Subkultury często kojarzone są z końcem XX wieku. Przemiany społeczne i polityczne sprawiły, że subkultury ewoluowały. Czym są współcześnie? Gdyńscy artyści wraz z publicznością podjęli próbę interpretacji ich obecnego kształtu.
Taniec, malowanie i muzyka improwizowana wszystko po to, aby spróbować zrozumieć współczesny kształt i funkcje subkultur, które jak wszystko ewoluowały na przestrzeni lat. Nadzór artystyczny nad projektem sprawuje muzyk Grzegorz Krajewski „Greg”.To kolejna edycja wydarzenia. Zapraszani są multidyscyplinarni artyści, którzy improwizują i zachęcają do własnych interpretacji motywu przewodniego, którym w tym roku jest „Śmierć subkultur” – mówi Grzegorz Krajewski, kurator wydarzenia.Artyści za pomocą muzyki i tańca próbują pokazać publiczności własne postrzeganie subkultur.
W wydarzeniu uczestniczy grupa artystów, którzy spotykają się pierwszy raz i wspólnie tworzą – mówi Maciej Szkudlarek, współorganizator wydarzenia. – To niepowtarzalne, dzieje się tylko jeden, jedyny raz. Cykl składa się z dwóch koncertów i jest poświęcony śmierci subkultur, którą Greg rozważa na bardzo wielu płaszczyznach, odnosząc się do muzyki.
,,Chcemy pokazać w jaki sposób obecnie splatają się subkultury”
Subkultury powstały w drugiej połowie XX wieku i dość łatwo było wówczas stwierdzić, z jaką grupą identyfikuje się dana osoba. Wszystko to za sprawą charakterystycznego dla konkretnej subkultury ubioru, a także postaw i poglądów prezentowanych przez jej członków.Wraz z przemianami politycznymi i społecznymi trudnym staje się bezwzględne przypisanie człowieka do wybranej grupy, gdyż wygląd i poglądy nie determinują naszej przynależności. Co więcej wcześniej wspomniane przemiany sprawiły, że granice pomiędzy subkulturami zaczęły zmieniać się, a niekiedy zanikać.
Projekt, który dzisiaj zaprezentujemy to nasz sposób na zinterpretowanie tematu przewodniego, czyli śmierci subkultur – przyznała Anna Wiosna Rogowska, wokalistka. – Sposób, w który rozumieliśmy subkultury w latach '70, '80, '90, współcześnie nie ma sensu, bo „szufladkowanie" nie ma racji bytu. Czujemy jako muzycy, że kwestie wyglądu, poglądów, przekonań są bardzo płynne i łączą się.Przemiany kulturowe, a z nimi również ewolucja subkultur umożliwiły czerpanie pozytywnych cech z różnych grup, bez konieczności pełnej identyfikacji z całym środowiskiem.
Chcemy pokazać, że można czerpać z tych subkultur to, co w danym momencie w nas rezonuje. Można odnosić się do tego mądrze, ale jednocześnie nie dawać się „zaszufladkować " – dodała Anna Wiosna Rogowska, wokalistka.Grzegorz Krajewski, kurator projektu wraz z Fundacją 4 Sztuki wspótworzą również podcast, który prowadzi Szymon Pluta. Podczas rozmowy wspólnie z socjologiem Stefanem Biedronką analizują ewolucję i współczesny kształt subkultur. Podcastu można słuchać na platformie YouTube.
Najbliższy koncert odbędzie się 14 grudnia br. w klubie Desdemona. Więcej szczegółowych informacji pojawi się wkrótce na stronie Fundacji 4 Sztuki i na profilu na Facebook-u.
Wydarzenie „Wolność Kosmos Improwizacja" odbywa się cyklicznie już od kilku lat. Organizatorem jest Fundacja 4 Sztuki. Partnerami są: Gdynia Kulturalna i klub Desdemona.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.
Opublikowano: 22.10.2024 11:30
Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 25.10.2024 08:58
Zmodyfikował: Magdalena Starnawska