PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

90 lat temu Dar Pomorza wypłynął w podróż dookoła świata

Dar Pomorza w gdyńskim porcie (fot. Kamil Złoch)

Dar Pomorza w gdyńskim porcie (fot. Kamil Złoch)

Była to pierwsza taka podróż dookoła świata. Pierwsza, bo pod biało-czerwoną banderą. 90 lat temu, 16 września 1934 r. Dar Pomorza wypłynął z Gdyni by opłynąć Ziemię. Do kraju wrócił po 252 dniach i przebyciu 38 746 mil morskich.


W trakcie wyprawy 106-osobowa załoga dowodzona przez kapitana Konstantego Maciejewicza, odwiedziła 23 porty, m.in.: Santa Cruz de Tenerife, Fort-de-France, Santo Domingo, Cristobal, wyspy Galapagos, kilka portów w Japonii, Hongkong, Singapur, Broome w Australii, Durban, Georgetown i Antwerpię. Jednostka cztery razy przekraczała równik.

Podróż była szeroko relacjonowana w mediach, a Polskie Radio transmitowało na żywo pożegnanie statku w Gdyni.

Dar Pomorza miał być żaglowcem na którym mieli się szkolić studenci Szkoły Morskiej (ta najpierw mieściła się w Tczewie, a następnie została przeniesiona do Gdyni). Sama podróż była poprzedzona wyprawami do USA, Brazylii oraz południowej Afryki.

Zebrane doświadczenia pozwoliły na zaplanowanie rejsu dookoła świata. W jego trakcie miały się nie tylko szkolić przyszłe kadry polskiej marynarki wojennej i handlowej. Miała to być także reklama Polski i jej możliwości organizacji morskich podróży. Tym bardziej, że wkrótce do cywilnej służby miały wejść transatlantyki Batory i Piłsudski.

Sama podróż obfitowała w wiele przygód. Już po wypłynięciu z Gdyni miało okazać się, że na pokładzie jest nastoletni pasażer na gapę. Został on wyprowadzony ze statku w Kopenhadze. Przy dopłynięciu do Kanału Panamskiego napotkano tam kapitana Władysława Wagnera, który chciał także opłynąć glob z jego żaglówką Zjawa II. Została przeholowana przez Dar Pomorza z Atlantyku na Pacyfik.

Żaglowiec kilkukrotnie musiał stawić czoła silnym sztormom, a w pobliżu japońskich wysp omal nie znalazł się w oku cyklonu. Mimo tych wyzwań, załoga miała okazję zobaczyć egzotyczne miejsca, takie jak aktywny wulkan w Indonezji, czy odwiedzać japońskie miejsca kultu religijnego. Podobnie jak podczas poprzednich rejsów w wielu miejscach była witana przez Polonię – lub jak to miało miejsce w Honolulu na Hawajach – oficerów i marynarzy US Navy polskiego pochodzenia.

Do kraju wrócił 3 września 1935 roku. Wcześniej dłużej cumował w Szwecji, gdzie dokonano drobnych napraw oraz „odświeżenia” – tak by wyglądał jak najlepiej podczas wpłynięcia do Gdyni. Towarzyszyła mu asysta hydroplanów, a na nadbrzeżu czekali nie tylko liczni mieszkańcy, ale także przedstawiciele rządu.

Nad Darem Pomorza powiewała 39 metrowa biało-czerwona flaga, każdy metr symbolizował tysiąc mil podróży.
Samo wydarzenie sprzed 90 lat, czyli wypłynięcie w rejs dookoła świata, stało się okazją do zorganizowania jubileuszu pod pokładem historycznego żaglowca. W wydarzeniu, zainicjowanym przez Narodowe Muzeum Morskie oraz Polskie Towarzystwo Nautologiczne, wzięło udział wielu gości.

Podczas spotkania kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz szczegółowo przybliżył historię wyprawy, prezentując zdjęcia i nawiązując do jej najważniejszych momentów. Uroczystość stała się również okazją do przekazania na rzecz muzeum wielu cennych pamiątek.

Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prof. dr hab. kpt. ż.w. Daniel Duda, przekazał na ręce dra Marcina Westphala, zastępcy dyrektora ds. merytorycznych, pamiątkowy bulaj z 1981 roku, pochodzący z Daru Młodzieży.

Zbiory muzealne wzbogaciły się m.in. o monety Skarbnicy Narodowej z serii „Legendarne statki i okręty”. Ważnym momentem uroczystości było nadanie orderu honorowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Jego Magnificencji Rektorowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adamowi Weintritowi. Kapituła orderu przyznała odznakę w uznaniu zasług dla krzewienia idei i czynów Józefa Piłsudskiego – pierwszego Marszałka Polski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.09.2024 15:45
  • ikona

    Autor: Marcin Idczak (marcin.idczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.09.2024 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze