteka Pogórze zaprasza na spotkanie z Jakubem Ćwiekiem - pisarzem, stand-uperem, scenarzystą, podróżnikiem. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca", który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze", a rok później horror „Ciemność płonie" (aby go napisać, spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach). Stworzył m.in. czterotomowy cykl „Chłopcy" oraz dwutomowe „Dreszcz" i „Grimm City". Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w 2012 roku. Napisał też thriller „Szwindel", a z Adamem Bigajem „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu", oraz thriller psychologiczny „Topiel", uzupełniony słuchowiskiem dla Storytel „Topiel: Dom w głębi lasu". Współautor (wspólnie z Wojciechem Chmielarzem) słuchowiska „Skowyt". Zdobywca statuetki Golden Mic w Kategorii Najlepszy debiut w Internecie 2020. Autor powieści sensacyjnej „Drelich. Prosto w splot". Najnowsza książka „Panie Czarowne" ukazała się nakładem wydawnictwa SQN we wrześniu 2021.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

Piątek, 6 maja, godz. 18.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Wernisaż „Plac zabaw” Agaty Królak

Wernisaż „Plac zabaw” Agaty Królak

Stowarzyszenie Traffic Design zaprasza na wernisaż wystawy „Plac zabaw” Agaty Królak - 12 ceramicznych obiektów określonych jako formy „wazonopodobne” zostanie zaprezentowanych w przestrzeni galeryjnej Traffic Design.

Na swoim placu zabaw Królak przekracza granice estetyki i deformacji. To kreatywne błądzenie, eksploracja. Prace powstawały w ostatnich miesiącach jako proces twórczej zabawy bliskiej dziecięcej intuicji, nieskrępowanej dążeniem do doskonałej formy, ale skoncentrowanej na swobodnym wyrazie i frajdzie z brudzenia sobie rąk. Obiektom wazonopodbnym w galerii towarzyszyć będzie mural nawiązujący do motywów z prac.

Wystawę będzie można oglądać do 28 maja b. r.

Agata Królak (1987) - ilustratorka, projektantka, artystka sztuk wizualnych, doktorantka i asystentka na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku.

Piątek, 6 maja, godz. 19.00

Traffic Design, Żeromskiego 36, Gdynia


Biografie pod lupą – retransmisja spotkania

Biografie pod lupą – retransmisja spotkania

Cafe Księgarnia Vademecum zaprasza na swój kanał YouTube na retransmisję pierwszego spotkania z cyklu „Biografie pod lupą”, które odbyło się 22 kwietnia b. r.

Gośćmi spotkania byli:
Renata Gorczyńska - pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, przyjaciółka i osobista sekretarka Czesława Miłosza. Autorka rozmów z noblistą oraz opracowań poświęconych jego twórczości. Autorka wielu przekładów, wśród których wyróżnić można tłumaczenia poezji Czesława Miłosza i Adama Zagajewskiego na język angielski czy Roberta Hassa na polski.
Joanna Szczęsna - pisarka, współzałożycielka i dziennikarka Gazety Wyborczej. Współautorka niezapomnianej biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie" oraz wznowionej ostatnio w poszerzonej wersji książki: „Lawina i kamienie - pisarze w drodze do i od komunizmu".
Anna Arno - poetka, tłumaczka, pisarka, historyczka sztuki. Jest autorką biografii „Jaka szkoda: krótkie życie Pauli Modersohn-Becker" oraz „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim".
Andrzej Franaszek - krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z.Herberta. Autor biografii Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta oraz zbioru esejów „Gwiazda Piołun. Opowieść o poezji, podróżowaniu i przyjaźni".

  • ikonaOpublikowano: 02.05.2022 12:43
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2022 14:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze