PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

34 mandaty podczas policyjnej akcji "Pasy"

Policjanci z gdyńskiej drogówki przeprowadzili w środę 15 września 2010 r.  akcję "PASY". 

Siedemnastu policjantów i 2 funkcjonariuszy Straży Granicznej w godz. 6:00 - 22:00 sprawdzało przestrzeganie przepisów drogowych dotyczących pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci. Wyniki działań wykazują, że bezpieczeństwo dzieci jest dla ważniejsze od bezpieczeństwa dorosłych pasażerów pojazdu. Aż blisko jedna trzecia z kontrolowanych osób (34 z 118), została ukarana mandatami karnymi za "brak pasów". Natomiast podróżujące dzieci były przewożone w sposób prawidłowy.


Ponadto funkcjonariusze zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców i za nieprawidłowości w stanie technicznym auta - zabrali za pokwitowaniem 13 dowodów rejestracyjnych.

Zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku w samochodzie, umożliwiają lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania. Poduszka powietrzna zabezpiecza przed urazami głowę, właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję, a zapięty pas zabezpiecza całe ciało. Obowiązek zapinania pasów mają również osoby siedzące na tylnych siedzeniach, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach ochronnych.

Policja przypomina, że zawsze przewozimy dziecko w foteliku, który odpowiada jego wadze i wzrostowi. Zmieniajmy dziecku fotelik na większy, gdy tylko osiągnie ono wagę, która jest górną granicą jego działania lub gdy głowa dziecka nad niego wystaje. Dla dzieci starszych ważne jest podwyższenie (siedzisko), pozwala bowiem na właściwe używanie zwykłych pasów bezpieczeństwa.

Samemu kierowcy dobrze zapięty pas ułatwia panowanie nad samochodem, zwłaszcza w zakrętach i na nierównościach drogi. Zamiast kluczowo trzymać się kierownicy można nią precyzyjnie skręcać. Ponadto ułatwione jest wyczucie każdego nieoczekiwanego ruchu pojazdu, na przykład uślizgów tylnej osi lub kół przednich i natychmiastową reakcję.

Pasy nie ocalą życia w razie uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę. Życie można stracić nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa przy zderzeniu z prędkością zaledwie 20-30 km/h. Dlatego też w mieście, zwłaszcza podczas jazd z niewielkimi prędkościami, zapięte pasy są najlepszą gwarancją życia.

W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia; osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową" około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno. Ciało ulegnie zmiażdżeniu chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy. Zadaniem pasów jest „przywiązanie" człowieka do fotela i utrzymanie w pozycji siedzącej w momencie zderzenia tak, aby ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny, ani z niej nie wypadło.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2010 00:00
  • ikona

    Autor: Łukasz _Kierznikiewicz (2010)

ikona

Najnowsze