PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki (fot. Magdalena Starnawska)

Z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki (fot. Magdalena Starnawska)

Polskie Państwo Podziemne działało w konspiracji. Funkcjonowały tajne organizacje, które dbały o przekazywanie polskich wartości i wiedzy pozbawionej propagandy. W piątek, 27 września w uroczystych obchodach upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz wicewojewoda Emil Rojek.

Z okazji 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się uroczyste obchody, w których wzięli udział m.in. Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni oraz Emil Rojek, wicewojewoda. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 10:00 przed pomnikiem Armii Krajowej, pojawili się również przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy. Złożono wieńce przed pomnikiem, odśpiewano hymn, nie zabrakło również uroczystych przemówień.


Ruch Polskiego Państwa Podziemnego był unikatowy na skalę całej Europy i walki z okupantem podczas II wojny światowej – przyznała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – W zasadzie ciężko oceniać, jakie byłyby losy wojny i naszego kraju, gdyby nie mobilizacja państwa podziemnego, partyzantów, harcerzy, ludności cywilnej, która dołączała w szczytowym okresie. Później już utworzona Armia Krajowa miała nawet 300 tysięcy członków. To był punkt zwrotny, bez niego dzisiaj nie moglibyśmy mówić w naszym języku, ani nazywać się obywatelami wolnego kraju.
Uroczystości dopełniło pasowanie na pierwszoklasistów uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni. W ceremonii udział wzięła również Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Pasowanie na uczniów (fot. Magdalena Starnawska)
Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr. 26 w Gdyni (fot. Magdalena Starnawska)
Dzisiaj jest jeszcze jedna ważna uroczystość – pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej nr. 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej – dodała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Z przyjemnością brałam udział pasowaniu, ponieważ sama byłam uczennicą tej szkoły. Pamiętam uroczystość w 1993 roku, kiedy szkole nadawano imię Żołnierzy Armii Krajowej. Stałam wtedy w poczcie sztandarowym i to zapadło mi w pamięć.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę europejską

Dokładnie 27 września 1939 roku powstało Polskie Państwo Podziemne, które działało w konspiracji przed okupantami. Przedstawiciele rządu przebywali na uchodźctwie, natomiast w kraju powstawały tajne organizacje, które m.in. edukowały młode pokolenia, tak aby utrwalać i przekazywać wiedzę oraz polskie wartości. Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na okupowanych terenach, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze