Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Cztery firmy zainteresowane budową wiat przystankowych

Na zdjęciu fragment gdyńskiej wiaty przystankowej (fot. Marcin Mielewski)

Na zdjęciu fragment gdyńskiej wiaty przystankowej (fot. Marcin Mielewski)

Czterech potencjalnych wykonawców zadeklarowało chęć udziału w postępowaniu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczącego wiat przystankowych w Gdyni. Obecnie trwa ocena złożonych wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybie dialogu konkurencyjnego. Kolejnym etapem będzie dialog z potencjalnymi wykonawcami oraz ogłoszenie przetargu.


W lipcu Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni ogłosił postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego pod nazwą: Koncesja na budowę i utrzymanie 260 wiat przystankowych na terenie Miasta Gdyni w formule partnerstwa publiczno–prywatnego PPP, z dopuszczeniem składania wniosków o udział w postępowaniu na dwa pakiety: pakiet A zawiera 134 szt. wiat, pakiet B zawiera 126 szt. wiat.

W ramach postępowania zostanie zaprojektowanych i zbudowanych 260 nowych wiat przystankowych na terenie Gdyni, w miejscach, gdzie obecnie znajdują się takie konstrukcje. Poza aktualnie obsługiwanymi przez podmioty prywatne wiatami, miasto wskazało również nowe lokalizacje (przystanki, na których obecnie stoją wiaty należące do Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni), które stały się na tyle atrakcyjne, że także mogą być utrzymywane przez partnera prywatnego. W trakcie realizacji umowy rozważa się możliwość zwiększenia lub zmniejszenia liczby wiat o maksymalnie 20 szt. na każdy pakiet.

Projektowany nowy model wiaty ma być oświetlony, a dodatkowo w wybranych lokalizacjach planowane jest umieszczenie elektronicznych paneli reklamowych i tradycyjnych typu CityLight oraz zrealizowanie nasadzeń na konstrukcji dachu. Przez 15 lat partner prywatny będzie odpowiadał za ich budowę, bieżące utrzymanie, ale też dokonywanie potrzebnych napraw czy oczyszczanie np. w przypadku aktów wandalizmu.

Wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie prawo do czerpania pożytków z przedmiotu partnerstwa – czyli z działalności reklamowej prowadzonej w gablotach reklamowych wiat przystankowych i wolnostojących posterów reklamowych przez okres trwania umowy o PPP.

– To cenna inicjatywa, która nie tylko porządkuje przestrzeń wspólną. Wiaty utrzymane w duchu gdyńskiego modernizmu będą doskonałą przestrzenią do promocji miasta, jego oferty kulturalnej i informacji  docierających w prostej i atrakcyjnej formie do tysiąca użytkowników – mówi prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. – Co istotne, Gdynia nie poniesie żadnych kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia, a zyski z reklam częściowo będą trafiać do budżetu miasta.

Reklamy umieszczane w wiatach nie będą powodować zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym zabrania umieszczania na drodze lub w jej pobliżu urządzeń wysyłających lub odbijających światło w sposób powodujący oślepienie albo wprowadzających w błąd uczestników ruchu.

Konstrukcja wiat

Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie wiat przystankowych, zgodnie z koncepcją, która wpisuje się w gdyński modernizm i została zaproponowana przez plastyka miasta. Projekt wiat będzie również uwzględniać ustalenia z miejskim konserwatorem zabytków.

Konstrukcja wiat oraz umieszczenie paneli reklamowych będą na tyle komfortowe i przemyślane, aby nie ograniczały widoczności na przystanku oraz aby ułatwiały dotarcie do nadjeżdżającego pojazdu komunikacji zbiorowej.

Zakres prac

Przewidywany zakres zadań partnera prywatnego w ramach umowy PPP obejmuje w szczególności:

  • zaprojektowanie wiat przystankowych,
  • budowę wiat przystankowych, a także wolnostojących posterów reklamowych,
  • wyposażenie wiat przystankowych w zasilanie energią elektryczną,
  • uzyskanie wszelkich wymaganych prawem uzgodnień i pozwoleń w celu rozpoczęcia eksploatacji wybudowanych obiektów,
  • eksploatację i utrzymanie wiat w uzgodnionym stanie technicznym i estetycznym,
  • ubezpieczenie majątkowe wiat – infrastruktury oraz od odpowiedzialności cywilnej OC od prowadzonej działalności w całym okresie obowiązywania umowy.

„Zielone” wiaty przystankowe

Wiaty z nasadzeniami na konstrukcji dachu zostaną ustawione na przystankach:

  • Bpa Okoniewskiego 01
  • Orłowo SKM 06
  • Orłowo SKM  01
  • Urząd Miasta – Władysława IV 02
  • Węzeł Żołnierzy Wyklętych 02
  • Wzgórze Św. Maksymiliana SKM 01
– Obecnie zakończyło się składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w ramach ogłoszonego dialogu konkurencyjnego. Chęć udziału w postepowaniu wyraziło 4 wykonawców.  Kolejnym krokiem będzie dialog z potencjalnymi partnerami prywatnymi oraz wyłonienie wykonawcy w przetargu – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Rozstrzygnięcie planowane jest na przełom 2024 i 2025 roku. Wykonawca będzie miał 2 lata na opracowanie projektu technicznego oraz budowę i wymianę wiat przystankowych.

Lokalizacje przystanków, na których zbudowane zostaną nowe wiaty.

  • ikonaOpublikowano: 29.08.2024 11:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.08.2024 16:17
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze