PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Dzień Kreatywny na Halach Targowych; Human Manual - wernisaż Jakuba Ryszarda Koncewicza; Rzeźba - wernisaż Romana Tryczyńskiego; Orłowscy rybacy - Przegląd Filmów i Fotograffi Morskich (fot. Eugeniusz Nużyński). Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Dzień Kreatywny na Halach Targowych; Human Manual - wernisaż Jakuba Ryszarda Koncewicza; Rzeźba - wernisaż Romana Tryczyńskiego; Orłowscy rybacy - Przegląd Filmów i Fotograffi Morskich (fot. Eugeniusz Nużyński). Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych, dostępnych dla każdego wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.


Waśnie i Baśnie - teatrzyk dla dzieci

Waśnie i Baśnie - teatrzyk dla dzieci


Biblioteka Chylonia zaprasza na przedstawienie „Waśnie i baśnie” Teatru Wędrownego "Włóczykij" - opowieść o pięknie polskich legend, o przyjaźni, sile współpracy i dialogu, o teatrze i magii, jaką potrafi wytworzyć.

„Waśnie i baśnie” to interaktywny monodram, łączący w sobie elementy teatru aktorskiego, lalkowego, klasycznej klaunady i japońskiego teatru obrazkowego kamishibai. Przezabawny scenariusz, świetne aktorstwo, niecodzienne rozwiązania inscenizacyjne, barwność i różnorodność lalek, kostiumów i rekwizytów, doskonały kontakt z małym widzem, dowcipne piosenki oraz najpiękniejsze polskie legendy z różnych stron kraju sprawiają, że przedstawienie na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Obowiązują zapisy telefoniczne: 58 623-00-11 lub mailowe: filianr12@bibliotekagdynia.pl

Poniedziałek, 13 grudnia, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Rytmiczna jesień w Bibliotece Oksywie

Rytmiczna jesień w Bibliotece Oksywie

Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci do 6 lat wraz z opiekunami. Celem zajęć jest budowanie pozytywnych relacji w grupie, kształtowanie u dzieci wrażliwości muzycznej, wyczucia rytmu, usprawnianie koordynacji ruchowej ale przede wszystkim dobrej zabawy!

Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia

Poniedziałek, 13 grudnia, godz. 17.00


Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie

Biblioteka Wzgórze zaprasza najmłodszych czytelników w podróż po świecie literatury. Razem z Panem Sową odwiedzimy krainy pełne magicznych stworzeń i niesamowitych przygód. Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 14 grudnia, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Biblioteka Chylonia zaprasza na grudniowe spotkanie DKK, na którym omawiana będzie książka Richarda Flanagana pt. „Klaśnięcie jednej dłoni”.

Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem.

Richard Flanagan jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich. W 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera za Ścieżki Północy. Klaśnięcie jednej dłoni to kolejna głośna powieść Flanagana, którą Wydawnictwo Literackie prezentuje polskim czytelnikom. (Opis Wydawnictwa Literackiego)

Wtorek, 14 grudnia, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Bum bum!

Bum bum!

Biblioteka Śródmieście zaprasza dorosłych na warsztaty rytmiczno-muzyczne z bum bum rurkami i nie tylko!

Każdy z nas czasem potrzebuje przerwy w codziennej gonitwie - wspólne granie i zabawa na pewno to umożliwią. Nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia ani doświadczenia, wystarczą chęci i dobre nastawienie do zespołowej pracy. Gwarantujemy dobrze spędzony czas i muzyczną satysfakcję.

Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 14 grudnia, godz. 17.30

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Razem przy popcornie

Razem przy popcornie

Biblioteka z Pasją zaprasza wszystkich pasjonatów kina, dobrej zabawy i szukających wzruszeń na włączające seanse filmowe w co drugi wtorek.

W najbliższy wtorek obejrzymy film „Paterson” w reżyserii Jima Jarmusha.

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie. (Opis za filmweb.pl)

Wtorek, 14 grudnia, godz. 18.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


„Orła WRONa nie pokona" spotkanie autorskie

„Orła WRONa nie pokona" spotkanie autorskie

Biblioteka Wiedzy zaprasza na spotkanie autorskie z Małgorzatą Sokołowską i Robertem Chrzanowskim wokół ich najnowszej książki „Orła WRONa nie pokona”.

- To zadziwiające, ale jak dotąd nikt nie pokusił się o całościowe opisanie przebiegu stanu wojennego w drugim co do wielkości mieście Pomorza Gdańskiego. Nawet w poważnych opracowaniach naukowych z tej tematyki o wydarzeniach rozgrywających się w Gdyni znaleźć można zaledwie zdawkowe i niekompletne informacje. Wiąże się to zapewne z faktem, że gros autorów skupiało się na Gdańsku, a Gdynia pojawiała się w ich publikacjach zaledwie incydentalnie. Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska są uznanymi badaczami i popularyzatorami dziejów Gdyni, którzy w tym roku opublikowali już dwie książki na ten temat. Są też autorami lub współautorami szeregu pionierskich publikacji z zakresu biografistyki i historii regionalnej. O ich wysokim profesjonalizmie miałem okazję przekonać się osobiście podczas naszej wspólnej pracy nad albumem o gdyńskim Grudniu ’70 – mówi dr Piotr Brzeziński.

Małgorzata Sokołowska – dziennikarka, autorka książek historycznych o Gdyni i gdyniankach, wydawca.

Robert Chrzanowski – główny specjalista Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku, przewodnik PTTK, entuzjasta dziejów Gdyni.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek oraz uzyskania autografu.

Z uwagi na ograniczoną liczba miejsc obowiązują zapisy mailowe: wiedza@bibliotekagdynia.pl, telefoniczne: 58 622-09-00 lub osobiście w filii.

Wtorek, 14 grudnia, godz. 18.00

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141, Gdynia


Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej w Gdyni, fot. Eugeniusz nurzyński

Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej w Gdyni

Legenda Morska Gdyni zaprasza na Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej poświęcony gdyńskim rybakom, pracy na morzu oraz fenomenie żeglarskiej edukacji, stanowiącej od lat wizytówkę miasta.

Organizatorzy przeglądu - Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni, zapraszają do wzięcia udziału zarówno w samych pokazach, jak i spotkaniach, dyskusji z twórcami filmów oraz fotografii morskiej m.in. Sławomirem Witkiem (reżyser, scenarzysta i operator filmowy), Eugeniuszem Nurzyńskim (nestor fotografii morskiej, autor cyklu „Rybacy z Orłowa"), Elwirą Kruszelnicką, Małgorzatą Szurą-Piwnik, Radosławem Radziejewskim (gdyńscy twórcy fotografii młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzani w konkursach krajowych i międzynarodowych). Wśród prezentowanych fotografii znajdą się także kadry morskie, które powstawały w ramach konkursu Legenda Morska w Obiektywie w latach 2018-2021.

Filmy, które zaprezentujemy w ramach:
  • „Ostatni Sezon” (2016/Polska) reż. Sławomir Witek
  • „Optymista” (2012/Polska) reż. Kryspin Pluta

Pokazy - prezentacje autorskich fotografii:
  • Elwira Kruszelnicka (20')
  • Małgorzata Szura-Piwnik (20')
  • Radek Radziejewski (15')
  • Eugeniusz Nurzyński (20') - nestor fotografii morskiej, autor kultowego cyklu "Rybacy z Orłowa", który został zakupiony przez Muzeum Miasta Gdyni.

Liczba miejsc na sali jest ograniczona, rejestracja ok. 10-15 min przed pokazami, organizatorzy proszą o wcześniejsze przyjście do Galerii. Więcej w wydarzeniu na Facebooku.

Środa, 15 grudnia, godz. 17.00-19.30

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu DKK dla dzieci

Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu DKK dla dzieci

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie Zakonu Rycerzy Zaginionego Woluminu - Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w wieku 8-12 lat.

Porozmawiamy o komisie Fanny Britt i Isabelle Arsenault “Jane, lis i ja”.

Przepięknie narysowana powieść graficzna o Helenie, zwyczajnej jedenastolatce, której wciąż dokuczają rówieśniczki ze szkoły. Ucieczką od nieprzyjemnej codzienności jest dla Heleny świat powieści „Jane Eyre” Charlotte Brontë. Jej bohaterka jest dla dziewczyny zarówno pokrewną duszą, jak i wzorem. To postać jednocześnie delikatna i pełna siły. Jej cech charakteru potrzebuje Helena, by przetrwać szkolne upokorzenia, dać sobie radę z dojrzewającym i nabierającym kobiecych kształtów ciałem, a w końcu z przytłaczającym poczuciem samotności i niezaspokojoną potrzebą akceptacji.

Scenarzystka Fanny Britt i rysowniczka Isabelle Arsenault w niebanalny sposób opowiadają o powszechnym problemie. Ich historia jest emocjonalnie wiarygodna, psychologicznie skomplikowana, a także olśniewająca graficznie. Niezwykle ważny temat, jak i mistrzowskie wykonanie sprawiły, że „Jane, lis i ja” była wielokrotnie nagradzana, trafiła też na listy rekomendowanych książek dla młodzieży w wielu amerykańskich bibliotekach. (Opis wydawcy „Kultura Gniewu”)

Zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Środa, 15 grudnia, godz. 17.30-19.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Ostry dyżur – spotkanie z twórcami słuchowiska

Ostry dyżur – spotkanie z twórcami słuchowiska

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na debatę „Wokół Zbrodni Grudnia'70" i spotkanie z twórcami słuchowiska „Ostry dyżur”. W spotkaniu udział wezmą Wojciech Fułek – autor, Paweł Chmielewski – reżyser i dr Piotr Brzeziński z Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmowę poprowadzi Andrzej Urbański.

Pierwszoplanowym miejscem akcji jest gdyński szpital. Cała historia ma swoją współczesną puentę, bowiem po latach, tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku, w tym samym szpitalu spotykają się ponownie dwie osoby, które los zetknął tam pół wieku wcześniej. Udział w nagraniu wzięli znani z polskich scen i ekranu aktorzy, m.in. Mirosław Baka, Piotr Cyrwus i Maria Seweryn.

Słuchowisko otrzymało nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich na XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” Zamość 2021.

Wejściówki do rozdania na antenie Radia Gdańsk 13-14 grudnia w godzinach 7:00-8:00.

Środa, 15 grudnia, godz. 18.00

Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy czarnego 1B, Gdynia


Artystyczny Klub Malucha

Artystyczny Klub Malucha

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na Artystyczny Klub Malucha - zajęcia muzyczne przeznaczone dla rodziców/opiekunów z dziećmi w wieku 0-2 lata.

W trakcie zajęć dzieci poznają wiele piosenek, wierszyków, masażyków i tańców. Uczą się także grać na instrumentach perkusyjnych, rozwijają poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną oraz – poprzez zabawę w grupie rówieśniczej – umiejętności społeczne.

Zapisy: edukacja@gck.gdynia.pl, prowadzimy w poniedziałki, od godziny 8:00, na zajęcia odbywające się w danym tygodniu. Pamiętajcie o wpisaniu w zgłoszeniu imienia i wieku dziecka.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Laszkowska, absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wokalistyki Jazzowej na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 7 lat umuzykalnia dzieci i młodzież. Autorka projektu „Jazz dla ucha malucha”.

Regulamin zajęć w wydarzeniu na Facebooku.

Czwartek, 16 grudnia, godz. 9.00–10.00

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia


Perły: Zespół Dowództwa Floty i Marynarki Wojennej RP projektu Mariana Lalewicza – wykład

Perły: Zespół Dowództwa Floty i Marynarki Wojennej RP projektu Mariana Lalewicza – wykład

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład online prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej poświęcony architekturze zespołu Dowództwa Floty i Marynarki Wojennej RP projektu Mariana Lalewicza.

Marian Lalewicz był polskim architektem i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu akademickiego. Działał zarówno w Polsce jak i w Rosji (Petersburg, Moskwa). Chociaż wiele jego dokonań znajduje się w Warszawie, w Gdyni znajdziemy aż trzy okazałe realizacje jego autorstwa. Badaczka oraz historyczka sztuki i architektury, prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska dokładnie przyjrzy się jednej z nich podczas wykładu z cyklu “Perły”.

Małgorzata Omilanowska – historyczka sztuki, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012-2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2014-2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Od 1985 pracownik naukowy w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Od 2006 r. pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie dyrektor Instytutu. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, kształciła się także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Habilitowała się w 2005 w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w oparciu o pracę „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej”. Laureatka licznych stypendiów zagranicznych, m.in. British Academy oraz autorka wielu publikacji.

Link do wykładu na platformie ZOOM otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wpuszczanie na wirtualną salę wykładową zaczniemy o 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu – spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00. Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu.

Spotkania nie można nagrywać i fotografować.

O projekcie „Perły” możecie przeczytać na stronie Muzeum 

Publikacja do pobrania w formacie PDF 

Zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum.

Czwartek, 16 grudnia, godz. 17.00


Filmowe czwartki w Bibliotece Okyswie

Filmowe czwartki w Bibliotece Okyswie

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od 7 lat i młodzież w czwartek na seans bajek lub filmów familijnych.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 16 grudnia, godz. 17.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, 81-133 Gdynia


Dzień Kreatywny Hal Targowych w Gdyni

Dzień Kreatywny Hal Targowych w Gdyni

Grudniowy „Dzień Kreatywny” to okazja do spotkań skupionych wokół dizajnu dawnych lat oraz fotografii. Będziemy gościć Aleksandrę Boćkowską, autorkę bestsellera „Księżyc z Pewexu”, która przypomni nostalgiczne czasy kupowania w PRL reglamentowanego luksusu… „na kartki”. Spotkanie z autorka poprowadzi Arek Brzęczek.

W ramach Dnia Kreatywnego zapraszamy również na wernisaż prac konkursowych "Zakupy z ludzką twarzą na Halach Targowych w Gdyni 2021", podczas którego poznamy laureatów.

Ukłonem w stronę miłośników fotografii owianej nutą tajemnicy będzie spacer „Hale Targowe Nocą”, który poprowadzi Małgorzata Szura Piwnik. Uczestnicy będą mieli okazję w nieszablonowy sposób spojrzeć na gdyńskie szyldy, witryny i neony.

Szczegółowy program Dnia Kreatywnego w wydarzeniu na Facebooku

Czwartek, 16 grudnia, godz. 17.00 – 20.30

Hale Targowe Gdynia, ul. Wójta Radtkego 36/38/40, Gdynia


Coraz bliżej święta | Christmas is coming to town!

Coraz bliżej święta | Christmas is coming to town!

Biblioteka z Pasją zaprasza miłośników filmowych wzruszeń na przedświąteczne seanse filmowe.

„Gnijąca panna młoda” to animacja / czarna komedia w reżyserii Tima Burtona i Mike’a Johnsona.

Ślub Victora zbliża się wielkimi krokami. Nie jest on jednak szczególnie rozentuzjazmowany tą perspektywą, co więcej wydaje się, iż całe wydarzenie traktuje jak coś w rodzaju własnej egzekucji Jego narzeczona - Victoria robi, co może by poprawić mu humor, jednak bezowocnie. Złe przeczucia Victora ulegają ziszczeniu, co do joty, gdy w dzień ceremonii trafia przez przypadek do ciemnego lasu i, jako typowy totalny fajtłapa budzi umarłą "pannę młodą", która od tej chwili uważa go za swojego przyszłego męża. (Opis za filmweb.pl)

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Czwartek, 16 grudnia, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Dziurka od klucza - warsztaty haiku

Dziurka od klucza - warsztaty haiku

Biblioteka Wzgórze zaprasza na warsztaty haiku czyli japońskiej poezji, która jest jak patrzenie przez dziurkę od klucza. Pozwala odkryć na nowo coś, co wydaje nam się oczywiste. Kieruje się przy tym prostymi zasadami: minimalizmem, byciem tu i teraz, fotograficznym spojrzeniem na rzeczywistość. W pisaniu haiku liczy się wrażliwość i zmysł obserwacji, czyli cechy, które posiada każdy z nas.

- Zapraszam Państwa do tej przygody, jaką jest pisanie, szczególnie pisanie haiku, które pozwala cieszyć się światem i daje piszącemu niezwykłe spojrzenie na zupełnie zwyczajne sprawy – mówi Gosia Zamorska, która poprowadzi warsztaty.

Gosia Zamorska - poetka haiku, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku. Publikowała głównie w japońskich i amerykańskich czasopismach internetowych („Tinywords”, „Asahi”, „Mainichi”). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Zredagowała i wydała dwa tomiki zbiorowe, dokumentujące utwory z warsztatów („Haiku" i „Gdańska Szkoła haiku - wybór wierszy”) oraz tomik własnych wierszy haiku „Dziurka od klucza" (2020).

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 16 grudnia, godz. 17.00

Spotkanie online na platformie ZOOM. Link do spotkania wyślemy mailowo osobom zgłoszonym.


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 17 grudnia, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Human Manual

Human Manual

Halo Kultura zaprasza na spotkanie z Jakubem Ryszardem Koncewiczem – artystą zajmującym się głównie sztuką wizualną, malarstwem, video, animacją, grafiką projetkową, małymi formami wydawniczymi.

- Chciałbym serdecznie wszystkich zaprosić na wernisaż - premierę zina „Human Manual”. Na miejscu będzie można odebrać darmową kopię, porozmawiać ze mną lub przy okazji zrobić zakupy na Hali Targowej. „Human Manual” to zin pokazujący w prosty i przystępny sposób jak złożyć i obsłużyć człowieka. Jeżeli kiedykolwiek dziwiła Cię ludzka natura, przyjdź i odbierz swoją podręczną kopię instrukcji za jedyne 0,00zł, liczba sztuk ograniczona – mówi artysta.

Piątek, 17 grudnia, godz. 17.00

Gdyńskie Hale Targowe, Halo Kultura, Box 65, ul. Wójta Radtkego 36/38/40


„Rzeźba” - wernisaż wystawy Romana Fryczyńskiego

„Rzeźba” - wernisaż wystawy Romana Fryczyńskiego


Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę prac Romana Fryczyńskiego zatytułowaną „Rzeźba”, którą będzie można oglądać w Galerii GCF od 17 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022.

Roman Fryczyński jest absolwentem Wydziału Rzeźby poznańskiej ASP. Dyplom („Tożsamość rzeźby”) obronił 1988 roku w pracowni doc. Józefa Petruka. Zajmuje się rzeźbą w obrębie takich materiałów, jak: stal, aluminium, brąz, cement syntetyczny. Tworzy głównie w Gdyni, z którą związany jest od dwudziestu lat. Na wystawie w GCF-ie artysta zaprezentuje 12 prac wykonanych ze stali, aluminium, brązu i cementu syntetycznego.

- Realizacje rzeźbiarskie Romana Fryczyńskiego odznaczają się oryginalnością i swoistą autonomicznością. Trudno mu przypisać przynależność do jakiejś tradycji akademickiej czy też konkretnego środowiska artystycznego. Ukończył Wydział Rzeźby na poznańskiej ASP, jednakże większość twórczego życia spędził na Pomorzu. Być może ta dychotomia obszarów zdefiniowała jego nietuzinkowość. Podkreśla, że szczególną mentalną inspiracją jest dla niego morze, a możliwość kontaktu z nim otwiera go wewnętrznie i wzbogaca. Chcąc zdefiniować charakter twórczości Romana Fryczyńskiego, można powiedzieć o jego rzeźbach, że analizują proces przenikania świata abstrakcji organicznej zawartej na płaszczyźnie z światem trójwymiaru. Nieodłączną inspiracją artysty jest ciało z jego sensualnością ale też nieuchronnością przemijania. Podkreśla to szczególna konwencja rzeźbiarska, mogąca sugerować wrażenie, że oglądamy fragmenty ciał poddane procesowi plastynacji – mówi Grażyna Tomaszewska, kuratorka wystawy.

Więcej o artyście w wydarzeniu na Facebooku.

Piątek, 17 grudnia, godz. 18.00

Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

ikona

Najnowsze