PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna. Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Agata Abramowicz, Maria Trębińska, Joanna Semeńczuk, Piotr Metz, Michał Miegoń, Marcin Borchardt. Źródło: zrzuty ekranu

Depesza kulturalna. Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Agata Abramowicz, Maria Trębińska, Joanna Semeńczuk, Piotr Metz, Michał Miegoń, Marcin Borchardt. Źródło: zrzuty ekranu

W dzisiejszej depeszy od gdyńskich instytucji kultury poznamy historię trójmiejskiej sceny muzycznej, filmowego Nowego Jorku, architektury powojennej Gdyni oraz teatralnego baletu i charakteryzatorni.



Trójmiejska scena muzyczna – rozmowa Metza i Miegonia
Trójmiejska scena muzyczna – rozmowa Metza i Miegonia

Gdynia Kulturalna przedstawia wyjątkową rozmowę o bogatym dorobku trójmiejskiej muzyki, która nie oglądała się na trendy oraz nie uznawała granic stylistycznych, łączyła je i przede wszystkim charakteryzowała się morską przestrzenią. Rozmawiają Piotr Metz i Michał Miegoń.

Piotr Metz – radiowiec, niepoprawny poszukiwacz przeróżnej muzyki. Posiadacz zbyt dużej ilości płyt i vintage’owego sprzętu audio, pocztówek od Johna Lennona i podziękowań za książkę od Micka Jaggera. Pisze ołówkiem.

Michał „Goran” Miegoń – muzyk, producent, miłośnik Gdyni, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian. Lider tria Kiev Office, gitarzysta The Shipyard, klawiszowiec Bubble Chamber.

Trójmiejska scena muzyczna

Przewodnik filmowy – dr Marcin Borchardt i Maciej Wiktor

Przewodnik filmowy – dr Marcin Borchardt

W ramach „Przewodnika filmowego” Gdynia Kulturalna zaprasza na rozmowę z filmoznawcą, wykładowcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej dr Marcinem Borchardtem o filmowym Nowym Jorku lat 70. i 80. XX wieku. Punktem wyjścia do dyskusji, którą prowadzi Maciej Wiktor, jest film dokumentalny Celine Danhier „Blank City”.

Dr Marcin Borchardt - reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Reżyser filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Autor monografii naukowych „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących” (2014) i „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (2018). Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Członek Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Przewodnik filmowy - Marcin Borchardt

Nie tylko mieszkania – wykład Agaty Abramowicz

Nie tylko mieszkania – wykład Agaty Abramowicz

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład Agaty Abramowicz „Nie tylko mieszkania. Architektura obiektów użyteczności publicznej powojennej Gdyni” w ramach cyklu wykładów „Perły”, w którym poznajemy drogę gdyńskiej architektury od modernizmu, przez realizacje powojenne, aż po współczesne.

Gdynia to nie tylko wspaniałe realizacje międzywojennego modernizmu czy wyrastające w ostatnich latach nowoczesne inwestycje. W ich cieniu stoją, wciąż niedocenione, projekty okresu powojennego i PRL-u. Choć we wspomnianym okresie priorytetem było niewątpliwie wielkie budownictwo mieszkaniowe, miasto doczekało się również doskonałych budynków użyteczności publicznej.

Podczas wykładu przyjrzymy się architekturze Dworca Podmiejskiego SKM, Domu Rzemiosła, budynku YMCA, Akwarium Gdyńskiego, Teatru Muzycznego czy Dworca Pasażerskiego Żeglugi Gdańskiej.

Agata Abramowicz - historyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw, między innymi wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wystawy stałej „Gdynia – dzieło otwarte”.
Nie tylko mieszkania - wykład Agaty Abramowicz

Muzyczny od A do Z – B jak balet, C jak charakteryzacja - Maria Trębińska i Joanna Semeńczuk
Muzyczny od A do Z – B jak balet, C jak charakteryzacja

Kolejne odcinki fascynującej serii „Muzyczny od A do Z”, w której poznajemy ciekawe osoby i miejsca Teatru Muzycznego w Gdyni.
W odcinku „B jak balet” o pracy teatralnego baletu opowiada Joanna Semeńczuk, kierowniczka baletu, baletnica i choreografka Teatru Muzycznego.

Natomiast w „C jak charakteryzacja” przenosimy się do kosmetycznego raju, gdzie tajemnice teatralnej charakteryzacji zdradza charakteryzatorka Maria Trębińska.

Po teatrze oprowadza Sylwia Firańska.

B jak balet
C jak charakteryzacja

  • ikonaOpublikowano: 07.12.2020 12:24
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.12.2020 10:41
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze