PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Bjórowa rzeczywistość w Teatrze Gdynia Główna

"Bjóro" to cykl zabawnych, surrealistycznych skeczy inspirowanych realiami pracy w biurze. Sytuacje, które każdy pracujący w biurze z pewnością nie raz przeżył, pełne humoru puenty, ciągłe gry słów, dowcipne piosenki - wszystko to składa się na wieczór w teatrze, który niełatwo będzie zapomnieć. Premiera spektaklu odbędzie się w dniach 18 i 19 lipca 2014 roku w Teatrze Gdynia Główna. Dzień wcześniej zaplanowano prapremierę. Jednak na tym nie koniec teatralnych wydarzeń...

Spektakl „Bjóro" stanowi zupełnie nową formę sceniczną w repertuarze Teatru Gdynia Główna. Reżyser Marcin Grota wraz z trójką młodych aktorów zaangażowali całą swoją pasję, pomysłowość oraz energię twórczą w pracę, w efekcie której powstało dzieło zaskakujące i nieoczywiste. Zapraszamy wszystkich widzów, którym nieobce są realia pracy wśród segregatorów, spinaczy i zszywaczy do wzięcia udziału w ekscentrycznej przygodzie biurowej - mocne wrażenia i salwy śmiechu gwarantowane!

Reżyser o spektaklu: „Bjóro" zrodziło się z mojej potrzeby wypowiedzi na temat pracy w biurze. Sam już wiele lat pracuję w takim miejscu, jest to temat bliski wielu ludziom i chciałem wspólnie z nimi pośmiać się z pracy, która nazywana jest wielokrotnie nudną - a tymczasem stanowi wdzięczne pole do zabawnych obserwacji. Uwielbiam poczucie humoru, tradycję surrealistycznych kabaretów i chciałem stworzyć spektakl lekki i dający do myślenia jednocześnie.

Teatr Gdynia Główna - „Bjóro"
Scenariusz, scenografia i reżyseria: Marcin Grota;
Obsada: Wojciech Jaworski, Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak;
Muzyka: Antoni Wojnar.

17 lipca godz. 19.00 - spektakl przedpremierowy
18 oraz 19 lipca godz. 19.00 - premiera


Info o twórcach:

Marcin Grota - urodzony w 1972 roku, ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej, Studium Scenariopisarskie w łódzkiej Filmówce, oraz Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Reżyserował w ważnych teatrach Polski takich jak Teatr Wybrzeże, Teatr im. Jaracza w Łodzi, Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym i innych. Debiutował jako dramaturg tekstem „Być jak Maria Janion" (2012), który również wyreżyserował. Wydał powieść „Zimna wojna" (2014). Jest redaktorem naczelnym Portalu Teatromiasto, opisującym życie teatralne w Trójmieście i Warszawie.

Wojciech Jaworski - aktor, absolwent olsztyńskiego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Występował m.in. w teatrach państwowych w Olsztynie, w Gdańsku, w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Gnieźnie. Związany z trójmiejską sceną off-ową; wystąpił w monodramie „Ścianananaświat" w reż. Ewy Ignaczak oraz w spektaklu „Epitafium dla władzy" w Teatrze Gdynia Główna. Uczestnik licznych projektów realizowanych poza instytucjami m.in. South Baltic Academy of Independent Theater oraz Sopot Non-Fiction.

Agata Mieniuk - aktorka, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutowała w spektaklu „Mayday. Run For Your Wife" w reż. Dariusza Majchrzaka. Od tego czasu związana z trójmiejską sceną off-ową. Wystąpiła m.in. w „Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej" i „Ała rzeczywistość". Uczestniczka licznych warsztatów aktorskich i wokalnych oraz projektów pozainstytucjonalnych.

Bartłomiej Sudak - aktor, muzyk, wokalista, absolwent Lart StudiO i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Muzycznego w Gdyni. Związany przede wszystkim wokalnie z Warszawą (członek m.in. chóru Sienna Gospel Choir) i teatralnie z Trójmiastem. Można go zobaczyć w trójmiejskich spektaklach „Ała rzeczywistość" czy „Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej".


Jednocześnie informujemy, że do 24 lipca wydłużony został termin zapisów na wakacyjne warsztaty „Sceny peronowe". Zajęcia dla młodzieży w wieku 14-19 lat odbędą się w drugiej połowie sierpnia (12 - 21 sierpnia).

• 10 dni rozwijania pasji
• 50 godzin twórczej pracy z aktorką Teatru Polskiego w Poznaniu
• niezliczona ilość dobrej zabawy i nowe znajomości

Codzienny rozkład jazdy:
9.30 - teatralne śniadanie
10.00-12.30 - zajęcia teatralne
12.30-13.30 - ciepły posiłek
13.30-16.00 - zajęcia teatralne
16.00-16.30 - podsumowanie zajęć i podwieczorek

Warsztaty poprowadzi Magdalena Płaneta -
- aktorka, reżyserka, pedagożka, instruktorka teatralna; absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Współpracuje z Ośrodkiem i Teatrem „Stacja Szamocin". Założycielka Teatru Planeta M; prowadzi zajęcia w Studium Aktorskim Regionalnego Ośrodka Edukacji w Poznaniu, dla którego stworzyła autorski program kursu. Od kilkunastu lat nieprzerwanie prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a także dla osób dorosłych. Współpracuje z Teatrem Rondo i Teatrem Nowym w Słupsku. W dorobku artystycznym ma liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne, m.in. w „Misji Afganistan" i „Prawie Agaty".
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 24 lipca na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl
Całkowity koszt warsztatów (zajęcia, posiłki, ubezpieczenie) - 750 zł od osoby.


Teatr Gdynia Główna w trakcie wakacji zaprasza także na inne spektakle

Pan KotPan Kot wg Kota w butach Angeli Carter w reżyserii Idy Bocian - 24 oraz 26 lipca godz. 19:00


Lekko, z humorem i odrobiną pikanterii...
Maitre, Mister, Maestro, Messer, Pan... Kot. Sprytny, przewidujący, niezależny i jak wszystkie koty - to on wybiera sobie właściciela, a nie odwrotnie. I to on od tej chwili kierować będzie losem młodego oficera bez grosza przy duszy.
Alternatywna, pełna erotycznej zmysłowości wersja baśni o obutym kocie, który dzięki swojemu sprytowi sprawia, że jego pan zyskuje majątek i piękną małżonkę. Wszystko jednak ma swoją cenę, a żaden kot nie jest bezinteresowny...


Ida Bocian
- aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna - nowopowstałego miejsca na mapie kulturalnej Trójmiasta.

Iwo Bochat
- aktor Teatru Planeta M w Poznaniu, student PWSFTViT w Łodzi, współpracuje z Teatrem Stacja Szamocin oraz Teatrem Rondo w Słupsku. Zagrał m.in. w spektaklach Pan Baj i zaczarowana katarynka, Tempus Fugit, Tańce w Ballybeg Teatru Planeta M oraz w Co to jest wiosna Teatru Stacja Szamocin. Rola w Panu Kocie to jego pierwsza kreacja aktorska w Teatrze Gdynia Główna.


Kawa, chleb i ser, fot. Marzena Chojnowska„Kawa, chleb i ser" w dniu 25 lipca o godz. 19.00

KAWA, CHLEB I SER wg Menueta Louisa Paula Boona

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak, asystent reżysera: Marzena Chojnowska, obsada: Ida Bocian, Piotr Misztela, Sandra Szwarc, Teatr Stajnia Pegaza

Trzy osoby. Trzy narracje. Trzy różne punkty widzenia. Kawa. Chleb. I ser. Ta sama rzeczywistość, a w niej pozornie bliskie sobie osoby. Historia samotności bohaterów, ich relacji pełnej niezrozumienia i wzajemnych zarzutów. Bezsensowne trwanie, nieznośna, powtarzalna codzienność na tle krzykliwych nagłówków, prowokujących gestów i złudnej wiary.
Premiera spektaklu miała miejsce w czerwcu 2013 roku. Teraz Teatr Gdynia Główna prezentuje widzom „Kawę, chleb i ser" w nowej odsłonie zainspirowanej przestrzenią podziemi Teatru Gdynia Główna.
Piotr Misztela - aktor, reżyser. Absolwent PWST im. L.Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. Student Południowo Bałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Do tej pory zagrał między innymi u Rolfa Alme, Marcina Libery, Mirosława Kocura, Robsona Correa de Camargo, oraz Bogusława Kierca. Ostatni rok spędził w Norwegii pracując w teatrach Nordland Teater i Rogaland Teater.
Sandra Szwarc - studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu, wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego, oraz Południowo Bałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Do tej pory współpracowała z gdańskim Teatrem Znak oraz ze studencką grupą Maybe Theatre Company.
Ewa Ignaczak - reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor artystyczna i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.


Dla dzieci „Braciszek i siostrzyczka", w dniu 26 lipca o godz. 18.00 w ramach  festiwalu Globaltica, w Wozowni Parku Kolibki al. Zwycięstwa 291.
Braciszek i siostrzyczka, fot. Marzena Chojnowska
Pełna mądrości opowieść o chłopcu zamienionym przez czarownicę w jelonka, i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków, angażujących dziecięcą wyobraźnię - cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci z dużych, kolorowych klocków. Nastrój opowieści budują piosenki śpiewane a capella.

Braciszek i siostrzyczka na podstawie baśni braci Grimm.
reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Karolina Gaffke, Luba Zarembińska
projekt lalek: Magdalena Baragli
Teatr Stacja Szamocin



Bilety: 20/ 30 zł
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl
sprzedaż on-line: teatrgdyniaglowna.interticket.pl
Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1).

fot. Marzena Chojnowska

  • ikonaOpublikowano: 17.07.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Karolina _Szwaba (2014)

ikona

Najnowsze